Przejdź do głównej zawartości

"Fałszywy książę" Jennifer A. Nielsen

Tytuł  Fałszywy książę
Tytuł oryg. The False Prince
Autor Jennifer A. Nielsen
Seria Trylogia Władzy
Tom 1
Wydawnictwo Egmont
Data wydania 2013-01

Źle się dzieje w królestwie Carthyi. Po tajemniczej śmierci rodziny królewskiej, rozpoczyna się bezwzględna walka o władzę. Aby nie dopuścić do krwawej wojny domowej, jeden z wysoko postawionych arystokratów postanawia wprowadzić w życie śmiały plan, zakrawający na zdradę stanu. Przemierza cały kraj, wypatrując chłopców przypominających zaginionego kilka lat wcześniej młodszego syna królewskiej pary. A po odpowiednim treningu jednego z nich ma zamiar osadzić na tronie jako szczęśliwie odnalezionego prawowitego następcę tronu. Czy intryga ta ma szansę się powieść?

„Fałszywy książę” to pierwszy tom otwierający „Trylogię władzy” pióra amerykańskiej pisarki Jennifer A. Nielsen. I muszę przyznać, że jest to początek bardzo obiecujący – o ile autorka utrzyma ten sam poziom w kolejnych częściach, będzie to jedna z lepszych serii młodzieżowych, jakie miałam przyjemność czytać w ostatnim czasie.
Wydarzenia przedstawione w powieści poznajemy z punktu widzenia czternastoletniego Sage’a – sieroty, jednego z kandydatów na księcia. Jestem przekonana, że od razu spodoba się wszystkim nastoletnim, i nie tylko, czytelnikom. Sage jest inteligentny, wygadany i arogancki, lecz jednocześnie ma dobre serce i nie daje się zmanipulować innym; dokładnie wie, czego chce i potrafi do tego dążyć. Naprawdę trudno byłoby go nie polubić.

Autorka wykorzystała dosyć klasyczną historię o zaginionym następcy tronu w królestwie, które stoi na progu katastrofy. Spostrzegawczy czytelnik dosyć szybko może także domyśleć się ogólnego zarysu zakończenia tej historii. Niemniej jednak lektura powieści naprawdę sprawia wiele przyjemności i wciąga już od pierwszych rozdziałów. Od razu widać, że całość została dokładnie przemyślana i zaplanowana, wszystkie wątki zgrabnie się ze sobą łączą i uzupełniają. Co ciekawe, w przeciwieństwie do większość książek skierowanych głównie do nastolatków, nie ma tu wątku romansowego – jest to przede wszystkim historia o walce o władzę, intrygach, odwadze i przyjaźni. Wszystko to zostało oczywiście dostosowane do wymogów powieści dla młodzieży.

Do zalet książki należy także doliczyć jej wydanie. Okładka jest dopasowana do treści fabuły, ma przyjemną w dotyku fakturę i skrzydełka, dzięki którym z pewnością znacznie dłużej pozostanie w dobrym stanie. Ponadto wyrazisty, duży druk sprawia, że powieść czyta się przyjemnie i szybko.

Podsumowując, „Fałszywego księcia” mogę z czystym sumieniem polecić zarówno młodzieży, jak i nieco starszym czytelnikom, którzy lubią przenieść się czasem w świat dworskim spisków i intryg, doprawionych dużą dawką przygody.

Moja ocena: 5+/6

Tekst stanowi recenzję dla portalu skauting.pl

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.