Przejdź do głównej zawartości

"Nieczynne do odwołania" I.Chodorek, P.Chodorek, A.Trojanowska

Tytuł Nieczynne do odwołania
Autorzy I.Chodorek, P.Chodorek,
A.Trojanowska

Wydawnictwo Szara Godzina
Data wydania 2013-01

Stron 320

Niektóre książki dostarczają nam niezapomnianych wrażeń, przenoszą w egzotyczne miejsca i dają posmakować niezwykłych przygód. Czasem jednak warto dla odmiany sięgnąć po pozycję dotyczącą tematów codziennych, wręcz swojskich, której bohaterowie to zwykli ludzie, jakich mijamy w drodze do pracy. Taką właśnie powieścią na niespieszne popołudnie jest „Nieczynne do odwołania” autorstwa Anuli Trojanowskiej oraz małżeństwa lekarzy weterynarii, Iwony i Piotra Chodorków.

Jest to historia dwudziestokilkuletniego Wojtka, świeżo upieczonego absolwenta weterynarii, którego plany na przyszłość w jednej chwili przekreśla tragiczna śmierć rodziców w wypadku samochodowym. Z dnia na dzień główny bohater musi przeistoczyć się z nieco marzycielskiego imprezowicza w odpowiedzialnego opiekuna swojego młodszego brata i głowę rodziny. Staje też przed wyborem, czy kontynuować pracę swoich rodziców i przejąć po nich klinikę weterynaryjną, czy raczej pójść zupełnie nową drogą.

„Nieczynne do odwołania” to opowieść o próbie ułożenia na nowo życia po stracie bliskich, o pierwszych krokach w dorosłość, która nadeszła zbyt szybko i zbyt niespodziewanie. Wojtek musi zmierzyć się zarówno z problemami finansowymi, jak i wychowawczymi, jakie zaczyna sprawiać młodszy brat, który na swój sposób radzi sobie ze stratą rodziców. Są to trudności, jakim na pewnym etapie życia wszyscy musimy stawić czoło i z pewnością, choćby częściowo, niemal każdy czytelnik znajdzie w głównym bohaterze cząstkę siebie.

Nie jest to jednak tylko historia o ludziach, którzy znaleźli się na zakręcie losu, to także pełna miłości opowieść o zwierzętach, które dość licznie pojawiają się na kartach książki. Autorzy, z pewnością czerpiąc z własnych doświadczeń, przytaczają wiele opowiastek o psach, kotach oraz innych domowych pupilach. Niektóre z nich są zabawne, inne potrafią wzruszyć – mnie najbardziej ujęła za serce historia psa cierpiącego na poważną chorobę będącą konsekwencją ugryzienia przez kleszcza. Niemalże do złudzenia przypomina ona moje własne przeżycia, choć w powieści jej zakończenie było znacznie bardziej optymistyczne, niż moje.

Jedyne, co zgrzytało mi nieco podczas lektury, to wątek rodzinnej tajemnicy związanej ze starą hiszpańską książką, przekazywaną jako pamiątka z pokolenia na pokolenie. Zawarte w niej symbole i ryciny pojawiają się, co pewien czas w życiu obydwu braci w dosyć nietypowych okolicznościach, wiąże się z nią również wyjazd ich rodziców do Hiszpanii. Zostało to jednak nakreślone dosyć mgliście – pojawia się kilka nawiązań, insynuacji, ale historia ta nie zostaje wyjaśniona, a wręcz urywa się w połowie. Podobno autorzy planują kontynuację powieści, w której ów tajemniczy wątek miałby zostać rozwinięty i może w końcu rozwiązany. Mam nadzieję, że tak się stanie, bowiem w przeciwnym razie mogłoby go w ogóle nie być - nie wprowadza on właściwie nic zasadniczego do głównej osi fabuły.

„Nieczynne do odwołania” to opowieść o różnych aspektach miłości – braterskiej, romantycznej oraz do zwierząt. Spędziłam przy jej lekturze kilka naprawdę przyjemnych godzin, dlatego Wam też mogę ją szczerze polecić.

Moja ocena: 5-/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina.Recenzja ukazała się także na stronie Lubimy Czytać

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Czytajmy polską literaturę"

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.