Przejdź do głównej zawartości

"Zło czai się wszędzie" Agatha Christie

Tytuł Zło czai się wszędzie
Tytuł oryg. Evil Under the Sun

Autor Agatha Christie
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania 2011

Stron 216

Kryminały z Herkulesem Poirotem w roli głównej należą do moich ulubionych z dorobku Agathy Christie, a powieść „Zło czai się wszędzie”, znana także pod tytułem „Zło, które żyje pod słońcem” jest według mnie jedną z najlepszych.

Herkules Poirot spędza wakacje w eleganckim hotelu na niewielkiej, choć malowniczej, Wyspie Przemytników. Pewnego dnia na plaży zostają odnalezione zwłoki pięknej i zmysłowej Arleny Marshall. Ponieważ niemal niemożliwa była ingerencja osób spoza wyspy, mordercą musi być jeden z dziewięciorga gości hotelu. Może był to jej mąż, który odkrył romans żony z młodym Redfrenem? Może jej pasierbica, szczerze nienawidząca zadufanej w sobie i aroganckiej macochy? A może zazdrosna pani Redfren? A może… Wszystko wskazuje na to, że niemal każdy miał motyw, by usunąć Arlenę ze świata żywych. Jednocześnie, nawet ci najbardziej podejrzani mają żelazne alibi.

Herkules Poirot to jeden z moich ulubionych bohaterów. Jest piekielnie inteligentny, a na polu dedukcji i logicznego myślenia spokojnie mógłby stawać w szranki z Sherlokiem Holmesem. Posiada przy tym cały asortyment cech, które burzą nieco wizerunek dostojnego i nobliwego detektywa. Jego zarozumiałość i przekonanie o własnej wyjątkowości, jakkolwiek w pełni uzasadnione, są komiczne i, pewnie nieco wbrew zamierzeniom autorki, dodają małemu Belgowi wiele uroku.

Uwielbiam klimat powieści Agathy Christie i to zarówno dreszczyk emocji towarzyszący zagadce kryminalnej, jak atmosferę świata, który już przeminął – eleganckich i powściągliwych, nieco pruderyjnych dam i gentlemanów. Nawet sztywne konwenanse mają w tym przypadku wiele czaru. Przede wszystkim jednak na uwagę zasługuje interesujący i trudny do rozwikłania pomysł na fabułę. Mimo wytężonej pracy wszystkich szarych komórek nie byłam w stanie rozgryźć zagadki i wskazać mordercy. Aż do ostatniej chwili nie podejrzewałam nawet, kto jest tym złym, a kto prawdziwą ofiarą. I o to przede wszystkim w dobrych kryminałach chodzi! Zdecydowanie polecam!

Moja ocena: 5+/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
1. Book-Trotter - literatura brytyjska
2. Z półki 2013

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.