Przejdź do głównej zawartości

„Wołanie grobu” Simon Beckett

Tytuł Wołanie grobu
Tytuł oryginału: The calling of the grave
Seria Dr David Hunter
Tom 4

Autor  Simon Beckett 
Wydawnictwo Amber
Data wydania 2011-05

Stron 368

„Wołanie grobu” to moje drugie spotkanie z prozą Simona Becketta. Poprzedni tom cyklu o antropologu sądowym Davidzie Hunterze, „Szepty zmarłych”, zrobił na mnie duże wrażenie oryginalnością i interesującą fabułą. Dlatego też z wysokimi oczekiwaniami sięgnęłam po „Wołanie grobu”, czwarty z kolei tom serii.

Powieść dzieli się na dwie części. W pierwszej z nich cofamy się do wydarzeń z przeszłości, poprzedzających nawet te opisane w „Chemii śmierci”. Hunter jest spełnionym mężem i ojcem, w zasadzie niczego do szczęścia mu nie trzeba. Pewnego dnia zostaje poproszony o konsultację w sprawie odkrytego grobu, w którym prawdopodobnie znajdują się zwłoki jednej z ofiar seryjnego mordercy. Sprawa ta jednak zostaje szybko umorzona z powodu braku przekonujących dowodów. Wkrótce na Huntera spada nieszczęście – w wypadku samochodowym giną jego żona i córeczka. Po ośmiu latach nierozwiązana sprawa ofiar wspomnianego już seryjnego mordercy wraca do Huntera jak bumerang. Zaczynają ginąć kolejne osoby mające związek z prowadzeniem śledztwa w sprawie owego grobu, przy którym pracował także David. Rozpoczyna się walka z czasem i okrutnym zabójcą…

Gdybym nie czytała „Szeptów zmarłych”, „Wołanie grobu” z pewnością by mnie zachwyciło. Ma wartką akcję, tajemnicę i dość interesująco prowadzoną fabułę. Wprawdzie już w połowie książki domyśliłam się, kto jest mordercą, jednak nie zmniejszyło to znacząco przyjemności z lektury. Powieści brakuje jednak czegoś niezwykle istotnego, tego co Beckett uczynił swoim znakiem rozpoznawczym, a mianowicie opisu pracy głównego bohatera. W tej części cyklu Hunter równie dobrze mógłby być mleczarzem czy asystentem archeologa – jego praca przy zwłokach ograniczyła się do wykopania (przy pomocy całego sztabu ludzi i innych fachowców) jednego ciała i to w części retrospekcyjnej. Przez większość czasu bohater snuje rozważania, ucieka mordercy bądź też go tropi, ale nie ma to wiele wspólnego z tym, co przyciągnęło moją uwagę w „Szeptach zmarłych”. Odniosłam wrażenie, że tym razem autor postanowił odciąć kupony od sukcesu poprzednich części i się specjalnie nie wysilał.

Jestem rozczarowana tą powieścią, ale nie uważam czasu spędzonego z nią za całkowicie stracony. Tak jak wspomniałam wcześniej, gdybym nie znała poprzedniej części, z pewnością inaczej podeszłabym do „Wołania grobu”. Aby odzyskać nieco wiarę w Becketta, postanowiłam więc sięgnąć do korzeni i poznać początek cyklu o Davidzie Hunterze – przede mną (w bliższej lub dalszej przyszłości) „Chemia śmierci”.

Moja ocena: 4-/6

Przeczytaj recenzję poprzedniego tomu cyklu o Davidzie Hunterze, "Szepty zmarłych"

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.