"Władczyni rzek" Philippa Gregory

Tytuł Władczyni Rzek
Tytuł oryginału The Lady of the Rivers
Autor Philippa Gregory
Cykl Wojna Dwu Róż
Tom 1
Wydawnictwo Książnica
Data wydania 2011-12-06

Stron 544

Cykl tudorowski autorstwa Philippy Gregory z miejsca podbił moje serce, dlatego też postanowiłam sięgnąć po pozostałe książki tej niezwykle utalentowanej pisarki. „Władczyni rzek” to pierwsza pod względem chronologicznym, choć trzecia jeśli chodzi o datę wydania, część serii „Wojna Dwu Róż”. Autorka po raz kolejny zabiera czytelnika w emocjonującą podróż po dawnej Anglii, tym razem przenosząc nas do piętnastego wieku.

Jakobina Luksemburska, matka Elżbiety Woodville, tytułowej bohaterki kolejnego tomu cyklu pt. „Biała Królowa”, to postać niezwykle barwna, choć obecnie niemal całkowicie nieznana. Według legendy jej rodzina wywodziła się od wodnej boginki Meluzyny, a spokrewnione z nią kobiety posiadały mniej lub bardziej rozwinięty dar jasnowidzenia. To właśnie ze względu na te legendarne zdolności młodziutką, bo zaledwie kilkunastoletnią, Jakubinę poślubia książę Bedfordu, angielski regent Francji. Choć jest to prawnie zakazane, pod jego okiem dziewczyna zgłębia tajniki alchemii, zielarstwa i przepowiadania przyszłości. Szybko jednak przekonuje się, że choć mąż traktuje ją bardzo dobrze, nie kocha jej. Dlatego też spragniona ciepłego uczucia Jakobina zaprzyjaźnia się z jego giermkiem, Ryszardem Woodville, a po śmierci księcia wychodzi za niego za mąż. Wspólnie opuszczają Francję, a dzięki odwadze i zdolnościom strategicznym, Ryszard wkrótce zdobywa prominentną pozycję na dworze angielskiego króla Henryka VI, Jakobina zaś zostaje zaufaną towarzyszką jego żony, Małgorzaty Andegaweńskiej. Niestety pogłębiająca się choroba psychiczna władcy oraz granicząca z obsesją żądza władzy jego małżonki doprowadzają kraj do wybuchu wojny domowej.

Autorka ponownie pokazała, że bezkonkurencyjnie potrafi połączyć wartką, intrygującą fabułę z faktami historycznymi. Poprzez obrazowo przedstawione losy głównej bohaterki i jej najbliższych, czytelnik ma szansę poznać zarówno genezę, jak i przebieg Wojny Dwóch Róż. Pozostając w kręgu osób najbliższych parze królewskiej Jakobina na własnej skórze odczuwa wszelkie niepokoje, jakie przez kilkadziesiąt lat targały Anglią. Historia prezentowana przez Gregory nie znudzi nawet osoby, które zwykle unikają tego typu powieści. Brak tu suchych, podręcznikowych opisów, a wręcz przeciwnie - wszystkie wydarzenia przedstawione zostały z punktu widzenia kobiety, która w kraju ogarniętym wojną próbowała wychować czternaścioro dzieci i która żyła w nieustannym strachu o życie męża – jednego z dowódców królewskich wojsk.

Obawiałam się nieco wątku związanego z niezwykłym darem Jakobiny do przepowiadania przyszłości. Na szczęście po pierwsze nie był on nadmiernie wyeksponowany, a po drugie w posłowiu autorka jasno i klarownie wyjaśniła swoją decyzję o obdarzeniu bohaterki książki nadnaturalnymi zdolnościami. Ponadto, zabieg ten posłużył jako pretekst do pokazania realiów epoki, w których nawet dobra znajomość ziół mogła zaprowadzić kobietę na stos i to niezależnie od jej pozycji społecznej czy posiadanego majątku. W piętnastym wieku zarówno Anglii, jak i w pozostałych europejskich krajach, doszło do licznych polowań na czarownice. Ich ofiarami padały zwykle kobiety mające ambicję i odwagę przeciwstawić się tradycyjnej roli kobiety w ówczesnych czasach całkowicie zdominowanych przez mężczyzn.

„Władczyni rzek” to historia niezwykłej kobiety pokazana na tle burzliwych czasów. To także
wciągająca powieść o sile ludzkich namiętności i destrukcyjnej żądzy władzy. Pieczołowita dbałość autorki o wierne oddanie realiów epoki oraz wielowymiarowi i prawdziwie ludzcy bohaterowie jedynie dopełniają tego obrazu. Polecam!

Moja ocena: 5+/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica, wchodzącemu w skład Grupy Wydawniczej Publicat


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
1. Book-Trotter - literatura brytyjska
2. Z półki 2013

Komentarze

 1. Z coraz większą ochotą sięgnęłabym po jakieś pozycje tej autorki:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam chrapkę na książki tej autorki. Na moim blogu wywiad z Richardem Paulem Evansem.( z góry przepraszam jeśli są błędy w tłumaczeniu).

  OdpowiedzUsuń
 3. Aaa, idziesz za ciosem! Muszę przyznać, że Jakobina i jej córka, Elżbieta Woodville to moje ulubienice wśród bohaterek Philippy:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co tu dużo mówić - zakochałam się w jej powieściach :)

   Usuń
 4. Widzę, że powieści tej autorki zbierają coraz więcej pozytywnych recenzji. Może i ja się skuszę? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie się skuś :) Na początek polecam cykl tudorowski :)

   Usuń
 5. Bardzo chcę przeczytać tę książkę. Muszę jednak uzbroić się w cierpliwość :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze kiedy widzę książkie Gregory na bibliotecznej półce nie mogę oprzeć się pokusie i biorę do domu. Świetnie pisze. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. No i tę książkę też mam, na szczęście lada moment zacznę czytać "Czerwoną królową" to jak się wciągnę to pewnie pochłonę od razu wszystkie książki Gregory, a mam ich osiem na razie:)

  OdpowiedzUsuń
 8. No kurczę, nie wywinę się chyba z tej Gregory...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak tak zarzucę Cię kolejnymi recenzjami, to będzie Ci się Gregory śnić po nocach i sama dojdziesz do tego, że przeczytanie jej książek to konieczność :)

   Usuń
 9. przeczytałam tej autorki słynne Kochanice Króla, Dwie Królowe oraz Wieczną Księżniczkę :) bardzo lubię, na pewno w przyszłości sięgnę po inne jej książki. Zachęciłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja nie miałam jeszcze okazji czytać książek autorstwa Gregory i chyba powinnam, bo tyle pochlebnych opinii :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja się tak cieszyłam jak kupiłam "Białą królową", że zacznę czytać ten cykl chronologicznie, a tu się okazuje, że jeszcze przed nią jest "Władczyni rzek". Myślisz, że mogę zacząć moją przygodę z książkami pani Gregory od chronologicznie drugiej części?

  Tak się nastawiłam na lekturę w przyszłym miesiącu, nie chciałabym z niej rezygnować.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam na nią wielką ochotę:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem wielbicielem historii i na pewno sięgnę po tę powieść:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ale masz tempo:)Ale biorąc pod uwagę styl pisarski Gregory to nic dziwnego:) Zaraz link wkleję do wyzwania:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zdecydowanie książka dla mnie. Ruszam na jej poszukiwania :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Interesujące muszę być realia epoki ukazane w tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam ją w planach i o ile się nie mylę, niebawem do mnie przyjedzie. Więc zabiorę się za nią z czystą przyjemnością ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz