"Sekret Tudorów" C.W.Gortner

Tytuł Sekret Tudorów
Tytuł oryginału The Tudor Secret
Autor C.W.Gortner
Wydawnictwo Książnica
Data wydania 2012-08-09

Stron 344

Okres panowania dynastii Tudorów w Anglii to czas burzliwych walk, intryg i spisków. Historia Henryka VIII i jego córek, zwłaszcza młodszej, Elżbiety, inspiruje i pobudza wyobraźnię. Liczne niedopowiedzenia oraz tajemnice skrywane w zakamarkach dworu pozwalają na snucie domysłów oraz teorii spiskowych. 

Christopher W. Gortner, autor znany przede wszystkim dzięki powieściom o Katarzynie Medycejskiej oraz Joannie Kastylijskiej, tym razem zabiera czytelników do Anglii pod panowaniem jedynego syna Henryka VIII, Edwarda VI Tudora. Ostatnie tygodnie życia młodziutkiego, chorowitego króla posłużyły pisarzowi do przedstawienia barwnej opowieści, w której tle pobrzmiewa bezpardonowa walka o władzę.

Rok 1553. Niespełna dwudziestoletni Brendan Prescott, sierota o nieznanym pochodzeniu, wychowany w domu jednej z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych rodów, Dudleyów, przybywa na dwór królewski, by jako giermek służyć Robertowi Dudleyowi. Odważny, choć naiwny młodzieniec zostaje wplątany w intrygę swoich mocodawców, którzy korzystając z choroby Edwarda VI, szykują się do przejęcia tronu. Brendan postanawia za wszelką cenę ostrzec i ochronić księżniczkę Elżbietę, przyrodnią siostrę króla, przed grożącym ją niebezpieczeństwem, a jednocześnie stara się odkryć tajemnicę własnego pochodzenia.

Jak podkreśla sam autor, historia Prescotta to od początku do końca fikcja literacka, a postać głównego bohatera to wytwór jego wyobraźni. Niemniej jednak Gortner bardzo zręcznie wplótł losy młodzieńca w realia panujące na ówczesnym dworze angielskim. Pozostał także wierny głównym faktom historycznym dotyczącym działań rodziny Dudleyów oraz okoliczności walki o tron po śmierci króla Edwarda. Mimo to warto podkreślić, że książki tej nie należy traktować jako wiarygodnego źródła informacji na temat ówczesnych wydarzeń, a raczej jako czysto rozgrywkową powieść przygodowo-historyczną. Fabuła pełna jest bowiem intryg, niespodziewanych zwrotów akcji, pościgów, pojedynków i sekretnych schadzek. Głównemu bohaterowi towarzyszy niezwykłe wręcz szczęście pozwalające mu kilkukrotnie cudem uniknąć śmierci. Choćby z tego względu nieco trudno uwierzyć w wiarygodność przedstawionej tu historii.

Lubię sięgać po książki opowiadające o historiach z okresu panowania Tudorów w Anglii. Do tej pory miałam jednak przyjemność czytać tylko historie opowiadane z punktu widzenia członków rodziny królewskiej lub ich najbliższego otoczenia – jednym słowem poznawałam dwór z perspektywy osób zamożnych i wysoce urodzonych. „Sekret Tudorów” to opowieść przedstawiona niejako z drugiego punktu widzenia – świat intryg i spisków widzimy oczami giermka i służących, czyli postaci poprzednio stanowiące jedynie swoiste elementy tła. Pozwala to spojrzeć na warunki życia ówczesnych ludzi nieco inaczej, np. zamki i pałace to nie tylko piękne komnaty, ale także niewielkie, zimne pomieszczenia z siennikami pełnymi insektów.

Choć głównym bohaterem oraz narratorem powieści jest Brendan Prescott, niekwestionowaną gwiazdą jest jednak księżniczka Elżbieta. Emanujący z niej magnetyzm i autorytet sprawiają, że to ona przyciąga uwagę i przyćmiewa pozostałe postaci. Gortner pokazał w nowym świetle jej związek z Robertem Dudleyem, który, po objęciu przez Elżbietę tronu, był uznawany za jej faworyta, a przez niektórych historyków także za kochanka. W swojej powieści Gortner przedstawia własną wizję kulis ich sekretnego związku.

Podsumowując, „Sekret Tudorów” to interesująca opowieść, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom tego najbardziej fascynującego okresu w historii Anglii.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica, wchodzącemu w skład Grupy Wydawniczej Publicat

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:

Komentarze

 1. Idziesz jak burza! Fajnie przeczytać coś o Tudorach pióra innego pisarza :-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie inny styl niż u Philippy, ale postanowiłam poznać tyle obliczy Tudorów w literaturze, ile mi się uda :)

   Usuń
 2. Spojrze tylko na ocenę bo książkę mam w planach:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę książkę i przeczytam tak myślę, że w marcu:) Muszę sobie dawkować tych Tudorów, żeby mi się nie przejedli:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś na pewno się skuszę;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam słabość do czasów rządów tej dynastii i tego okresu historycznego. Przeczytałam już niejedną książkę traktująca o Tudorach i zapewne po powyższą także sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dokładnie tak samo, Tudorowie po prostu posiadają to "coś " :)

   Usuń
 6. No tak... nie do końca moje światy, ale podglądam sobie, co fascynuje innych. Choć kto wie, może po lekturze Gregory się nawrócę:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Biała królowa" to wprawdzie jeszcze nie Tudorowie, ale wierzę, że Cię zaczaruje :)

   Usuń
 7. Nie czytałam nic z tej epoki, więc z chęcią się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 8. I was suggested this blog by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You're incredible!
  Thanks!

  Also visit my site :: payday loans lenders

  OdpowiedzUsuń
 9. Wszystko co z Tudorami związane biorę w ciemno :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz