"Wieczna księżniczka" Philippa Gregory


Wieczna księżniczka Philippa Gregory
Książnica, 2010
Philippa Gregory to jedna z najsłynniejszych autorek powieści historycznych, których akcja toczy szesnastowiecznej Anglii za panowania dynastii Tudorów. Swoim pisarskim kunsztem i niezwykłym talentem do snucia pasjonujących opowieści zaskarbiła sobie sympatię wielu czytelników na całym świecie. 

Jej najsłynniejsza powieść, która doczekała się także głośnej ekranizacji pod tym samym tytułem, to „Kochanice króla”. Ja jednak na pierwsze spotkanie z twórczością pani Gregory postanowiłam wybrać książkę, której akcja poprzedza wydarzenia opisane w „Kochanicach…” -  „Wieczną księżniczkę”.

Powieść ta jest niezwykle precyzyjnym i nakreślonym z rozmachem portretem pierwszej żony Henryka VIII, Katarzyny Aragońskiej. Do historii przeszła ona przede wszystkim jako pobożna kobieta, odsunięta i porzucona przez męża, który postanowił rozwieść się z nią, aby poślubić kochankę, Annę Boleyn. Wydarzenia te doprowadziły do rozłamu w Kościele Katolickim i oderwaniu Kościoła Anglikańskiego od Rzymu. Tyle zwykle można dowiedzieć się z podręczników w szkole. Philippa Gregory postanowiła jednak oddać Katarzynie sprawiedliwość i pokazać, że nie była jedynie matroną-dewotką, a kobietą z krwi i kości, która przez całe życie była zmuszona do walki o należną jej pozycję i choćby namiastkę szczęścia.

Katarzynę poznajemy jako kilkuletnią dziewczynkę, noszącą jeszcze wówczas hiszpańskie imię Catalina. Była najmłodszym, ukochanym i rozpieszczonym dzieckiem najpotężniejszej pary ówczesnej Europy – hiszpańskich władców Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego. Gdy skończyła trzy latka została zaręczona z synem angielskiego króla. Jak sama twierdziła, narodziła się, by zostać królową Anglii i dążeniu do osiągnięcia tego podporządkowała całe swoje życie. Po raczej nieudanym początku małżeństwa z Arturem, młodzi wkrótce stworzyli szczęśliwą i kochającą się parę. Niestety, po kilku miesiącach zaledwie piętnastoletni następca tronu zmarł, a Catalina została kilkunastoletnią księżną wdową niezbyt mile widzianą na dworze angielskim. Hiszpańska infantka postanowiła jednak za wszelką cenę wypełnić złożoną umierającemu mężowi obietnicę – że wyjdzie za mąż za jego brata Harry’ego i zostanie królową wbrew wszelkim przeciwnościom losu.

Autorka stworzyła fascynującą historię, w której egzotyczna kultura Dalekiego Wschodu, w jakiej wychowała się Catalina (Hiszpania była wówczas pod silnym wpływem arabskiej kultury), miesza się z zimnym, wręcz dzikim dworem angielskim. Historię poznajemy z punktu widzenia głównej bohaterki - przez znaczną część powieści dominuje narracja trzecioosobowa, ale Gregory często oddaje głos Catalinie. Dzięki temu zabiegowi czytelnik ma dostęp do najskrytszych myśli i uczuć hiszpańskiej księżniczki.

W „Wiecznej księżniczce” Katarzyna została pokazana jako silna, pewna siebie młoda kobieta, która ma jasno określony cel w życiu i jest absolutnie świadoma i pewna swojej pozycji. Mimo doznanych licznych upokorzeń zarówno ze strony swojego teścia, Henryka VII, jak i własnego ojca, nie poddała się, ale uparcie parła do przodu. Dała się także poznać, jako nieodrodna córka swojej matki, Izabeli, wykazując niezwykły talent strategiczny i odwagę. Można odnieść wrażenie, że gdyby nie ona, jej drugi mąż, Henryk VIII, nie byłby w stanie utrzymać się na tronie. Autorka przedstawiła go w wyjątkowo niekorzystnym świetle – najpierw jako rozkapryszonego, samolubnego chłopca, a potem mężczyznę, któremu w głowie była jedynie zabawa, piękne dwórki oraz chęć wykazania się na turniejach i w bitwach.

