Przejdź do głównej zawartości

"Caryca" Ellen AlpstenUwielbiam czytać zbeletryzowane biografie nietuzinkowych kobiet, które znacząco zapisały się na kartach historii. Od niedawna jestem fanką Philippy Gregory, której rewelacyjna seria książek opowiadających o angielskiej dynastii Tudorów z miejsca podbiła moje serce. Dlatego też nie powinno nikogo dziwić, że powieść „Caryca” autorstwa Ellen Alpsten zaintrygowała mnie, gdy tylko ujrzałam jej okładkę. Czy niemiecka autorka dorównuje talentem swej brytyjskiej koleżance? Niestety absolutnie nie!

„Caryca” to opowieść o życiu Katarzyny I, żony Piotra Wielkiego, która po śmierci męża została cesarzową-imperatorową Rosji. Główną bohaterkę poznajemy w chwili śmierci cara, gdy przenosi się myślami do lat swojej młodości i stopniowo odsłania przed czytelnikiem całe swoje barwne życie. Marta (imię „Katarzyna” przyjęła dopiero podczas koronacji na carycę) była córką prostego chłopa i wraz z rodziną mieszkała w przyklasztornej wiosce gdzieś na terenie dzisiejszej Łotwy. Po wielu perypetiach na jej drodze stanął car Piotr, którego ku powszechnemu zaskoczeniu, a nawet zgorszeniu, młoda i rezolutna dziewczyna wyraźnie zainteresowała. Dosyć szybko Marta została jego kochanką, a po pewnym czasie także żoną.

Autorka z rozmachem odmalowuje przed oczami czytelnika obraz Rosji i jej mieszkańców na przełomie XVII i XVIII wieku - poczynając od chłopów pańszczyźnianych, dla których przetrwanie przednówka było zawsze nie lada wyzwaniem, poprzez średniozamożne mieszczaństwo, aż po opływającą w zbytki i luksus arystokrację. Poznajemy nie tylko warunki życia przedstawicieli różnych warstw społecznych, ale także ogólną sytuację kraju targanego wojną oraz niepokojami związanymi z drastycznymi reformami narzuconymi przez Piotra Wielkiego – wizjonera, ale i nieznoszącego sprzeciwu tyrana. I to właśnie te opisy stanowią największą zaletę książki, z pozostałymi elementami jest już znacznie gorzej.
Lektor: Małgorzata Lewińska
Czas: 25 godz.

Niewątpliwie Katarzyna I to postać nieprzeciętna i fascynująca. Wystarczy tylko pomyśleć, że w czasach tak wyraźnych podziałów społecznych prosta, niepiśmienna dziewczyna została najważniejszą kobietą w całym państwie. Do tego stopnia zaintrygowała cara, że mając na wyciągnięcie ręki najlepsze partie nie tylko w całej Rosji, ale i Europie, to właśnie z nią postanowił się ożenić. I to właśnie jej był na swój sposób lojalny przez całe swoje życie aż do chwili śmierci. Owszem, zdradzał ją wielokrotnie, jednak oficjalnie pozostawała jego małżonką na dobre i złe; nie oddalił jej także do klasztoru, jak to uczynił z pierwszą żoną, gdy ta tylko zaczęła go nudzić. Dlatego niezmiernie żałuję, że autorce nie udało się pokazać w swojej powieści tej wyjątkowości Katarzyny. Owszem, poznajemy dość dobrze jej losy, jednak sama bohaterka nie tylko nie wydaje się zbyt interesująca, a wręcz przeciwnie.

Najbardziej jednak irytowało mnie nadmierne eksponowanie scen erotycznych i pijackich ekscesów carskiego dworu. Wielokrotnie odnosiłam wrażenie, że pod pretekstem opisania losów jednej z najbardziej fascynujących kobiet w historii Rosji, Alpsten postanowiła napisać raczej tanią powieść erotyczną. Zanim główna bohaterka zostaje przedstawiona Piotrowi, jest wielokrotnie gwałcona i molestowana przez mężczyzn, których napotykała na swojej drodze. Można by pomyśleć, że dopóki była młoda, niemal każdy, poczynając od chłopców, a na starcach kończąc, miał ochotę dostać się pod jej spódnicę. Kiedy zresztą została już kochanką cara, sytuacja niewiele się zmieniła, z tym że teraz jej kontakty ograniczały się tylko do jednego mężczyzny. W drugą stronę to nie działało – Piotr Wielki został przedstawiony jako niewyżyty seksualnie pijak, który nie przepuścił żadnej pięknej kobiecie, nawet swojej bratanicy! Liczne opisy pijackich orgii, w których brała udział śmietanka rosyjskiej arystokracji, były wręcz niesmaczne. Wybaczcie, ale ja takiej wizji nie kupuję.

Drażnił mnie także język, jakim została napisana książka. Miał on chyba w zamierzeniu także wywoływać skojarzenia erotyczne – słowa takie jak „soczysty”, „jędrny”, czy „wilgotny” pojawiają z taką częstotliwością, że jest to aż nużące. A już w ogóle abstrahuję od faktu, że nagabywana przez obcego faceta kobieta nie będzie używała zwrotów typu „chwycił moje jędrne pośladki”. No proszę…

„Caryca” to powieść, która miała naprawdę duży potencjał, dlatego żałuję, że autorka poszła w kierunku zwykłego historycznego romansidła. Może przypadnie do gustu miłośniczkom tego gatunku, ja jednak spodziewałam się po tej książce zdecydowanie więcej i jestem niestety rozczarowana.

Za udostępnienie audiobooka "Caryca" serdecznie dziękuję Audeo.pl

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań Rosja w literaturze oraz Book-Trotter. 

A jak tam Wasze niemieckie lektury w tym miesiącu? :)

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.