Przejdź do głównej zawartości

"Mężczyzna, który przestał płakać" Ninni Schulman

Tytuł  Mężczyzna, który przestał płakać
Tytuł oryg. Magdalena Hansson
Autor Ninni Schulman
Seria Magdalena Hansson
Tom 2 
Wydawnictwo Amber
Data wydania 2013-01-08

Świat usłyszał o Ninni Schulman dzięki powieści „Dziewczyna ze śniegiem we włosach”, którą w Szwecji niemal z miejsca okrzyknięto „Debiutem roku 2010”. Książka otwiera serię kryminałów o dziennikarce Magdalenie Hansson. W styczniu bieżącego roku nakładem wydawnictwa Amber ukazał się drugi tom cyklu o dość enigmatycznym tytule „Mężczyzna, który przestał płakać”.

Akcja powieści toczy się w niewielkim miasteczku na szwedzkiej prowincji, znanym już czytelnikom z poprzedniego tomu cyklu. Tym razem jednak zamiast mroźnej zimy, panuje wyjątkowo gorące lato. Życie toczy się tu leniwie, dodatkowo spowolnione wszechobecną duchotą i skwarem. Aż pewnego dnia w domu pewnej samotnie mieszkającej kobiety wybucha pożar, a ona sama ginie w płomieniach. Początkowo policja podejrzewa jednego z jej licznych kochanków, jednak wkrótce teoria ta upada – w podobny sposób giną kolejne osoby. Na mieszkańców miasteczka pada strach, nie wiadomo, co łączyło ofiary, dlatego każdy obawia się, że może stać się kolejną ofiarę bezwzględnego piromana.

Pomysł na fabułę nie jest wprawdzie zbyt oryginalny, niemniej jednak powieść czyta się bardzo dobrze. Akcja rozwija się powoli, wydarzenia następują po sobie niespiesznie, autorka stopniowo wprowadza czytelnika w kolejne szczegóły życia mieszkańców miasteczka. Pod płaszczykiem spokojnej mieściny, w której każdy każdego zna i teoretycznie nie ma żadnych tajemnic, skrywane są domowe dramaty i rodzinne sekrety. Dużą zaletą książki jest właśnie ta różnorodność wątków, które sprawiają, że trudno jest wytypować mordercę. Potencjalnych kandydatów jest zbyt wielu i każdy zdaje się być równie prawdopodobny.

Obok wątku sensacyjnego, skupiającego się na śledztwie i tropieniu zabójcy, równie istotny i przykuwający uwagę jest trafny i realistycznie przedstawiony obraz współczesnego społeczeństwa. Próżno szukać tu ludzi w pełni szczęśliwych, każdy boryka się z mniejszymi lub większymi zmartwieniami – jednym szwankuje zdrowie, niektórzy nie radzą sobie z dziećmi sprawiającymi problemy wychowawcze, a inni przechodzą właśnie kryzys małżeński. Schuman pokazuje ludzi takimi, jacy są naprawdę, bez upiększeń i sztucznego wywabiania plam. W troskach dnia codziennego bohaterów każdy czytelnik może odnaleźć własne lęki i problemy, co z pewnością stanowi atut książki.

Realizm powieści dotyczy także głównego wątku – sposobu prowadzenia śledztwa. Nie ma tu błyskotliwych, superinteligentnych detektywów, którzy dysponując kilkoma poszlakami w kilka godzin bezbłędnie wskażą sprawcę. Dochodzenie toczy się powoli, wypełniają go rozmowy z kolejnymi świadkami i potencjalnymi podejrzanymi, mozolnie sprawdzanie raczej nielicznych tropów, próby współpracy policji z prasą. Śledczy pracują wspólnie, zespołowo, każdy wnosi coś do śledztwa albo i nie, ale przynajmniej nie ma tu udawania, że jakąkolwiek poważną sprawę jest w stanie rozwiązać jeden człowiek. Za to także należy się duży plus.

Wbrew temu, co może sugerować opis książki, główna bohaterka, Magdalena, raczej nie przyćmiewa pozostałych postaci. Nie prowadzi także własnego dochodzenia, a skupia się na współpracy z policją i jedynie „podrzuca” osobom prowadzącym śledztwo tropy i wskazówki, na jakie trafia. Doceniam fakt, że autorka nie próbowała udowodnić, że ta skądinąd inteligentna, ale nie posiadająca odpowiedniego przygotowania, kobieta, będzie w stanie zdziałać cuda tam, gdzie nie dokonał tego sztab doświadczonych policjantów. Drażnią mnie powieści, w których bohaterowie zawodowo całkowicie nie związani z organami ścigania, okazują się być lepszymi fachowcami w prowadzeniu śledztwa niż ludzie, dla których jest to chleb powszedni. Czy ktokolwiek słyszał o takich sytuacjach w prawdziwym życiu?

Nadużyciem byłoby stwierdzenie, że „Mężczyzna…” to powiew świeżości i ambitne dzieło wyróżniające się na tle innych. Niemniej jednak jest to kawał porządnej, solidnej prozy, powieść kryminalna w bardzo dobrym, dosyć klasycznym wydaniu. Jestem przekonana, że spodoba się wszystkim miłośnikom gatunku.

Moja ocena: 5/6

Za udostępnienie egzemplarza książki dziękuję wydawnictwu Fabryka Słów oraz portalowi Secretum, na którym również ukazała się powyższa recenzja. Tekst stanowi oficjalną recenzję portalu.


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.