Przejdź do głównej zawartości

"Trafny wybór" J.K. Rowling


„Trafny wybór” – pierwsza „dorosła” książka autorki „Harry’ego Pottera” – to jedna z największych literackich sensacji minionego roku. Ogromna machina promocyjna sprawiła, że raczej nie będzie przesadą, jeśli stwierdzę, iż każdy z Was przynajmniej raz natknął się na jej tytuł, opis, czy recenzję. Niektórzy wieszali na niej psy, inni z kolei byli zachwyceni. Niewiele natomiast spotkałam opinii wypośrodkowanych, wszystko wskazuje więc na to, że „nową” Rowling można albo kochać, albo nienawidzić.

Pagford to niewielkie miasteczko na angielskiej prowincji. Życie toczy się tu w miarę spokojnie i leniwie, a największą władzę dzierży Rada Gminy. Kiedy umiera jeden z radnych, Barry Fairbrother, nic nie zapowiada lawiny wydarzeń, które na zawsze zburzą pozorny spokój mieszkańców oraz obnażą ich obłudę i małostkowość.

Początkowo galeria postaci prezentowana w kolejnych rozdziałach, może przyprawić o zawrót głowy. Jednak im lepiej poznaje się bohaterów, z tym większym zainteresowaniem czyta się ich historie. Rowling zaserwowała nam prawdziwy przekrój społeczeństwa – poczynając od rodzin lekarzy, prawnika i dyrektora miejscowej szkoły, poprzez właścicieli miejscowych delikatesów, pracownicę ośrodka socjalnego, drobnego krętacza, aż po mieszkańców dzielnicy biedy, żyjących w skrajnych warunkach i jeszcze skrajniejszej patologii. Wszystkich pokazała rewelacyjnie, realistycznie oddając różnorodne style życia, mentalność oraz sposób wysławiania się. Przy tak dużej różnorodności środowisk i bohaterów naprawdę zasługuje to na uznanie.

O czym tak naprawdę jest „Trafny wybór”? Próżno szukać w nim wartkiej akcji, wydarzenia rozgrywają się dosyć ospale, a jednak z każdą stroną przybliżają nas do kulminacyjnego momentu, w którym ostatecznie splatają się losy wszystkich bohaterów książki. Powieść jest dosyć gorzką satyrą na współczesne społeczeństwo, obnażającą niemal wszystkie ludzkie przywary, o jakich jesteście w stanie pomyśleć. Rowling nie oszczędza niczego ani nikogo – poza „zwykłą” zawiścią i obłudą, znajdziecie tu także problem przemocy domowej, rasizmu, czy uzależnień. Z pełną premedytacją pokazuje także, jak mało rodzice wiedzą o swoich dzieciach, jak płytkie stają się obecnie więzi rodzinne i jak łatwo je nieodwracalnie zerwać.

Najbardziej zszokowała mnie historia Krystal, kilkunastoletniej dziewczyny, mieszkającej w przyległej do Pagford dzielnicy slumsów, Fields. Z zewnątrz twarda i wulgarna nastolatka z niewyparzonym językiem, to jedynie zagubione, przedwcześnie dojrzałe dziecko, zmuszone do opieki nad młodszym bratem i matką – zdegenerowaną prostytutką niemal nieustannie będącą pod wpływem narkotyków. Jedyną osobą, która wyciągnęła w kierunku Krystal rękę i próbował pomóc jej wyrwać się z rynsztoka, był Barry Fairbrother; po jego śmierci los dziewczyny już nikogo nie interesował. Na jej przykładzie Rowling pokazuje jak często tak zwana „trudna młodzież” to nastolatki, które muszą ponosić karę za czyny rodziców. A ponieważ zwykle nie udaje im wyrwać się z patologicznego środowiska, gdy dorastają, koło się zamyka.

Książka zrobiła na mnie naprawdę duże wrażenie, dlatego szczerze ją Wam polecam. To bardzo dobra i przede wszystkim mądra opowieść, po którą naprawdę warto sięgnąć.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
1. Book-Trotter - literatura brytyjska
2. Z półki 2013

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.