Przejdź do głównej zawartości

"Biała królowa" Philippa Gregory

Tytuł Biała królowa
Tytuł oryginału White Queen
Autor Philippa Gregory
Cykl Wojna Dwu Róż
Tom 2
Wydawnictwo Książnica
Data wydania 2010-09

Stron 480

Pamiętacie historię o Jakobinie Luksemburskiej opisanej w pasjonującej powieści „Władczyni rzek” (recenzja tutaj)? „Biała królowa” to opowieść o jej najstarszej córce, Elżbiecie Woodville, żonie jednego z ostatnich królów pochodzących z dynastii Yorków, Edwarda IV, oraz matce dwojga książąt, którzy zaginęli w londyńskim Tower i po dziś dzień ich los jest nieznany.

Akcja powieści rozpoczyna się dokładnie w chwili, w której zakończyła się „Władczyni rzek”, gdy Elżbieta, młoda wdowa z dwoma kilkuletnimi synami, postanawia udać się do króla z prośbą o pomoc w odzyskaniu utraconych po śmierci męża dóbr. Edward IV niemalże z miejsca się w niej zakochuje – jeśli wierzyć legendom, była jedną z najpiękniejszych kobiet w ówczesnej Anglii. Dosyć szybko młodzi biorą sekretny ślub, a w kilka tygodni później Elżbieta oficjalnie udaje się do Londynu jako królewska małżonka. Związek ten, przez wielu postrzegany jako mezalians, co gorsze łamiący szyki wpływowym wielmożom, staje się zarzewiem konfliktu między młodym władcą a jego dotychczasowymi sojusznikami. Wykorzystują to młodsi bracia Edwarda, którzy pragną zawłaszczyć koronę dla siebie, a kraj ponownie staje na progu wojny domowej.

Philippa Gregory, niekwestionowana mistrzyni powieści historycznych, ponownie przenosi nas do piętnastowiecznej Anglii, targanej Wojną Dwóch Róż. Jest to brutalny świat pełen intryg i zdrad, w którym nie można być pewnym nawet najlepszego przyjaciela. Mogłoby się wydawać, że zdobycie korony, czy też poślubienie króla to nie tyle zaszczyt, co przekleństwo. Przykład Elżbiety Woodville pokazuje to wyjątkowo klarownie i przejrzyście. W okresie wojny domowej władza nigdy nie jest pewna, Edward IV nieustannie zmuszany jest do tłumienia kolejnych powstań oraz staczania bitew z pretendentami do tronu, których lista zdaje się nie mieć końca. Zagrożeni są także przyszli następcy króla, nawet jeśli mają zaledwie kilka lat.

Dla ambitnej Elżbiety zapewnienie dzieciom należnego im dziedzictwa to sprawa priorytetowa. Aby utrzymać sukcesję swoich synów jest gotowa na wszelkie poświęcenia i zdaje się, że nawet przez chwilę nie targają nią wątpliwości, czy naprawdę warto. Czy korona i prestiż są warte nieustannego lęku o najbliższych, czy narażanie bezpieczeństwa, a nawet życia własnych dzieci? Nie tylko z punktu widzenia współczesnego czytelnika zachowanie głównej bohaterki może wydawać się nieracjonalne i nacechowane przesadną ambicją – nawet najstarsza córka Elżbiety wielokrotnie wypomina matce, że wolałaby żyć jak „zwykły człowiek” w niewielkim domu niż prowadzić takie życie, jakie przypadło im w udziale.

Najbardziej zainteresował mnie wątek dwóch najmłodszych synów Elżbiety, książąt Edwarda i Ryszarda, których los do tej pory nie daje spać wielu historykom. Po śmierci króla Edwarda IV i objęciu władzy przez jego brata Ryszarda, chłopcy zostali umieszczeni w Tower. Pewnego dnia jednak po prostu zniknęli ze swojej komnaty i ślad po nich zaginął. Niektórzy twierdzą, że zginęli na zlecenie wuja, który chciał usunąć wszelkich konkurentów do tronu, inni z kolei przekonują, że zostali uprowadzeni i zamordowani przez zwolenników Henryka Tudora, który także wysuwał swoje pretensje do angielskiego tronu, a niedługo potem rzeczywiście został królem i założył nową dynastię. Philippa Gregory nie rozstrzyga w sposób decydujący, co stało się z książętami, proponuje jednak interesujące rozwiązanie tej zagadki.

Podsumowując, „Biała królowa” to zgrabne połączenie faktów historycznych oraz bujnej wyobraźni autorki, czego efektem jest pasjonująca powieść zapewniająca kilka godzin fascynującej lektury. Zdecydowanie polecam!

Moja ocena: 5+/6


Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica, wchodzącemu w skład Grupy Wydawniczej Publicat

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
1. Book-Trotter - literatura brytyjska
2. Czytamy książki historyczne

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.