Przejdź do głównej zawartości

"Pandemonium" Lauren Oliver


Tytuł Pandemonium
Tytuł oryginału Pandemonium
Seria Delirium
Tom 2
Autor Lauren Oliver
Wydawnictwo Otwarte
Stron 376

Data wydania 2012-10
Świat, w którym miłość została zakazana, właśnie powraca w „Pandemonium”, drugim tomie dystopijnej trylogii dla młodzieży. Część pierwsza, „Delirium” błyskawicznie wdarła się na listy bestsellerów i podbiła wiele nastoletnich, a także nieco starszych, serc.

Lena, którą pamiętamy z poprzedniego tomu, nieśmiała, cicha i delikatna dziewczyna już nie istnieje. Dramatyczna ucieczka z miasta zakończona strzelaniną, po której już nigdy nie zobaczyła Aleksa, sprawiła, że ostatecznie pękły więzy łączące ją z „cywilizowanym” światem. Trudne miesiące w Głuszy, podczas których poznała, co to głód, zimno i strata najbliższych, jeszcze bardziej ją zahartowały i utwierdziły w przekonaniu, by walczyć po stronie Ruchu Oporu. Pod fałszywym nazwiskiem Lena udaje się do Nowego Jorku, gdzie ma za zadanie przeniknąć do organizacji AWD, starającej się o obniżenie wieku, w którym przeprowadza się zabieg zwany „remedium” – operację mózgu, po której niemożliwe jest odczuwanie jakichkolwiek uczuć wyższych. Jednak nie wszystko idzie pomyślnie. Gdy pewnego dnia Lena śledzi syna przewodniczącego AWD, oboje zostają porwani przez oddział bandytów, zwanych Hienami.

W „Pandemonium” nieco lepiej poznajemy totalitarny świat, w którym rozgrywa się akcja powieści. Pod pozorem zwalczenia groźnej dla życia choroby zwanej amor deliria nervosa, od wielu lat ludzie są poddawani groźnym operacjom, po których stają się żywymi „zombie” – wypranym z uczuć i emocji, bezwolnym tłumem, dającym się bez problemu manipulować i rządzić. Patrolujące wszystkie zakamarki miast patrole ingerują w każdy aspekt życia, nawet małżeństwa są dobierane przez właściwe komisje. Jedyną dostępną literaturą i muzyką są produkty propagandowe zatwierdzone przez władzę. Dla „dobra” ogółu wszyscy przejawiający nawet niewielkie odstępstwa od „normy” są separowani od społeczeństwa – aresztowani, poddawani przymusowemu zabiegowi lub karze śmierci. Przy czym odstępstwem może być także defekt fizyczny lub upośledzenie umysłowe – osoby nim dotknięte nie pasują do wizji idealnego społeczeństwa, muszą więc zniknąć.

Czytelnik ma również szansę lepiej poznać Odmieńców zamieszkujących Głuszę, czyli tereny poza miastami, na których władze nie ma żadnej kontroli. Przebywają tu ludzie, którzy nie godzą się na rzeczywistość, w jakiej przyszło im żyć. Aby uniknąć zabiegu i aresztowania, muszą wieść trudne życie na obrzeżach cywilizacji, żyjąc przede wszystkim dzięki potajemnym dostawom żywności od członków Ruchu Oporu przebywających w miastach.

Drugą część trylogii czytało mi się znacznie lepiej niż pierwszą przede wszystkim dlatego, że główna bohaterka ewoluowała i zmieniła się z ckliwego, niepewnego dziewczęcia w silną i odważną młodą kobietę. Jest znacznie bardziej dojrzała i naznaczona bolesnymi doświadczeniami. Ponadto, sama akcja także jest bardziej interesująca i nastawiona na coś więcej niż tylko młodzieżowy romans. Autorka kilkukrotnie zaskoczyła mnie swoimi pomysłami, zwłaszcza zakończeniem i jestem naprawdę ciekawa kontynuacji tej historii w kolejnym tomie.

Książka stanowi naprawdę dobre połączenie powieści dystopijnej i młodzieżowego romansu, dlatego polecam ją przede wszystkim miłośniczkom tych gatunków. Kto nie czytał jeszcze „Delirium”, niech pozna historię Leny właśnie od pierwszego tomu, a kto jej lekturę ma już za sobą, z pewnością nie potrzebuje zachęty do sięgnięcia po „Pandemonium”.

Moja ocena: 5/6

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Otwartemu
Recenzja ukazała się również na stronie Lubimy Czytać

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.