Przejdź do głównej zawartości

"Żywe trupy. Tom I i II"

Tytuł Żywe trupy. Tom I i II
Autor Na podstawie komiksu Roberta Kirkmana
Lektor Zespół Aktorów
Wydawca Sound Tropez sp. z o.o.
Czas 175 min
Czy  próba stworzenia audiobooka na podstawie komiksu ma jakiekolwiek szanse na sukces? Choć początkowo byłam dosyć sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, studio Sound Tropez udowodniło, że nie tylko taka szansa istnieje, ale że jest to przysłowiowy strzał w dziesiątkę.

W kwietniu bieżącego roku ukazała się na rynku pierwsza na świecie dźwiękowa adaptacja - jest to określenie, jakiego używają sami twórcy, określenie jej mianem zwykłego audiobooka, byłoby bowiem naprawdę krzywdzące – komiksu Roberta Kirkmana, „Żywe trupy”.

Boom na historie o zombie nadal trwa, a „Żywe trupy” lub jak ktoś woli wersję oryginalną - „The walking dead” - to już tytuł kultowy. Na podstawie komiksu powstały zarówno książki, jak i serial telewizyjny. Tym razem nadeszła pora także na słuchowisko i muszę przyznać, że pomysł ten okazał się naprawdę świetny.

Niniejszy audiobook to adaptacja dwóch pierwszych tomów cyklu - „Dni utracone” i „Wiele mil za nami”. Jest to historia prowincjonalnego policjanta, Ricka, który po trwającej miesiąc śpiączce budzi się w całkiem nowym świecie. Świecie opanowanym przez zombie – nigdzie nie widać żywej duszy, w opustoszałym mieście roi się natomiast od trupów, które aż ślinią się na widok świeżego mięsa. Wkrótce mężczyzna trafia jednak do obozu tych, którym udało się przeżyć i odnajduje w nim swoją żonę i siedmioletniego synka. Rick przejmuje nieformalne przywództwo nad grupą, która po prostu stara się przetrwać kolejny dzień nie narażając się na kontakt z ożywionymi umarlakami.

Początek historii od razu skojarzył mi się z filmem „28 dni później”, który także rozpoczyna się sceną, w którym główny bohater budzi się z trwającej miesiąc śpiączki i przerażeniem odkrywa, że miasto zostało opanowane przez zombie. Także on rozpoczyna wędrówkę opustoszonymi ulicami, zostaje zaatakowany przez umarlaków, a następnie uratowany i przygarnięty przez ludzi, którym udało się przetrwać. Nie znałam wcześniej historii stworzonej przez Kirkmana i obawiałam się powielania tych samych schematów. Na szczęście podobieństwa na tym się zakończyły, a fabuła „Żywych trupów” wciągnęła mnie tak, że te trzy godziny minęły zdecydowanie zbyt szybko.

Co wyróżnia „Żywe trupy” na tle innych adaptacji dźwiękowych? Niezwykła wręcz pieczołowitość, z jaką autorzy zadbali o każdy szczegół. Zdecydowana większość audiobooków, czy słuchowisk to przede wszystkim interpretacja danej książki przez lektora (jednego bądź większą grupę), ewentualnie wzbogacona pewną skromną dawką muzyki. W przypadku niniejszej produkcji na uwagę zasługuje rewelacyjna gra głosem aktorów wcielających się w role poszczególnych bohaterów – zwłaszcza Jacka Rozenka w roli Ricka oraz narratora Krzysztofa Banaszyka. Ponadto odpowiednią atmosferę buduje świetnie dopasowana muzyka oraz efekty dźwiękowe, które sprawiają, że cała historia po prostu ożywa na naszych oczach – a raczej w naszych uszach.

Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że jest to najlepszy audiobook, na jaki do tej pory trafiłam. Choć zdecydowanie wolę tradycyjne, papierowe książki od wersji audio, jestem po prostu zachwycona „Żywymi trupami” i chylę czoła przed ich twórcami. Co tu dużo ukrywać – wykonali kawał naprawdę świetnej pracy i chwała im za to.


Najlepiej będzie jeśli przekonacie się o tym sami. Oto pierwszy z dwunastu zeszytów (rozdziałów), które składają się na "Żywe trupy".


Za udostępnienie audiobooka serdecznie dziękuję Audeo.pl


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.