Jestem absolutnie oczarowana powieścią Philippy Gregory. Chociaż od dawna interesuję się dynastią Tudorów i historia Katarzyny Aragońskiej jest mi znana, autorka potrafiła nadać jej nową świeżość. Dzięki zręcznemu połączeniu powszechnie znanych faktów oraz elementów fikcyjnych, stworzyła niepowtarzalną powieść, od której nie można się wprost oderwać. Przy okazji warto zauważyć, że książkowa fikcja dotyczy jedynie rozmów i przemyśleń bohaterów – wierność prawdzie historycznej opisywanych wydarzeń jest naprawdę godna pochwały.

Jestem przekonana, że „Wieczna księżniczka” przypadnie do gustu nawet czytelnikom, którzy na co dzień unikają powieści historycznych. Serdecznie zachęcam Was do jej lektury!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica.

Komentarze

 1. Moja starsza córka uwielbia tą pisarkę.Ja natomiast nie czytałam ani jednej jej książki. Chyba w końcu ulegnę namowom córki i sięgnę po coś jej pióra.

  OdpowiedzUsuń
 2. do nie dawna nie sięgałam po powieści historyczne, ale po Skandaliście może skusze się na pozycję którą tak wysoko oceniasz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Skandalisty" nie znam, ale powieści historyczne uwielbiam w każdym wydaniu :)

   Usuń
 3. Mnie przypadła :) Jak i inne książki tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dopiero zaczynam przygodę z Philippą, ale mam zamiar nadrobić resztę :)

   Usuń
 4. Myślę, że by mi się spodobała;p Jak na nią trafię z chęcią przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Gregory! Jestem ciekawa, kogo teraz weźmie na warsztat :-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie zaczęłam "Kochanice króla" :D A w ogóle to dzięki Tobie w ogóle dowiedziałam się o tej autorce i nie żałuję. Dziękuję! :)

   Usuń
 6. Sporo dobrego naczytałam się o książkach autorki (właśnie u Isadory :) ), ale sama mam z nią póki co nie po drodze. Jednakże mam na uwadze jej książki i jeśli któraś wpadnie w moje łapki, to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też u Isadory pilnie śledzę recenzje kolejnych powieści Gregory :)

   Usuń
 7. Mam tę ksiązkę juz od dawna i jeszcze Kochanice króla, ale nie mam czasu się za nie zabrać. Może w przyszłym roku...

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie dzisiaj przez pomyłkę dotarła do mnie ta książka i coś wydaje mi się, że spędzę z nią miło czas. :3

  OdpowiedzUsuń
 9. Powieści historyczne uwielbiam, a że "Kochanice króla" oglądałam to z chęcią sięgnęłabym po książkę autorki papierowej wersji tego filmu :) A skoro ta pozycja poprzedza "Kochanice...", to również sięgnę po nią, jako pierwszą, szczególnie, że wydaje się ona bardzie interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam Gregory i jej powieści o Tudorach. "Wieczna księżniczka" też wywarła na mnie ogromne wrażenie. Autorka tak scharakteryzowała bohaterkę, że miałam wrażenie, jakbym to była kobieta z krwi i kości, która opowiada swoją historię. Świetna powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przedostatnie zdanie to tak jakby do mnie skierowane chyba... Ciekawe, ile jeszcze trzeba, żebym się przełamała...

  OdpowiedzUsuń
 12. Ooo podoba mi się:) Ostatnio przekonałam się do romansów historycznych także, kto wie:)

  OdpowiedzUsuń
 13. The income you place into this organization is
  worth each penny given that it isn't a big wad of money that you're handing forward.
  Smoking bans in diverse areas permitted the utilization of E
  cigarette kit. Smokestik Katherine Heigel can also be employed in any places because
  it is environmental friendly. This item in certain is known as
  a versatile item that comes in hundreds of shapes and sizes.

  You can also appear up other brands that are just
  as tempting as the subsequent when it comes to going the green way.


  Review my web-site v2 cigs coupon code december

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz