Przejdź do głównej zawartości

"Książę Cierni" Mark Lawrence

Książę CierniMark Lawrence
Cykl Rozbite Imperium
Tom 1

Papierowy Księżyc, 2012

Będąc zaledwie dziewięcioletnim chłopcem, książę Jorg staje się świadkiem brutalnego morderstwa matki i młodszego brata. 

Sam także padłby ofiarą zabójców, gdyby nie cierniste krzewy, które przytrzymały go, pozostawiając na zawsze głębokie blizny zarówno na jego ciele, jak i psychice. Od tej pory chłopiec wszystko podporządkowuje pragnieniu zemsty na hrabim Renarze, odpowiedzialnym za śmierć jego bliskich.

Cztery lata później Jorg nie ma w sobie nic z niewinności dziecka, jakim był dawniej. Mimo młodego wieku, ma w sobie mrok i okrucieństwo, o jakie trudno byłoby podejrzewać najbardziej zatwardziałego bandytę. Przewodząc grupie Braci – zbieraninie oprychów spod ciemnej gwiazdy – wzbudza grozę w całym królestwie. Nadal jednak nie dokonał swojej zemsty. Czas na nią dopiero nadchodzi…

„Książę Cierni” to debiut brytyjskiego pisarza fantasy, Marka Lawrence’a, otwierający trylogię „Rozbite Imperium”. Historię poznajemy z punktu widzenia głównego bohatera, który jest jednocześnie narratorem powieści. I choć czasem narracja pierwszoosobowa zdaje się niepotrzebnym zabiegiem, za którym wielu czytelników nie przepada, w tym przypadku był to strzał w dziesiątkę. To właśnie postać Jorga, typowego antybohatera, stanowi jeden z największych atutów książki.

Młody książę to kawał bezlitosnego drania, który bez zmrużenia oka morduje, gwałci i łamie wszelkie normy moralne. Życie ludzkie nie ma dla niego żadnej wartości, jest w stanie bez wahania wbić sztylet w gardło jednemu z towarzyszy, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, a czasem nawet bez znacznego powodu. Jednocześnie jednak, jakby na przekór całemu złu, jakie się w nim zagnieździło, wzbudził on moją niekłamaną sympatię. Jest potworem i zdaje sobie z tego sprawę, nie stał się nim jednak bez przyczyny. Jest postacią złożoną, pełną sprzeczności i wewnętrznego konfliktu, na tyle jednak dojrzałą, że aż trudno uwierzyć w jego młody wiek.

Największą zagadkę stanowi dla mnie świat, w którym rozgrywa się akcja powieści. Na pierwszy rzut oka przypomina średniowiecze, w którym magia przeplata się z rzeczywistością, co jest dosyć charakterystyczne dla książek tego gatunku. Lawrence pozwala czytelnikowi wczuć się w klimat dawnych czasów, potem jednak znienacka jeden z bohaterów zaczyna cytować Nietzschego. I tutaj pojawia się pytanie – czy był to zabieg celowy, czy też wpadka pisarza? Skłaniam się ku pierwszej wersji i mam nadzieję, że w drugim tomie autor przybliży nam nieco stworzone przez siebie uniwersum.

Lawrencowi można by zarzucić, że ogólny pomysł na fabułę nie jest zbyt oryginalny i w niektórych punktach jest dosyć przewidywalny. Można także spierać się, czy stworzona przez niego postać Jorga wypada przekonująco. Można by, oczywiście, ale… książkę czyta się tak rewelacyjnie i tak wciąga ona już od pierwszych stron, że wszelkie niedociągnięcia schodzą na drugi plan i przestają się liczyć.

Podsumowując, „Książę Cierni” to naprawdę bardzo dobre, choć jednocześnie krwawe i brutalne fantasy, które z pewnością spodoba się wszystkim fanom gatunku. Drugi tom trylogii, „Król Cierni” ma ukazać się już w tym roku, choć dokładna data nie jest jeszcze znana. Wiem jednak jedno – z pewnością będę go wypatrywać z niecierpliwością!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Papierowy Księżyc

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.