Przejdź do głównej zawartości

"Jutro 3. W objęciach chłodu" John Marsden

Tytuł Jutro 3. W objęciach chłodu
Tytuł oryginalny Tomorrow:
The Third Day, The Frost

Autor John Marsden
Seria Jutro
Tom 3 
Wydawnictwo Znak 
Data wydania 2011-09-19 
Stron 256
Dzięki majowej edycji wyzwania Book-Trotter ponownie sięgnęłam po serię „Jutro”, pióra australijskiego autora Johna Marsdena. Drugi tom cyklu bardzo mi się spodobał, postanowiłam więc nie marnować czasu i od razu sięgnąć po kolejną część, by poznać dalsze losy grupy nastolatków, którym przyszło stawić czoła najeźdźcom zalewającym jak fala tsunami cały kraj.

„Jutro 3. W objęciach chłodu” to niemal bezpośrednia kontynuacja wydarzeń, które czytelnicy mieli okazję poznać podczas lektury „W pułapce nocy”.  Ellie oraz jej przyjaciele od kilku tygodni ukrywają się w niedostępnym dla obcych Piekle, czekając aż wróg zaprzestanie ścigania ich po zniszczeniach, jakich dokonali w akcie sabotażu. Kiedy wydaje się, że sytuacja nieco się uspokoiła, młodzi ludzie postanawiają ponownie ruszyć do akcji, tym razem jednak wybierają znacznie ambitniejszy cel. Czy zadanie ich nie przerośnie?

Od początku inwazji minęło już pół roku. Nowa wojenna rzeczywistość odciska piętno na głównych bohaterach, będących – co tu dużo ukrywać – tylko nastolatkami, którym przyszło dorosnąć niemal z dnia na dzień. Poczynając od pierwszego tomu śledzimy zmiany, jakie w nich zachodzą. W trzecim tomie mamy już do czynienia nie z beztroskimi dzieciakami, lecz ostrożnymi, momentami bezlitosnymi, ale bohaterskimi młodymi ludźmi. Sytuacja, w jakiej się znaleźli, zmusiła ich do używania broni, zabicia niejednego człowieka, co nie pozostaje bez wpływu na ich stan emocjonalny i psychiczny. Każdy z nich radzi sobie z tym brzemieniem, jak potrafi, nie wszystkim się to jednak udaje. Marsden pokazał to wszystko naprawdę dobrze i to stanowi duży plus powieści.

Niestety z pewnym rozczarowaniem muszę przyznać, że poczułam pewne znużenie powielaniem tych samych schematów, co w poprzedniej części. Może nastąpiło już tak zwane „zmęczenie materiału”? Przez znaczną część trzeciego tomu bohaterowie nadal planują zamachy, wprowadzają je w życie i cudem udaje im się wyjść cało z niejednej opresji. Zdaję sobie sprawę, że jest to jedynie fikcja, jednak wiarygodność tej historii zaczęła się nieco chwiać w posadach, gdy widać, jak długo grupa nastolatków jest w stanie wodzić za noc fachowo wyszkoloną armię.

Niemniej jednak, książkę czytało mi się bardzo dobrze i wkrótce zamierzam sięgnąć po kolejne tomy cyklu, by poznać zakończenie historii stworzonej przez Johna Marsdena. Mam nadzieję, że autor zaskoczy mnie jeszcze niejednym pomysłem.

Moja ocena: 4+/6

Przeczytaj także recenzje pozostałych tomów cyklu: 
  1. "Jutro. Nie ma już żadnych zasad"
  2. "Jutro 2. W pułapce nocy"

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.