Przejdź do głównej zawartości

"Władczyni rzek" Philippa Gregory

Tytuł Władczyni Rzek
Tytuł oryginału The Lady of the Rivers
Autor Philippa Gregory
Cykl Wojna Dwu Róż
Tom 1
Wydawnictwo Książnica
Data wydania 2011-12-06

Stron 544

Cykl tudorowski autorstwa Philippy Gregory z miejsca podbił moje serce, dlatego też postanowiłam sięgnąć po pozostałe książki tej niezwykle utalentowanej pisarki. „Władczyni rzek” to pierwsza pod względem chronologicznym, choć trzecia jeśli chodzi o datę wydania, część serii „Wojna Dwu Róż”. Autorka po raz kolejny zabiera czytelnika w emocjonującą podróż po dawnej Anglii, tym razem przenosząc nas do piętnastego wieku.

Jakobina Luksemburska, matka Elżbiety Woodville, tytułowej bohaterki kolejnego tomu cyklu pt. „Biała Królowa”, to postać niezwykle barwna, choć obecnie niemal całkowicie nieznana. Według legendy jej rodzina wywodziła się od wodnej boginki Meluzyny, a spokrewnione z nią kobiety posiadały mniej lub bardziej rozwinięty dar jasnowidzenia. To właśnie ze względu na te legendarne zdolności młodziutką, bo zaledwie kilkunastoletnią, Jakubinę poślubia książę Bedfordu, angielski regent Francji. Choć jest to prawnie zakazane, pod jego okiem dziewczyna zgłębia tajniki alchemii, zielarstwa i przepowiadania przyszłości. Szybko jednak przekonuje się, że choć mąż traktuje ją bardzo dobrze, nie kocha jej. Dlatego też spragniona ciepłego uczucia Jakobina zaprzyjaźnia się z jego giermkiem, Ryszardem Woodville, a po śmierci księcia wychodzi za niego za mąż. Wspólnie opuszczają Francję, a dzięki odwadze i zdolnościom strategicznym, Ryszard wkrótce zdobywa prominentną pozycję na dworze angielskiego króla Henryka VI, Jakobina zaś zostaje zaufaną towarzyszką jego żony, Małgorzaty Andegaweńskiej. Niestety pogłębiająca się choroba psychiczna władcy oraz granicząca z obsesją żądza władzy jego małżonki doprowadzają kraj do wybuchu wojny domowej.

Autorka ponownie pokazała, że bezkonkurencyjnie potrafi połączyć wartką, intrygującą fabułę z faktami historycznymi. Poprzez obrazowo przedstawione losy głównej bohaterki i jej najbliższych, czytelnik ma szansę poznać zarówno genezę, jak i przebieg Wojny Dwóch Róż. Pozostając w kręgu osób najbliższych parze królewskiej Jakobina na własnej skórze odczuwa wszelkie niepokoje, jakie przez kilkadziesiąt lat targały Anglią. Historia prezentowana przez Gregory nie znudzi nawet osoby, które zwykle unikają tego typu powieści. Brak tu suchych, podręcznikowych opisów, a wręcz przeciwnie - wszystkie wydarzenia przedstawione zostały z punktu widzenia kobiety, która w kraju ogarniętym wojną próbowała wychować czternaścioro dzieci i która żyła w nieustannym strachu o życie męża – jednego z dowódców królewskich wojsk.

Obawiałam się nieco wątku związanego z niezwykłym darem Jakobiny do przepowiadania przyszłości. Na szczęście po pierwsze nie był on nadmiernie wyeksponowany, a po drugie w posłowiu autorka jasno i klarownie wyjaśniła swoją decyzję o obdarzeniu bohaterki książki nadnaturalnymi zdolnościami. Ponadto, zabieg ten posłużył jako pretekst do pokazania realiów epoki, w których nawet dobra znajomość ziół mogła zaprowadzić kobietę na stos i to niezależnie od jej pozycji społecznej czy posiadanego majątku. W piętnastym wieku zarówno Anglii, jak i w pozostałych europejskich krajach, doszło do licznych polowań na czarownice. Ich ofiarami padały zwykle kobiety mające ambicję i odwagę przeciwstawić się tradycyjnej roli kobiety w ówczesnych czasach całkowicie zdominowanych przez mężczyzn.

„Władczyni rzek” to historia niezwykłej kobiety pokazana na tle burzliwych czasów. To także
wciągająca powieść o sile ludzkich namiętności i destrukcyjnej żądzy władzy. Pieczołowita dbałość autorki o wierne oddanie realiów epoki oraz wielowymiarowi i prawdziwie ludzcy bohaterowie jedynie dopełniają tego obrazu. Polecam!

Moja ocena: 5+/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica, wchodzącemu w skład Grupy Wydawniczej Publicat


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
1. Book-Trotter - literatura brytyjska
2. Z półki 2013

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.