"Pandemonium" Lauren Oliver


Tytuł Pandemonium
Tytuł oryginału Pandemonium
Seria Delirium
Tom 2
Autor Lauren Oliver
Wydawnictwo Otwarte
Stron 376

Data wydania 2012-10
Świat, w którym miłość została zakazana, właśnie powraca w „Pandemonium”, drugim tomie dystopijnej trylogii dla młodzieży. Część pierwsza, „Delirium” błyskawicznie wdarła się na listy bestsellerów i podbiła wiele nastoletnich, a także nieco starszych, serc.

Lena, którą pamiętamy z poprzedniego tomu, nieśmiała, cicha i delikatna dziewczyna już nie istnieje. Dramatyczna ucieczka z miasta zakończona strzelaniną, po której już nigdy nie zobaczyła Aleksa, sprawiła, że ostatecznie pękły więzy łączące ją z „cywilizowanym” światem. Trudne miesiące w Głuszy, podczas których poznała, co to głód, zimno i strata najbliższych, jeszcze bardziej ją zahartowały i utwierdziły w przekonaniu, by walczyć po stronie Ruchu Oporu. Pod fałszywym nazwiskiem Lena udaje się do Nowego Jorku, gdzie ma za zadanie przeniknąć do organizacji AWD, starającej się o obniżenie wieku, w którym przeprowadza się zabieg zwany „remedium” – operację mózgu, po której niemożliwe jest odczuwanie jakichkolwiek uczuć wyższych. Jednak nie wszystko idzie pomyślnie. Gdy pewnego dnia Lena śledzi syna przewodniczącego AWD, oboje zostają porwani przez oddział bandytów, zwanych Hienami.

W „Pandemonium” nieco lepiej poznajemy totalitarny świat, w którym rozgrywa się akcja powieści. Pod pozorem zwalczenia groźnej dla życia choroby zwanej amor deliria nervosa, od wielu lat ludzie są poddawani groźnym operacjom, po których stają się żywymi „zombie” – wypranym z uczuć i emocji, bezwolnym tłumem, dającym się bez problemu manipulować i rządzić. Patrolujące wszystkie zakamarki miast patrole ingerują w każdy aspekt życia, nawet małżeństwa są dobierane przez właściwe komisje. Jedyną dostępną literaturą i muzyką są produkty propagandowe zatwierdzone przez władzę. Dla „dobra” ogółu wszyscy przejawiający nawet niewielkie odstępstwa od „normy” są separowani od społeczeństwa – aresztowani, poddawani przymusowemu zabiegowi lub karze śmierci. Przy czym odstępstwem może być także defekt fizyczny lub upośledzenie umysłowe – osoby nim dotknięte nie pasują do wizji idealnego społeczeństwa, muszą więc zniknąć.

Czytelnik ma również szansę lepiej poznać Odmieńców zamieszkujących Głuszę, czyli tereny poza miastami, na których władze nie ma żadnej kontroli. Przebywają tu ludzie, którzy nie godzą się na rzeczywistość, w jakiej przyszło im żyć. Aby uniknąć zabiegu i aresztowania, muszą wieść trudne życie na obrzeżach cywilizacji, żyjąc przede wszystkim dzięki potajemnym dostawom żywności od członków Ruchu Oporu przebywających w miastach.

Drugą część trylogii czytało mi się znacznie lepiej niż pierwszą przede wszystkim dlatego, że główna bohaterka ewoluowała i zmieniła się z ckliwego, niepewnego dziewczęcia w silną i odważną młodą kobietę. Jest znacznie bardziej dojrzała i naznaczona bolesnymi doświadczeniami. Ponadto, sama akcja także jest bardziej interesująca i nastawiona na coś więcej niż tylko młodzieżowy romans. Autorka kilkukrotnie zaskoczyła mnie swoimi pomysłami, zwłaszcza zakończeniem i jestem naprawdę ciekawa kontynuacji tej historii w kolejnym tomie.

Książka stanowi naprawdę dobre połączenie powieści dystopijnej i młodzieżowego romansu, dlatego polecam ją przede wszystkim miłośniczkom tych gatunków. Kto nie czytał jeszcze „Delirium”, niech pozna historię Leny właśnie od pierwszego tomu, a kto jej lekturę ma już za sobą, z pewnością nie potrzebuje zachęty do sięgnięcia po „Pandemonium”.

Moja ocena: 5/6

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Otwartemu
Recenzja ukazała się również na stronie Lubimy Czytać

Komentarze

 1. Nie moja bajka, ale wiem , że jest wielu takich , którym ta książka się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkowe seriale są ostatnio w modzie :) Fajny sposób, by zarobić kilka razy na jednej historii :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie to ciężko znaleźć ostatnio książkę, która nie wchodziłaby w skład serii ;)

   Usuń
 3. Od dłuższego czasu poluję na "Delirium". Mam nadzieję, że uda mi się w końcu zdobyć tę pozycję, aby móc sięgnąć także po "Pademonium". :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cała seria jeszcze przede mną :) mam nadzieję, że będzie mi się podobać przynajmniej tak bardzo jak tobie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Pandemonium" czeka sobie u mnie na półeczce i już nie mogę się doczekać, kiedy po tę książkę sięgnę.
  Widzę, że warto :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Romans? Hm, brzmi średnio, ale mimo wszystko coś w tym może być, tak sądzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w planach, na razie nieco odległych, bo ilość książek czekających na przeczytanie zaczyna mnie przytłaczać, ale pamiętam o tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze to znam, lista książek "do przeczytania" codziennie wzbogaca się o kilka pozycji...

   Usuń
 8. Ale ja bym chciała przeczytać tę serię... Tyle pozytywnych opinii...

  OdpowiedzUsuń
 9. Książkę mam już za sobą i uważam ją za jeden z lepszych paranormali :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, tylko to nie jest paranormal :) Bo nie ma w nim żadnych nadprzyrodzonych stworów-amantów :)

   Usuń
 10. Pandemonium, Delirium - straszne tytuły, świetne okładki, zapewne ciekawa i wciągająca treść. Trochę mnie ciągnie, trochę nie - myślę, że dwadzieścia lat temu pewnie połykałabym to taśmowo i aż zazdroszczę dzisiejszym "młodym dorosłym", że takie mają frapujące lektury...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładki faktycznie świetne i wydaje mi się, że dużo lepsze niż oryginalne. Też zazdroszczę,że nie miałam kiedyś możliwości czytania takich książek, które ukazują się teraz, dlatego nadrabiam :) Choć z drugiej strony, zawsze miałam co czytać, więc w sumie nie było tak źle ;)

   Usuń
 11. A ja nadal mam przed sobą "Delirium". I doprawdy nie mam pojęcia, kiedy dane mi będzie się z nią zapoznać :/

  OdpowiedzUsuń
 12. Byłam zachwycona "Delirium" i mam nadzieję, że nie zawiodę się na kolejnej części.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja jestem tą książką wręcz oczarowana. Wciągnęła mnie od pierwszych stron ;) Niecierpliwie czekam na trzecią część :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciągle natykam się na same pozytywne recenzje tej serii i chyba nie będę już mogła dłużej zwlekać z wypożyczeniem...;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz