Przejdź do głównej zawartości

"Kffiatki" w pełnym rozkwicie

Minęło już dobrych kilka tygodni od kiedy prezentowałam Wam dosyć niezwykłą zawartość mojego blogowego "ogródka". Od tamtego czasu zakwitło w nim kilka kolejnych oryginalnych "kffiatuszków", którymi chciałabym się z Wami podzielić. Muszę przyznać, że nieustannie jestem zaskakiwana hasłami, dzięki którym ludzie trafiają na mojego bloga (pisownia oryginalna).

1. tknąć prawdy 
Mam szczerą nadzieję, że pisząc swoje teksty prawdę nie tylko "tykam", ale i zawsze jestem jej wierna. A może potraktować to hasło właśnie jako dowód, że tak jest? ;)

2. książka o łabędziach
Ostatnio były książki o kleszczach, teraz kolej na łabędzie. Wprawdzie ani o jednych, ani o drugich wiele u mnie nie znajdziecie, zdecydowanie wolę jednak tę nowszą wersję...

3. jak za padać od razu w głęboki sen
Proponuję sprawić sobie dziecko, moje własne, osobiste sprawia, że zasypiam przykładając głowę do poduszki... I tak niezmiennie od dwóch lat...

4. pulchny chłopiec detektyw ksiązka
Próbowałam rozszyfrować, co autor miał na myśli - nie udało się... Może Wy macie jakieś sugestie?

5. romans mojej żony
Jak widać niektórzy odpowiedzi na małżeńskie problemy próbują znaleźć także i u mnie. Tylko nie wiem, czy powinno mi to schlebiać, czy wręcz przeciwnie...

6. powieść podróżniczo przygodową można przeczytać ale można też ją napisać. proponujemy wam podjęcie
Cóż, pozostaje mi się jedynie zgodzić - książkę jak najbardziej można napisać... Ba! Przeczytać tym bardziej, choć to może mniej oczywiste jest... Żałuję, że nie dowiedziałam się, o jaką propozycję chodziło :)

7. legendy świętokrzyskie z tomom to i diabeł
Ponownie nie wiem, o co chodzi, ale jak legendy i jak diabeł, to mi się podoba, tylko to "tomom" mnie intryguje...

8. kacik tajemnic
Może już mam nieco spaczoną psychikę, ale moim pierwszym skojarzeniem nie był "kącik" bez polskiego znaku, a dosłownie kacik (czyt. mały kat) pastwiący się nad kolejnymi tajemnicami :)

9. jak przekształcić rozdział 11 w pies baskerville'ów na powieść obyczajową?
Mój zdecydowany faworyt obecnego zestawienia! Nie wiem, jak, po co i dlaczego, ale życzę powodzenia! Tylko dlaczego akurat jedenasty rozdział??

A jakie "kffiatki" wyrosły ostatnio w Waszych ogródkach? :)

Przy okazji przypominam o głosowaniu na literaturę kraju do lipcowej edycji Book-Trottera - szczegóły tutaj.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.