Przejdź do głównej zawartości

" Ostatnia królowa" C.W. Gortner

Tytuł Ostatnia królowa
Tytuł oryginału The Last Queen
Autor C.W. Gortner
Wydawnictwo Książnica
Data wydania 2012-11-06

Stron 416

Joanna I Kastylijska, znana jako Joanna Szalona lub Obłąkana, intryguje nie tylko historyków. W oparciu o jej losy napisano nakręcono nagradzane filmy, napisano kilka powieści, powstały także opery i sztuki teatralne. Niestety w znacznym stopniu została ona zapamiętana nie jako osoba, która miała znaczący wpływ na historię Hiszpanii, a pośrednio i Europy, a jedynie tragiczną postać, ofiarę własnego obłędu. Jaka była naprawdę? Odpowiedzi na to pytanie warto poszukać w najsłynniejszej książce C.W. Gortnera „Ostatnia królowa”.

Akcja powieści rozpoczyna się niemalże dokładnie w tym samym momencie, co „Wieczna księżniczka” Philippy Gregory – z chwilą zdobycia Granady przez najsłynniejszych bodajże władców Hiszpanii, Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego. O ile jednak brytyjska pisarka przedstawiła te wydarzenia z punktu widzenia najmłodszej córki pary królewskiej, kilkuletniej wówczas Katarzyny, tym razem mamy do czynienia z relacją jej starszej siostry, Joanny. Niedługo po tym zwycięstwie młodziutka infantka poślubia Filipa I Pięknego z dynastii Habsburgów. Świeżo upieczeni małżonkowie zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, co nie zdarzało się wśród ówczesnych związków arystokratycznych zbyt często. Jednak sielanka nie trwa zbyt długo i wkrótce Joannie przychodzi zmierzyć się nie tylko z licznymi romansami męża, ale i z jego brutalnością, mściwością i niczym niepohamowaną ambicją.

Bohaterka powieści Gotnera zdecydowanie nie jest ani szalona, ani tym bardziej obłąkana, choć właśnie tak zapamiętała ją historia. Autor przedstawił Joannę jako kobietę inteligentną i niezwykle odważną, mającą w sobie dość siły i hartu ducha, by przeciwstawić się licznym upokorzeniom i intrygom, jakie spotykały ją na każdym kroku od chwili poślubienia Filipa. To właśnie dzięki jej uporowi i walce o należny jej po rodzicach tron, jaką musiała stoczyć z własnym mężem oraz jego poplecznikami, Hiszpania uniknęła kolejnych podziałów i przerodziła się w imperium.

Joanna już za swego życia stała się mitem – symbolem cierpienia i szaleńczej wręcz miłości do mężczyzny, który traktował ją z wyrachowanym okrucieństwem. Gortner spogląda na jej postawę zupełnie inaczej, a podane przez niego motywy postępowania królowej zdają się wiarygodne i przekonujące. I absolutnie nie mają nic wspólnego z chorobą psychiczną, o jaką się ją posądza.

„Ostatnia królowa” to druga powieść autorstwa Gortnera, jaką miałam przyjemność przeczytać i muszę stwierdzić, że jest pod każdym względem lepsza od „Sekretu Tudorów”, o którym pisałam kilka tygodni temu (recenzja tutaj). Już od pierwszych stron wiedziałam, że się na niej nie zawiodę. Jest to pasjonująca opowieść o pasji, władzy i ambicjach, opowiedziana z punktu widzenia jednej z najbardziej intrygujących kobiet szesnastego wieku.

Powieść z pewnością przypadnie do gustu wszystkim pasjonatom historii oraz wielbicielkom prozy Philippy Gregory, idealnie komponuje się bowiem z jej powieściami. Jestem nią całkowicie oczarowana, dlatego Was także serdecznie zachęcam do jej lektury.

Moja ocena: 6/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica, wchodzącemu w skład Grupy Wydawniczej Publicat


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Czytamy książki historyczne" oraz Trójka e-Pik

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.