Przejdź do głównej zawartości

"Biała wiedźma" Adam Zalewski

Tytuł Biała wiedźma
Autor Adam Zalewski
Wydawnictwo Red Horse
Stron 618

Data wydania 2008-10


„Biała wiedźma” to moje pierwsze, długo wyczekiwane spotkanie z prozą Adama Zalewskiego. Debiutancką powieść pisarza wydawca reklamuje jako „wybuchową mieszankę Stephena Kinga, ‘Murder ballads’ Nicka Cave’a i indiańskich legend”. I muszę przyznać, że tym razem nie jest to opis zupełnie bezpodstawny. Choć nie wszystko mi się w tej książce podobało, ogólne wrażenie jest zdecydowanie na plus i z pewnością sięgnę po kolejne powieści jej autora.

Akcja toczy się w małym miasteczku Cedar Peak na amerykańskiej prowincji. Życie wszystkich mieszkańców zmienia się nie do poznania, gdy pewnego dnia w miejscowym barze dochodzi do masakry – nieznany sprawca morduje siekierą właściciela i dwie młode kobiety, po czym ulatnia się nie pozostawiając po sobie żadnych śladów. Kilka dni później znika kilkunastoletni chłopiec i wszystko wskazuje na to, że padł ofiarą tego samego sprawcy. Jednocześnie nad pobliskim jeziorem, zwanym dawniej przez Indian Białą Wiedźmą, dochodzi do dziwnych zdarzeń. John Adams, architekt w średnim wieku dochodzący do siebie po załamaniu nerwowym, oraz szeryf Jeff  Standfield usiłują odkryć, co naprawdę dzieje się w Cedar Park.

Książka została podzielona na trzy części. Pierwsza rozpoczyna się dość mocno, bo od wspomnianej masakry w barze u Erniego. W kolejnych rozdziałach mamy możliwość poznania głównych bohaterów, ich rodzin oraz przyjaciół. Zalewski dosyć szczegółowo kreśli przed oczami czytelnika wizję małego, sennego miasteczka, w którym pozornie nic się nie dzieje, ale pod płaszczykiem nudy i melancholii aż kipi od skrywanych uczuć i namiętności. W części drugiej z kolei akcja skupia się na sadystycznym mordercy – poznajemy jego dzieciństwo i kolejne wydarzenia, które doprowadziły go do Cedar Peak. Natomiast ostatnia część to historia Białej Wiedźmy, typowy horror, gdzie krew się leje, trup pada gęsto, a zjawiska paranormalne spotykamy na niemal każdym kroku.

Niezbyt przepadam za powieściami polskich autorów, których akcja toczy się w Stanach Zjednoczonych i które mają wyglądać jak „amerykańskie”, ale na kilometr bije z nich sztuczność i/lub niedopracowanie. A jednak w tym przypadku nie mogę Zalewskiemu absolutnie niczego zarzucić – sprawdził się świetnie przy oddaniu realiów życia i klimatu amerykańskiej prowincji i pod tym względem książka wypadła naprawdę świetnie. Ponadto umiejętnie stopniowane napięcie, zwłaszcza w pierwszej części, sprawia, że trudno oderwać się od lektury, choć całość liczy sobie sześćset stron.

Odniosłam jednak wrażenie, że autor nie do końca mógł się zdecydować, czy napisać thriller o seryjnym, psychopatycznym mordercy, czy horror bazujący na indiańskiej legendzie. Podczas gdy w części pierwszej mamy zalążki obydwu historii, w kolejnych okazuje się, że nie są one niczym ze sobą związane. Nie obyło się także bez drobnych wpadek, które nie mają dużego sensu, a wprowadzają niepotrzebne zamieszanie. Pierwsze spotkanie Adamsa i Standfielda ze zjawiskiem paranormalnym jest nielogiczne z punktu widzenia dalszych wydarzeń i sugeruje wspólną oś dla obydwu wspomnianych wątków. Tak się jednak nie dzieje, więc nie wiem, skąd ten pomysł autora. Nie rozumiem także motywu z tajemniczą mleczną błoną pokrywającą oczy zabójcy w chwili, gdy dokonywał kolejnych morderstw. To także sugeruje element nadnaturalny, ale nic z tego nie wynika.

Niemniej jednak, „Biala wiedźma” spełniła swoje zadanie – wywołała gęsią skórkę i obawę przed zgaszeniem nocnej lampki. Nie jest to przy tym zwykły horror-siekanka, ale można doszukać się w niej pewnej głębi i całkiem niezłej analizy ludzkiej psychiki. Jednym słowem – polecam.

Moja ocena: 5-/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę".

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.