Przejdź do głównej zawartości

"Córka żelaznego smoka. Smoki Babel" Michael SwanwickGdy książka „Córka żelaznego smoka. Smoki Babel” ukazała się w zapowiedziach Wydawnictwa MAG, od razu przyciągnęła moją uwagę. Zawiera ona dwie spośród zaledwie trzech wydanych do tej pory w Polsce powieści Michaela Swanwicka, jednego z najbardziej znanych i zasłużonych pisarzy fantasy i science fiction na świecie.

„Córka żelaznego smoka” to historia Jane, dziewczynki-podmieńca, wychowanej i pracującej w fabryce smoków. Pewnego dnia bohaterka słyszy w głowie głos smoka, który obiecuje jej pomóc w ucieczce ze znienawidzonej fabryki. Gdy ich plan kończy się sukcesem, Jane rozpoczyna nowe życie i musi dostosować się do świata „na zewnątrz” - pełnego przemocy, magii, seksu i używek.

Akcja „Smoków Babel” toczy się w tym samym uniwersum, a jego bohaterem jest pół-człowiek, pół-elf imieniem Will. Pewnego dnia niedaleko wioski, w której mieszka rozbija się żelazny smok. Bestia zachowuje jednak na tyle dużo siły, by podporządkować sobie okolicznych mieszkańców i obwołać się królem. Will zostaje przedstawicielem nowego tyrana, przez co nie tylko zostaje znienawidzony przez dawnych przyjaciół, ale także zmienia się jego charakter – mroczna część istoty smoka na zawsze stapia się z jego duszą.

Proza Swanwicka to moje pierwsze spotkanie ze steampunkiem i to bardzo udane – jestem przekonana, że wielokrotnie sięgnę jeszcze po ten gatunek. Bardzo spodobało mi się połączenie fantastyki ze światem maszyn i niesamowitym klimatem miast, które z jednej strony sprawiają wrażenie XIX-wiecznych, a z drugiej zaskakują nowoczesnością. Przede wszystkim jednak zachwyciła mnie lekkość, z jaką autor przełamuje wszelkie stereotypy i z jaką bawi się utartymi schematami. Świat przedstawiony w obydwu powieściach zamieszkują znane i nieco wręcz oklepane elfy i krasnoludy, stanowią one przy tym zaledwie niewielki odsetek wszystkich postaci. Znaleźć tu można niesamowite stworzenia będące wszelkiej maści ludzko-zwierzęcymi hybrydami, ożywione gargulce, upiory, trolle, itd. itp, ale na szczególną uwagę zasługują tytułowe smoki – mroczne, na wskroś złe i emanujące trudną do wyobrażenia potęgą, ożywione machiny.

Obydwie powieści łączy świat, w którym toczy się ich akcja, w pewnym momencie nawet delikatnie się o siebie zazębiają, generalnie stanowią jednak odrębne i niezależne od siebie historie. Muszę przy tym stwierdzić, że dosyć trudno było w pełni nadążyć za autorem w końcowych rozdziałach „Córki żelaznego smoka”. Męczyły mnie także wstawki metafizyczne, które pojawiały się co pewien czas. Z tego też względu znacznie bardziej przypadły mi do gustu „Smoki Babel”, gdzie mniej było rozważań, a więcej czystej akcji.

Reasumując, po tę książkę naprawdę powinien sięgnąć każdy zadeklarowany miłośnik fantastyki. Osoby, które dopiero poznają ten gatunek tym bardziej powinny ją przeczytać, bo to prawdziwa perełka i, jak głosi tytuł serii, w ramach której została wydana, jest to prawdziwa Uczta Wyobraźni.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Z półki".

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.