Przejdź do głównej zawartości

"Zagubieni chłopcy" Orson Scott Card


Tytuł Zagubieni chłopcy
Tytuł oryginału Lost Boys 
Autor Orson Scott Card
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania 1998

Stron 448
Po raz pierwszy przeczytałam „Zagubionych chłopców” wiele lat temu, gdy nazwisko Card niewiele mi mówiło. Niedawno natrafiłam przypadkiem na tę książkę w bibliotece i postanowiłam ją sobie odświeżyć, aby sprawdzić, czy i tym razem równie mocno mi się spodoba.

Step Fletcher, programista i autor popularnej gry komputerowej, w związku ze zmianą pracy przeprowadza się wraz z rodziną do niewielkiego miasteczka, Steuben. Dosyć szybko jednak to co miało być dla nich szansą na rozpoczęcie lepszego życia, okazuje się największym błędem, jaki popełnili. Wymarzona praca przeradza się w koszmar, a najstarszy syn Stepa, ośmioletni Stevie, nie potrafi odnaleźć się w nowym środowisku do tego stopnia, że zaczyna wymyślać sobie niewidzialnych przyjaciół. Ponadto, jakby tego było mało, w miasteczku od pewnego czasu giną bez śladu kilkuletni chłopcy.

Od razu należy zaznaczyć, że nie jest to książka charakterystyczna dla stylu Carda. Nie jest to ani typowe science fiction, ani fantasy, bliżej jej do kryminału z silnie rozwiniętym wątkiem obyczajowym i elementami paranormalnymi. Te ostatnie jednak w pełni ujawniają się dopiero w końcowych rozdziałach powieści.

Rodzina Fletcherów to mormoni, a autor położył duży nacisk na przybliżenie czytelnikowi ich stylu życia, obrzędów religijnych i zwyczajów. Z jednej strony część tych opisów bywa nużąca, jeśli jednak potraktujemy je w kategoriach ciekawostki, nie jest tak źle. Step i jego żona zostali pokazani niemalże jako idealne mormońskie małżeństwo – wierne zasadom swojej religii, pobożne i wyjątkowo partnerskie. Na szczęście dzięki zobrazowaniu jak różni ludzie należący do ich nowej wspólnoty, powieść nie stała się panegirykiem na cześć sekty mormońskiej. Znajdzie się więc tu zarówno fanatyczny szaleniec, jak i „ciocia dobra rada”, która w rzeczywistości zdewociałą jędzą.

Myszką trącą opisy osiągnięć technologicznych. Z perspektywy współczesnego czytelnika zachwyty programistów nad komputerami, które mają dyski pojemniejsze niż 100 KB, mogą wydać się nieco śmieszne, należy jednak pamiętać, że książka powstała na początku lat dziewięćdziesiątych. I nie tylko wywody na temat komputerów przenoszą nas w tamte lata – wielkim hitem jest wówczas „I’ll be watching you” zespołu The Police.

W przeciwieństwie do wielu książek Carda, „Zagubieni chłopcy” raczej nie należą do powieści porywających od pierwszych stron. Akcja rozwija się tu raczej powoli, nieuchronnie jednak zbliżając nas do kulminacyjnych wydarzeń. Zakończenie Was zaskoczy – tego jestem pewna! Nie żałuję, że ponownie sięgnęłam po tę książkę, choć obecnie wiele poruszonych w niej kwestii odebrałam nieco inaczej niż podczas pierwszej lektury.

Moja ocena: 4+/6

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.