Przejdź do głównej zawartości

"Ladacznica" Emma Donoghue


LadacznicaEmma Donoghue
Papierowy Księżyc, 2013
Londyn, XVIII wiek. Trzynastoletnia Mary Saunders, córka ubogiej szwaczki, nie potrafi pogodzić się z życiem, jakie przypadło jej w udziale. Nie zamierza iść w ślady zgorzkniałej matki, która straciła zdrowie na ciężkiej pracy, a i tak ledwie wiąże koniec z końcem. Największym marzeniem dziewczyny jest wybicie się i wspięcie się po szczeblach drabiny społecznej, co pozwoliłoby jej w końcu nosić upragnione kolorowe, eleganckie suknie…

Swoją pierwszą kolorową wstążkę Mary dostaje jako zapłatę od mężczyzny, który wykorzystując jej naiwność i nieodpartą chęć zdobycia ozdoby, gwałci ją w ciemnym zaułku. Gdy po kilku miesiącach okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży, matka wyrzeka się jej i wyrzuca z domu. Ciemne ulice Londynu nie są bezpiecznym miejscem dla trzynastolatki – Mary pada ofiarą grupy zwyrodniałych żołnierzy, którzy po kilku godzinach pozostawiają ją w rynsztoku na pewną śmierć. Znajduje ją tam prostytutka Doll, która przygarnia dziewczynę i wprowadza w tajniki swojego fachu. Wkrótce Mary, ubrana w kolorową, wyzywającą suknię, wraz ze swoją wybawicielką i pierwszą w życiu przyjaciółką przemierza ulice miasta, sprzedając jedyne, co jej pozostało – własne ciało.

Autorka z niezwykłą precyzją, wiernie i szczegółowo maluje przed oczyma czytelnika obraz osiemnastowiecznego Londynu. Nie jest to widok napawający optymizmem. Wraz z główną bohaterką poznajemy brudne, śmierdzące zaułki i ulice, na których w najlepszym razie można stracić sakiewkę, w najgorszym zostać pchniętym nożem pod byle pretekstem. Przetrwanie zależy jedynie od sprytu, umiejętności przystosowania się i przełknięcia własnej dumy.

Świat, w którym przyszło żyć Mary Sauders jest nieprzyjazny tym, którzy mają ambicję wybić się poza własną klasę społeczną. Biednych i bogatych oddziela bariera nie do pokonania, a o wartości człowieka nie stanowi jego inteligencja, uroda czy charakter, a nazwisko i posiadany majątek. Z kart powieści wyłania się bardzo gorzki obraz, w którym człowiek pozbawiony pieniędzy jest niczym robak, którego byle drańz pełnym portfelem ma prawo zdeptać i wbić w ziemię bez żadnych konsekwencji. Gorycz ta wzrastam, gdy uświadomimy sobie, jak bardzo wizja ta jest prawdziwa.

Postać głównej bohaterki nie wzbudza sympatii, trudno jest jej jednak nie współczuć. Doświadczenia zdobyte na ulicy bardzo szybko zmieniają Mary w osobę cyniczną i wyrachowaną, za nic mającą jakiekolwiek normy moralne. Po głębszym zastanowieniu można jednak dostrzec, że pewien rys patologiczny w jej charakterze ujawniał się jeszcze zanim została zmuszona do kupczenia własnym ciałem. Maniakalne wręcz dążenie do zdobycia bogactwa, nienawiść i wzgarda do otacających ją ludzi oraz destrukcyjny wpływ na tych, którzy żywili do niej cieplejsze uczucia, nie pozwalają czytelnikowi polubić Saunders. Z drugiej jednak strony, gdy uświadomimy sobie, że to dopiero kilkunastoletnia dziewczyna, której przyszło w błyskawicznym tempie poznać życie od jego najgorszej strony, nie sposób nie odczuć żalu nad jej losem.

Choć na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się główna bohaterka, na kartach książki pojawia się cała plejada perfekcyjnie nakreślonych postaci. Próżno szukać tu czarno-białego podziału na dobrych i złych, znajdziemy natomiast całą gamę szarości. Emma Donoghue rewelacyjnie obnaża ludzką hipokryzję i małostkowość, pokazując że wyuzdana i wulgarna prostytutka potrafi okazać więcej miłosierdzia niż bogobojna matrona, a szanowany wikary może być nikczemnikiem żerującym na cudzym nieszczęściu.

Podsumowując, „Ladacznica” to świetna powieść psychologiczno-obyczajowa, której akcja przenosi nas wprawdzie do osiemnastowiecznego Londynu, jednak wydźwięk jest uniwersalny. Natura ludzka pozostała taka sama, zmieniły się jedynie realia i warunki naszego życia. To także opowieść o tym, że nie można uciec od własnej przeszłości, a skutki popełnionych błędów potrafią  dopaść nas w najmniej spodziewanym czasie. Autorka po raz kolejny udowodniła, że stanowi klasę samą w sobie, dlatego serdecznie zachęcam Was do sięgnięcia po historię Mary Saunders.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Papierowy KsiężycPopularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.