Przejdź do głównej zawartości

„Czego nie słyszał Arne Hilmen” Iwo Zaniewski

Tytuł Czego nie słyszał Arne Hilmen
Autor Iwo Zaniewski
Wydawnictwo W.A.B.
Data wydania 2012-10

Stron 352

Debiutancka książka Iwa Zaniewskiego „Czego nie słyszał Arne Hilmen” zaintrygowała mnie od momentu, gdy zobaczyłam ją w zapowiedziach wydawniczych. Interesujący opis pobudzał wyobraźnię, dając nadzieję na „thriller o nietypowej budowie”, a świetna okładka jeszcze spotęgowała dobre wrażenie.

Arne Hilmen już od kilkunastu lat stoi na czele komisariatu w jednym z norweskich miast. Trwa właśnie noc polarna, wszystko spowija ciemność i zdaje się, że nawet przestępcy nie mają ochoty na aktywną działalność. W pilnowanej przez niego dzielnicy nie dochodzi do morderstw, ani strzelanin. Nawet narkotykowych dealerów próżno tu szukać. Życie toczy się spokojnie i leniwie. Pewnego dnia siedemdziesięcioletnia wdowa Ronstad zgłasza na policję zaginięcie służącej. Jednocześnie w okolicy coraz częściej, bez żadnego powodu, uruchamiają się alarmy zainstalowane wewnątrz domów. Pozornie nic poważnego się nie dzieje, ale gdy następnego dnia po rozmowie z Hilmenem staruszka umiera, policjant zaczyna podejrzewać, że przyczyną jej śmierci nie był zwykły zawał. Wrażenie, że coś jest nie tak, potęguje fakt, że odnaleziona w jednym ze szpitali służąca pani Ronstad, również leciwa staruszka, zdaje się być czymś skrajnie przerażona. Nie mając jednak podstaw do wszczęcia oficjalnego dochodzenia, Arne rozpoczyna prywatne śledztwo.

Powieść zdecydowanie nie jest typowym thrillerem. Brak w nim morderstwa (choć, czy na pewno?), z wyjątkiem głównego bohatera działającego na własną rękę, policja właściwie nie jest zaangażowana w tę sprawę. Mało tego, nikt poza Hilmenem nawet nie podejrzewa, że jakakolwiek „sprawa” istnieje. Dlatego też choćby ze względu na tę nowatorskość należy się autorowi pochwała.

Pierwszą połowę książki przeczytałam w oka mgnieniu. Narastający nastrój grozy błyskawicznie mi się udzielił, a niepokojący opis wizyty Hilmena w domu zmarłej pani Ronstad przyprawił mnie o gęsią skórkę. Niewytłumaczalne zjawiska, których świadkiem był mężczyzna, mogłyby z powodzeniem stanowić bazę porządnego horroru. Ostatecznie jednak autor postanowił nie iść w kierunku zagadek paranormalnych i na wszystko odnalazł racjonalne wytłumaczenie. I tutaj pojawia się pewien problem. Choć doceniam oryginalny pomysł Zaniewskiego, muszę przyznać, że spodziewałam się czegoś innego i w pewnym momencie poczułam lekkie ukłucie rozczarowania. Mniej więcej od połowy właściwie wiadomo, gdzie tkwi rozwiązanie tajemnicy, brak jedynie przekonujących ku temu dowodów.

Jak już wspomniałam wcześniej, bardzo podoba mi się wydanie książki. Dużym plusem jest wyraźny druk i brak literówek oraz oprawa ze skrzydełkami, dzięki którym rogi się nie zaginają. Przede wszystkim jednak świetnym rozwiązaniem było wykorzystanie na okładce zdjęcia autora książki (tak, tak drogie panie, to jest właśnie Iwo Zaniewski).

Trudno jest rozpoznać w tej powieści debiut literacki – zarówno styl pisania, jak i umiejętne stopniowanie napięcia (przynajmniej do pewnego momentu) nie pozostawiają wiele do życzenia. Mam jedynie nieco mieszane uczucia odnośnie zakończenia, które nie jest zupełnie jasne. Całość wypada jednak zdecydowanie na plus, dlatego z niecierpliwością będę wypatrywać kolejnych książek autora.

Serdecznie zachęcam Was do lektury „Czego nie słyszał Arne Hilmen”, która stanowi interesujący powiew świeżości na polskim rynku wydawniczym. Polecam ją zwłaszcza miłośnikom thrillerów. Okazuje się, że niezłą „skandynawską” historię, potrafi stworzyć także polski pisarz.

Moja ocena: 5-/6Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu W.A.B.Książkę można kupić:
Książkę przeczytałam w ramach edycji wyzwania Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.