Przejdź do głównej zawartości

Wywiad z Mirą Grant, autorką powieści "Feed"

Mira Grant

Pamiętacie dosyć makabryczną (co nie znaczy, że nieprawdopodobną) wizję przyszłości przedstawioną w powieści "Feed" (recenzja). Dzisiaj chciałabym Was zaprosić do przeczytania wywiadu z jej autorką, Mirą Grant.


Publikuje Pani zarówno pod swoim własnym nazwiskiem, jak i pod pseudonimem Mira Grant. Dlaczego zdecydowała się Pani na taki krok?

Dzięki temu zabiegowi mogę wyraźnie oddzielić od siebie obydwa gatunki, na których się skupiam. Nie chciałabym, aby czytelnicy, którzy poznali mnie jako Seanan McGuire – autorkę powieści urban fantasy, zawiedli się widząc moje nazwisko na okładce książek science-fiction, bo to zupełnie inna bajka.

W Polsce ukazał się jak dotąd jedynie pierwszy tom trylogiii “Przegląd Końca Świata”, zatytułowany “Feed”. Czy może nam Pani zdradzić coś na temat drugiej części?

Drugi tom, „Deadline”, to kontynuacja wydarzeń przedstawionych w „Feed”. I jak z pewnością się domyślacie, nie będzie to jakaś milutka historyjka.


Motyw zombie zyskał ostatnio dużą popularność, a jednak udało się Pani wycisnąć z niego coś świeżego. Skąd pomysł na zombie w klimatach s-f?


Lubię, gdy każda rzecz ma swoje logiczne wytłumaczenie. Pomysł na zombie stworzone w wyniku pomyłki naukowców narodził się znacznie wcześniej niż zarys fabuły oraz głównych bohaterów. Starałam się zgłębić tajniki wirusologii na długo przed tym, jak pojawił się pierwszy rozdział książki.

Skąd czerpała Pani informacje dotyczące medycznego i naukowego aspektu książki?

Z każdego możliwego źródła. Chodziłam na wykłady, czytałam książki, oglądałam filmy edukacyjne oraz prowadziłam długie rozmowy telefoniczne z wieloma naukowcami. Zajęło mi to całe lata, ale cieszę się z tego powodu.

Georgie i Saun, główni bohaterowie trylogii, to blogerzy, którzy utrzymują się dzięki prowadzeniu blogów. W świecie, który Pani stworzyła, blogi stały się bardziej wiarygodnym źródłem informacji niż na przykład telewizja. Czy uważa Pani, że właśnie to czeka nas w przyszłości?

Niekoniecznie, ale naprawdę uważam, że powszechny dostęp do Internetu już zmienił w znaczący sposób nasze codzienne życie, jego wpływ na nas i naszą codzienność będzie się jedynie pogłębiał.

Pani także prowadzi bloga. Czy przygoda z blogowaniem zaczęła się przed czy po tym, gdyPani książki zostały opublikowane? Wielu pisarzy decyduje się na założenie blogów, by utrzymać kontakt z czytelnikami, jednak Pani na tym tle bardzo pozytywnie się wyróżnia – na Pani blogu można znaleźć zarówno więcej osobistych wpisów, jak i interesujące ciekawostki.

W takiej lub innej formie bloguję już od 1994 roku. Założyłam „profesjonalnego” bloga, kiedy moje powieści zaczęły być publikowane, jednak dosyć szybko zmienił się on w galerię zdjęć moich kotów.

Ostatnia część trylogii Przegląd Końca Świata, „Blackout”, została niedawno nominowana  do nagrody Hugo Award. W zeszłym roku „Deadline” także została nominowana. Czy tego rodzaju wyróżnienia motywują Panią do cięższej pracy?

Nie, zawsze staram się tak mocno, na ile mnie stać, niezależnie co i dla kogo piszę, ponieważ to czytelnicy, a nie nagrody motywują mnie do dalszej pracy. Chcę po prostu każdego uszczęśliwić.


Jeszcze raz serdecznie dziękuję Autorce za rozmowę, a Was zapraszam do odwiedzenia jej stron internetowych: http://miragrant.com/ oraz http://www.seananmcguire.com/

* rozmowa odbyła się w języku angielskim (tłumaczenie własne)

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.