Przejdź do głównej zawartości

"Magiczne lata" Robert McCammon

Tytuł Magiczne lata
Tytuł oryg. 
Boy's life
Autor Robert McCammon

Wydawnictwo Papierowy Księżyc
Data wydania 2012-05-16

Stron 652

Dzień, który miał na zawsze odmienić życie dwunastoletniego Cory’ego, zaczął się jak każdy inny. Tuż przed świtem chłopiec wstał, by pomóc ojcu rozwieźć po okolicy butelki z mlekiem. Gdy mijali miejscowe jezioro, obydwaj byli świadkami tajemniczego wypadku – na ich oczach w sam srodek topieli stoczył się samochód, a w nim zmasakrowane zwłoki nieznanego mężczyzny. Wszystko wskazywało też na to, że zabójcą jest jeden z mieszkańców miasteczka. Z braku jakichkolwiek dowodów oraz poszlak szeryf dosyć szybko zamknął sprawę. Wstrząśnięty Cory postanowił więc przeprowadzić własne śledztwo i odnaleźć bestialskiego mordercę.

Akcja powieści przenosi nas w lata sześćdziesiąte do niewielkiego amerykańskiego miasteczka. Życie toczy się tu powoli, wręcz leniwie. Autor z nostalgią przenosi nas w świat, który już nie istnieje; do magicznej krainy lat dzieciństwa, w której dzięki wyobraźni można było dokonać wszystkiego – szybować w powietrzu, walczyć z potworami, a nawet oszukać samą Śmierć. Czy jednak wszystko jest jedynie wytworem bujnej wyobraźni chłopca? A może świat realny i ten „z drugiego brzegu rzeki”, do którego odchodzą umarli, naprawdę się przenikają?

Trudno jest jednoznacznie dopasować „Magiczne lata” do konkretnego gatunku – znajdziecie tu zarówno wielowątkową powieść obyczajową, kryminał, jak i elementy grozy i fantastyki, które naprawdę świetnie się uzupełniają. Klimat powieści kilkukrotnie nasunął mi skojarzenie z powieściami Stephena Kinga - „To” oraz „Ciało”, które niektórym z Was może być znane z ekranizacji pod tytułem „Stań przy mnie”.

Choć na pierwszy rzut oka jest to historia kryminalna opowiedziana z punktu widzenia nastoletniego chłopca, powieść McCammona to przede wszystkim opowieść o dorastaniu i utracie dziecięcych złudzeń. Z opowieści Cory’ego wyłania się bowiem obraz amerykańskiej prowincji, która jedynie pozornie jest sielska i spokojna, a pod tym płaszczykiem kryje się przemoc domowa, zbrodnia i rasizm pod postacią wciąż działąjącego Ku-Klux-Klanu.

„Magiczne lata” czyta się niesamowicie szybko i przyjemnie, autor czaruje czytelnika już od pierwszych stron bezpretensjonalnym, lekkim stylem. Rewelacyjnie panuje także nad kompozycją książki, zgrabnie łącząc liczne, pozornie nie związane ze sobą wątki. Na kartach powieści pojawia się cała plejada różnorodnych postaci, a każda z nich ma swoją własną, przykuwającą uwagę historię.

Książka po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1996 roku pod tytułem „Chłopięce lata”, ale nie wywołała zbytniego entuzjazmu. Na szczęście, dzięki wydawnictwu Papierowy Księżyc polscy czytelnicy zyskali nową szansę na poznanie powieści, która w Stanach Zjednoczonych zaliczana jest już do klasyki. Sądząc po pełnych zachwytu recenzjach, jakie można znaleźć na wielu blogach oraz portalach literackich, tym razem została odebrana znacznie cieplej. I nie dziwi mnie to, bo osobiście jestem nią zachwycona!

Gorąco polecam Wam lekturę „Magicznych lat”, które są – co tu dużo ukrywać – naprawdę wypełnione magią. I to nie tą kiczowatą, jarmarczną, godną taniego iluzjonisty, a pełną czaru dziecięcych lat, które już minęły i nigdy nie powrócą. Przynajmniej do chwili, gdy sięgniecie po powieść McCammona.

Moja ocena: 6/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Papierowy Księżyc


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.