Przejdź do głównej zawartości

"Kobiety Wojny Dwu Róż: Księżna, Królowa i Królowa Matka" Philippa Gregory, David Baldwin, Michael Jones

Tytuł Kobiety Wojny Dwu Róż:
Księżna, Królowa i Królowa Matka

Tytuł oryginału The Women of the Cousins' War:
The Dutchess, The Queen and the King's Mother

Autor Philippa Gregory, David Baldwin, Michael Jones
Wydawnictwo Książnica
Data wydania 2013-04-04

Stron 304
Philippa Gregory to klasa sama w sobie - jej nazwisko widniejące na okładce książki jest dla mnie gwarancją udanej lektury. Najpierw zakochałam się w stworzonym przez nią cyklu powieści poświęconych dynastii Tudorów panujących w szesnastowiecznej Anglii, potem nadszedł czas na poznanie serii o Wojnie Dwu Róż. Autorka potrafi w niesamowity sposób zaczarować czytelnika umiejętnie łącząc fikcję z faktami historycznymi. Warto jednak przy tym pamiętać, że Gregory to nie tylko utalentowana pisarka, ale także – a może przede wszystkim – historyk ze stopniem doktorskim.

 „Kobiety Wojny Dwu Róż” to książka, która powstała w wyniku współpracy autorki z dwoma innymi uznanymi brytyjskimi historykami,  Davidem Baldwinem oraz Michaelem Jonesem. Jest to zbiór biograficznych esejów dotyczących trzech niezwykłych, choć niedocenianych kobiet, które odegrały znaczącą rolę w tytułowej Wojnie Dwu Róż, która toczyła się przez ponad trzydzieści lat pomiędzy dynastiami Lancasterów i Yorków. Każdej z nich Philippa Gregory poświęciła jedną ze swoich powieści, które wchodzą w skład cyklu „Wojna Dwu Róż”, tym razem jednak czytelnicy mają okazję poznać jedynie prawdę historyczną, bez domieszki fikcji literackiej.

Książkę otwiera blisko trzydziestu-stronicowy wstęp, w którym autorka pokrótce przybliża powody, dla których zdecydowała się poświęcić biografii tych kobiet nie tylko swoje powieści, ale i pracę stricte naukową. Gregory kilkukrotnie podkreśla swoje zdumienie faktem, że choć każda z bohaterek niniejszej książki wywarła niemały wpływ na historię Wielkiej Brytanii, Historia niemal o nich zapomniała. O ile jednak Elżbieta Woodville i Małgorzata Beaufort pojawiają się sporadycznie w podręcznikach i różnego rodzaju opracowaniach (choć głównie stanowią jedynie „dodatek” lub tło dla d\swoich mężów lub synów), o tyle na temat Jakobiny Luksemburskiej nie wiadomo niemalże niczego. Biografia napisana przez Philippę Gregory jest pierwszą (!) i jedyną, jaka kiedykolwiek powstała.

Pierwsza część książki poświęcona jest właśnie Jakobinie Luksemburskiej, znanej wielbicielom cyklu „Wojna Dwu Róż” dzięki powieści „Władczyni rzek”, której była główną bohaterką. Choć była niezwykle inteligentną i oczytaną kobietą, zdecydowanie przerastającą czasy, w jakich przyszło jej żyć, została zapamiętana przede wszystkim jako parająca się czarną magią, rozpasana seksualnie intrygantka, której udało się skłonić króla do małżeństwa z jej córką. Jednakże na podstawie zdobytych informacji, Gregory kreśli przed naszymi oczami obraz kobiety odważnej, lojalnej i kochającej ponad wszystko męża i dzieci – dla nich gotowa była na każde poświęcenie.

Wspomnianą córką Jakobiny, która poślubiła Edwarda IV, była Elżbieta Woodville, główna bohaterka powieści „Biała królowa”. Tym razem jej historię przedstawia David Baldwin. Przez całe życie spędzone u boku męża, a także po jego śmierci, przyszło jej mierzyć się z piętnem czarownicy, która przy pomocy magii związała ze sobą króla. Jednakże mimo niezbyt wysokiego pochodzenia, okazała się lepszą monarchinią niż niejedna księżniczka wywodząca się z królewskiego rodu. Do historii Elżbieta przeszła także z jeszcze jednego, niezwykle bolesnego dla niej powodu – to właśnie jej kilkuletni synowie, następca tronu oraz jego młodszy brat, zniknęli w londyńskiej Tower i wszelki ślad po nich zaginął.

Ostatnią bohaterką niniejszej książki jest Małgorzata Beaufort, znana także z powieści „Czerwona królowa”, której sylwetkę przybliża nam Michael Jones. W przeciwieństwie do Jakobiny oraz Elżbiety, przeszła ona do historii jako matka Henryka Tudora, założyciela nowej dynastii. Nie można jednak nie zauważyć, że jej rola w obsadzeniu syna na angielskim tronie została z biegiem lat zminimalizowana. Małgorzata została zapamiętana przede wszystkim jako bogobojna, niezwykle oddana synowi kobieta, a jej liczne intrygi, knowania i zdrady, mające na celu przybliżenie go do zdobycia władzy, zdały się być puszczone w niepamięć.

Podsumowując, „Kobiety Wojny Dwu Róż” to pasjonująca książka historyczna, która wiernie i w interesujący sposób przybliża współczesnemu czytelnikowi sylwetki trzech nietuzinkowych i wartych zapamiętania kobiet. Z pewnością jej lektura będzie stanowiła gratkę dla wielbicieli powieści Philippy Gregory, którzy będą mieli szansę porównać powieści, w których prawda historyczna miesza się z fikcją, z rzetelną pracą naukową. Polecam!


Moja ocena: 6/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica, wchodzącemu w skład Grupy Wydawniczej Publicat

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.