Przejdź do głównej zawartości

"Wład Palownik" C.C. Humphreys

Tytuł Wład Palownik
Tytuł oryginału Vlad. The Last Confession
Autor C.C. Humphreys
Wydawnictwo Książnica
Data wydania 2012-03-02

Stron 512

Drakula to najsłynniejszy wampir, który za sprawą Brama Stokera już od ponad stu lat rozbudza wyobraźnię oraz przyprawia o dreszcze wielbicieli grozy. Próżno szukać osoby, która nie słyszała o demonicznym transylwańskim hrabim, który zaprzedał duszę diabłu i zmienił się w potwora. Na jego temat napisano już liczne książki i nakręcono jeszcze więcej filmów, stosunkowo niewiele natomiast wiadomo przy tym o mężczyźnie, który zainspirował Stokera do stworzenia tej postaci – Władzie Palowniku. I to właśnie o nim, o człowieku z krwi i kości, a nie o wampirze, opowiada najsłynniejsza powieść C.C. Humphreysa.

„Wład Palownik” to historia życia wołoskiego władcy opowiedziana przez trzy najbliższe mu osoby – Ilonę, jego jedyną prawdziwą miłość, spowiednika oraz najlepszego przyjaciela, który ostatecznie go zdradził i przyczynił się do jego upadku. Dzięki ich relacjom poznajemy księcia, który lata swojej młodości spędził jako honorowy zakładnik sułtana Murada II. To właśnie tam Drakula zdobył rozległą wiedzę, dzięki naukom u najlepszych arabskich nauczycieli. Niestety, zgłębił tam nie tylko tajniki uczonych pism i Koranu, ale także wymyślne sposoby torturowania, w tym wbijania na pal, z czego miał wiele lat później zasłynąć w całej Europie. Kolejne rozdziały opowiadają o trudnej i bezwzględnej walce Włada o wołoski tron i jego utrzymanie, o jego sukcesach i porażkach, zarówno militarnych, jak i tych w życiu prywatnym.

Powieść Humphreysa w bardzo zgrabny sposób splata fakty historyczne i fikcję literacką w spójną i porywającą całość, którą czyta się jednym tchem. Drakula przedstawiony na kartach książki to postać pełna sprzeczności – inteligentny i szlachetny, a jednocześnie zdolny do niewyobrażalnego wręcz okrucieństwa. Choć jego ambitne plany były jak najbardziej godne pochwały – miał zamiar poprowadzić krucjatę przeciwko armii Mehmeda II i stać się nowym Biczem Bożym, przeszedł do historii jedynie jako bestia w ludzkiej skórze, napawająca się ludzkim cierpieniem i bólem. A jednak, podczas lektury nie sposób nie odnieść wrażenia, że gdyby nie bestialskie doświadczenia wyniesione z niewoli oraz brak lojalności ze strony wołoskiej szlachty, Drakula mógłby okazać się jednym z najznamienitszych i światłych władców swojej epoki. Czy było tak naprawdę ? Czy to autor pokazał nam nieco wybielony obraz Włada Palownika? Trudno jest to jednoznacznie osądzić. Wprawdzie autor zarzeka się, że starał się obiektywnie przedstawić jego historię, zrobił to jednak w taki sposób, że nie sposób Drakuli, jeśli nie polubić, to przynajmniej starać się go zrozumieć.

Książka ta nie jest jedynie opowieścią o niezwykłym, bądź co bądź, człowieku, ale także barwnym i napisanym z rozmachem obrazem piętnastowiecznej Europy Wschodniej oraz państwa osmańskiego. W oparciu o naprawdę liczne źródła, których spis można znaleźć na ostatnich stronach, autor stworzył historię, która brzmi na tyle wiarygodnie, że aż chce się w nią uwierzyć.

Jest to jak dotąd jedyna powieść Humphreysa, która doczekała się polskiego wydania. Szczerze liczę na to, że wkrótce się to zmieni, zwłaszcza, że najnowsza książka autora, „Shakespeare’s Rebel”, zapowiada się naprawdę interesująco.

„Włada Palownika” mogę polecić nie tylko osobom zainteresowanym postacią Drakuli, ale wszystkim czytelnikom lubiącym książki historyczne, w których nie brak ani szczęku oręża, ani bogatych opisów realiów ówczesnego życia. To wciągająca opowieść o wielkich ambicjach, namiętnościach i zdradzie, naprawdę warto przeczytać!

Moja ocena: 5/6

A zainteresowanych historią Drakuli zapraszam także do przeczytania recenzji powieści "Historyk" Elizabeth Kostovej

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica, wchodzącemu w skład Grupy Wydawniczej Publicat

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Czytamy książki historyczne"

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.