Przejdź do głównej zawartości

"Wyznania Katarzyny Medycejskiej" C.W. Gortner

Tytuł Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Tytuł oryginału
The Confessions of Catherine de Medici

Autor C.W. Gortner
Wydawnictwo Książnica
Data wydania 2011-09-27

Stron 440
Christopher W. Gortner znany jest przede wszystkim dzięki fascynującej powieści „Ostatnia królowa”, opartej na biografii hiszpańskiej królowej Joanny Kastylijskiej, zwanej Szaloną. W intrygujący sposób przedstawił w niej sylwetkę niezwykle silnej kobiety, którą historia zapamiętała jednak nie ze względu na jej dokonania, lecz na obłęd, w jaki popadła po śmierci męża. Kolejna książka autora, „Wyznania Katarzyny Medycejskiej”, to także historia kobiety, która w znaczący sposób wpłynęła na losy ówczesnej Europy. I z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że i tym razem Gortner nie zawiódł.

Katarzynę poznajemy jako dziesięcioletnią dziewczynkę, osieroconą i wychowywaną przez ciotkę. Zaledwie cztery lata później zostaje ona poślubiona Henrykowi, młodszemu synowi francuskiego króla Franciszka I. Choć z miejsca zyskuje sympatię władcy oraz całego niemal dworu, małżeństwo to już od pierwszych dni trudno zaliczyć do udanych. Spragniona miłości Katarzyna przez lata spychana jest na drugi plan, zmuszona ustępować we wszystkim miejsca kochance męża, Dianie de Poirtres. Nie zmienia się to nawet po wstąpieniu Henryka na tron - zdawać by się mogło, że wpływy królewskiej metresy stają się wtedy wręcz nieograniczone. Dopiero tragiczna śmierć Henryka i konieczność podjęcia walki o prawa należne jej synom, zmuszają Katarzynę do rozwinięcia wachlarza swych umiejętności i okazania, że jest godną potomkinią dumnego, ale i znanego z przebiegłości, rodu Medyceuszy.

Katarzyna Medycejska przeszła do historii jako zdradziecka intrygantka, która nie cofnęła się przed niczym, byle tylko osiągnąć swój cel, jakim było utrzymanie u władzy swoich potomków. Oskarżano ją o knucie spisków oraz otrucie najgroźniejszych przeciwników, w tym królowej Nawarry, Joanny. Mało tego, to właśnie ją przede wszystkim posądza się o doprowadzenie do rzezi hugenotów w Paryżu w noc św. Bartłomieja. Jednak powieść zdaje się przeczyć temu utartemu wizerunkowi, ukazując Katarzynę w nowym świetle – jako niezwykle inteligentą i oddaną najbliższym kobietę, która pragnęła przede wszystkim zapewnić swoim dzieciom przyszłość, jaka należała im się z racji urodzenia. By to osiągnąć, chwytała każdego dostępnego jej sposobu, a biorąc pod uwagę jej pozycję i sytuację, w jakiej się znalazła, niewiele osób byłoby w stanie poradzić sobie lepiej.

Po raz kolejny Christopher W. Gortner oczarował mnie opowieścią pełną pasji i wciągającą już od pierwszych stron. Przede wszystkim stworzył wiarygodną, niezwykle barwną i pełną sprzeczności główną bohaterkę. Pierwszoosobowa narracja świetnie sprawdziła się w tym przypadku, dając czytelnikowi możliwość poznania najskrytszych sekretów oraz przemyśleń dumnej Medyceuszki. Mimo czynów jakich się dopuściła i które przez wielu zostały potępione, jej postać wzbudziła moją niekłamaną sympatię i współczucie.

W nocie „Od Autora” znajdującej się na końcu książki, Gortner wyjaśnia, że aby uniknąć nadmiernego komplikowania fabuły, pozwolił sobie na drobne odstępstwa od prawdy historycznej. Polskich czytelników może nieco oburzyć, że jednym z takich „niewiele znaczących” pominięć było całkowite zignorowanie faktu, że syn Katarzyny Medycejskiej, Henryk III Walezy, został wybrany na pierwszego elekcyjnego króla Polski. Próżno niestety szukać na ten temat jakiejkolwiek informacji na kartach powieści. Nie można też nie dostrzec prób „podrasowania” historii przez autora, m.in. poprzez sugerowanie otrucia jednej z kluczowych postaci tej opowieści, podczas gdy wiadomym jest, że jej śmierć nastąpiła w wyniku choroby.

Niemniej jednak, „Wyznania Katarzyny Medycejskiej” to wspaniała i wciągająca lektura, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom powieści historycznych. Czyta się ją jednym tchem, mimo że liczy ponad czterysta stron. Jednym słowem – polecam!


Moja ocena: 6/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica, wchodzącemu w skład Grupy Wydawniczej Publicat

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.