Przejdź do głównej zawartości

Przedpremierowo: "Niezwykła wędrówka Harolda Fry" Rachel Joyce

Tytuł Niezwykła wędrówka Harolda Fry
Tytuł oryginału
The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry

Autor Rachel Joyce
Wydawnictwo Znak
Data wydania 2012-03-18

Stron 336

Czasem niewielki nawet kamyk może doprowadzić do wywołania potężnej lawiny. W przypadku sześćdziesięciopięcioletniego Harolda Fry – bohatera książki „Niezwykła wędrówka Harolda Fry”, autorstwa Rachel Joyce – takim właśnie kamykiem był list w różowej kopercie, który pewnego dnia trafił do jego skrzynki pocztowej.

Jego autorem okazała się Queenie Hennessy, z którą pracował i przyjaźnił się ponad dwadzieścia lat wcześniej. W kilku zaledwie zdaniach kobieta dziękuje mu za dawno okazaną życzliwość i żegna się, dodając, że choruje na raka i pozostało jej niewiele czasu. Mężczyzna, nie zwlekając, postanawia odpisać, jednak nie wiadomo nawet kiedy, jego wyprawa do skrzynki pocztowej zmienia się w wyprawę na drugi koniec kraju – do miasta, w którym znajduje się hospicjum, gdzie leży Queenie. Harold jest przekonany, że jeśli tylko będzie w to mocno wierzył i jeśli w akcie tej wiary pokona dzielące ich blisko siedemset mil, jego przyjaciółka wyzdrowieje.

- Proszę jej powiedzieć, że Harold Fry jest w drodze. Wystarczy, że będzie czekać. Ponieważ mam zamiar ją uratować, rozumie pani. Ja będę maszerował, a ona musi żyć. Przekaże jej to pani? […] Wyruszam w tej chwili. Tak długo, jak będę szedł, ona musi żyć. Proszę jej powiedzieć, że tym razem jej nie zawiodę.

Podczas wędrówki główny bohater spotyka całą plejadę różnych postaci – poczynając od małżeństwa przechodzącego kryzys, poprzez zamożnego mężczyznę ukrywającego swój związek z młodym chłopakiem, aż po lekarkę – emigrantkę ze Słowacji, która w Wielkiej Brytanii może liczyć jedynie na posadę sprzątaczki. Rozmowy z nieznajomymi, którzy powierzają mu własne problemy, ale także wysłuchują jego historii, zmieniają go, zmuszając do przeanalizowania swego życia. Do głosu dochodzą tłumione przez lata emocje i wspomnienia, z którymi wiąże się przede wszystkim ból i cierpienie, i które doprowadziły do rozpadu małżeństwa Harolda oraz zerwania kontaktów z Queenie. Po raz pierwszy w życiu mężczyzna ma okazję spojrzeć z dystansem na swoje życie i relacje z innymi ludźmi, a to co dostrzega, wcale nie napawa optymizmem.

Debiutancka powieść Rachel Joyce to nostalgiczna i wzruszająca historia o tym, że nigdy nie jest za późno na to, by starać się naprawić błędy przeszłości, by na nowo szukać miłości, by na nowo odkrywać samego siebie. Niektórzy mogą jej zarzucić pewną naiwność, inni wykorzystanie często stosowanego motywu wędrówki, a jednak nie da się ukryć, że książka wciąga i porusza. Sprawia, że w nawet zwykłym, przeciętnym człowieku można dostrzec bohatera. Pozwala też mieć nadzieję, że nie można się poddawać, że czasem wystarczy mocno uwierzyć, by osiągnąć zamierzony cel.

„Niezwykła wędrówka Harolda Fry” bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Jestem zauroczona tytułowym bohaterem, który choć nie pozbawiony wad, okazał się jednym z najsympatyczniejszych i najcieplejszych postaci, o jakich ostatnio czytałam. Serdecznie polecam!

Moja ocena: 5+/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak oraz portalowi Skauting.pl

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.