Przejdź do głównej zawartości

Przedpremierowo: "Siedem minut po północy" Patrick Ness

Tytuł Siedem minut po północy
Tytuł oryg. 
A monster calls
Autor Patrick Ness

Wydawnictwo Papierowy Księżyc
Data wydania 2013-05-15

Potwór pojawił się tuż po północy. Jak to potwory mają w zwyczaju…

Każdemu z nas przynajmniej raz przyśnił się koszmar tak realistyczny, że jeszcze nad ranem wywoływał gęsią skórkę. A gdyby okazało się, że mroczne wizje to nie wytwór wyobraźni, a za oknem czai się prawdziwy potwór? Taki, który nie zniknie w świetle dnia?

Gdy pewnej nocy trzynastoletniego Conora budzi głos wołający jego imię, wskazówki na zegarze pokazują dokładnie siedem minut po północy, a tuż za oknem w jego pokoju czai się potwór. Pojawił się na niewypowiedziane wyzwanie chłopca, by opowiedzieć mu trzy historie i wysłuchać jego własnej. Sam jego widok jeży włos na karku, Conor jednak nie boi się. Choć nadal jest jeszcze dzieckiem, doświadczył już, co to prawdziwy strach i nie ma on nic wspólnego ze strasznym olbrzymem siejącym wokół zniszczenie.

„Siedem minut po północy” to opowieść o tak ogromnym ładunku emocjonalnym, że nie sposób przejść koło niej obojętnie. Porusza temat trudny i bolesny, jakim jest zmaganie się kilkunastoletniego chłopca ze śmiertelną chorobą matki. Widzimy jego ból, złość, poczucie niesprawiedliwości i brak akceptacji dla tego, co nieuchronne. Razem z nim doświadczamy poczucia wyobcowania ze świata, który do tej pory znał. Potwór pomaga mu zmierzyć się z nową, groźną rzeczywistością. Czy jest jednak jedynie wytworem wyobraźni chłopca, czy też pojawił się naprawdę? Na to pytanie każdy czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam.


Historia powstania tej powieści jest dosyć niezwykła. Jak możemy przeczytać zarówno na okładce książki, jak i w krótkiej nocie od autora, „Siedem minut po północy” zostało napisane na podstawie pomysłu brytyjskiej pisarki, Siobhan Dowd. Miała już ona przygotowany główny szkic opowieści oraz jej bohaterów, zabrakło jej jedynie czasu, który potrzebny był, by wygrać walkę z rakiem. Patrick Ness zapewnia jednak, że postanowił opowiedzieć tę historię na nowo, rozwijając, a nie jedynie kopiując pierwowzór.


Opowieść o Conorze i towarzyszącym mu potworze nie byłaby pełna bez ilustracji wykonanych przez znakomitego rysownika Jima Kaya. Tworzą one niesamowity, mroczny nastrój, który idealnie współgra z historią opowiedzianą przez Patricka Nessa. Ciekawostką może być fakt, że „Siedem minut po północy” jest jedyną książką w historii, której zarówno autor jak i ilustrator zostali jednocześnie uhonorowanie brytyjskimi nagrodami - Carnegie Medal (najlepsza nowa książka dla dzieci i młodzieży) oraz Kate Greenaway Medal (najlepsze ilustracje).

„Siedem minut po północy” to historia w zamierzeniu skierowana do młodszych czytelników, jednak z powodzeniem może sięgnąć po nią każdy dorosły. Jestem przekonana, że trafi do serca każdego, kto weźmie ją w swoje ręce. Zdecydowanie polecam!

Moja ocena: 6/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Papierowy Księżyc

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.