Przejdź do głównej zawartości

Z jasnogórskiej wieży spada trup, czyli Marta Obuch w akcji

Marta Obuch
Marta Obuch – autorka komedii kryminalnych, poetka, fotograf, dziennikarka. Prywatnie zgaga, jednak urokliwa. Pakuje swoje bohaterki w tarapaty i dobrze się przy tym bawi... Ceni Joannę Chmielewską, dlatego poszła w jej ślady. Debiutowała w 2007r. powieścią ,,Precz z brunetami!”. Następnie wyszły ,,Odrobina fałszerstwa” (2008), ,,Diabelska ewolucja” (2009) i ,,Miłość, szkielet i spaghetti” (2012). 

Kasia J.: Jak w dwóch zdaniach mogłabym opisać czytelnikom Martę Obuch?

Marta Obuch: Osoba z dużym dystansem do siebie i świata, która rechocze w skrytości swojego przewrotnego ducha, kiedy widzi coś zabawnego, a potem wyciąga swój tajemniczy notesik i wszystko tam zapisuje. A autobus pędzi… Kurczę, są dwa zdania, ale to o autobusie się nie liczy, dobrze? Kochająca żona i mama; dotąd niekarana ani przez rodzinę, ani przez państwo.

Przestępcy to zdaje się bliski Pani świat… W Pani najnowszej książce, „Miłość, szkielet i spaghetti” spotykamy włoskich mafiosów działających w Częstochowie. Skąd ten pomysł?

Ha! Z życia. Mafia włoska panoszyła się przecież w tym świętym mieście i pomimo aresztowań, sądzę, że nadal ma się świetnie. Pewnie zmienili się tylko ludzie. Przestępcy, czy nie – przyznaję, że na tle tego kraju mam bzika. Bzik dotyczy głównie kuchni włoskiej, co czytelnicy pewnie dostrzegli, bo lubię w swoich kryminałach pichcić. Jedzenie mnie uspokaja, pisanie o jedzeniu również; nic na to nie poradzę. Stąd pomysł, żeby główna bohaterka, która zatrudniła się w domu mafijnego bosa jako pielęgniarko kucharka… nie potrafiła gotować. Jak łatwo się domyślić, to początek wielu kłopotów.

Stworzeni przez Panią bohaterowie są niezwykle charakterystyczni i nakreśleni z bardzo dużym poczuciem humoru. Czy tworząc ich, wzorowała się Pani na konkretnych osobach czy są oni jedynie tworem Pani wyobraźni?

Ależ… Bardzo nie lubię pisać o tworach wyobraźni, bo z tych tworów wychodzą potwory. Wolę rzetelny kawałek człowieka. Choćby najdziwniejszego – im większy współczynnik patologii, tym lepiej (hehe). Niestety opisuję znajomych. I rodzinę. Także zaprzyjaźnienie się ze mną grozi wplątaniem w szemrane interesy. Jednak dosłowny opis ociera się o grafomanię, dlatego przetwarzam: czasem przycinam różki, a czasem dodaję swoim postaciom ikry. W ostatniej książce przejechałam się piórem po najbliższej rodzinie. Opisałam moje siostry, ciocię i dwóch znajomych: profesora Lesiaka i Cezarego.

Pod recenzją Pani ostatniej powieści opublikowaną w Kąciku z książką posypały się niezbyt pochlebne komentarze odnośnie tytułu powieści, który wielu osobom skojarzył się z filmem „Miłość, szmaragd i krokodyl”. Czy był to zamierzony efekt? Podobno książka miała się ukazać pod innym tytułem. Jeśli to prawda, to skąd taka zmiana?

Niestety, na zmianę tytułu miała wpływ komercja. Tytuł ma znaczenie dla sprzedaży, czy tego chcemy, czy nie. Tak się też dzieje w przypadku zagranicznych filmów, które podczas tłumaczenia nagle ktoś chyba kręci od nowa, bo ,,Chwila ciszy” zmienia się nagle w ,,Odbiło mi na Twoim punkcie”… Szaleństwo. Moja książka nosiła tytuł roboczy ,,Babecznik dla mafii”. Ale było to dość nieczytelne, poza tym powstawało podejrzenie, że to poradnik kulinarny w stylu Polka gotuje dla Włochów zalewajkę. Trochę mi go jednak szkoda.

Do tej pory na rynku wydawniczym ukazały się już cztery książki Pani autorstwa. Czy któraś z nich jest Pani wyjątkowo bliska, a jej pisanie sprawiło najwięcej przyjemności?

Ten, kto pisze dla siebie, starając się nie odczuwać presji płynącej z oczekiwań czytelników (a to trudne), wie, że każda książka daje zupełnie inny rodzaj radości. Ale daje. Trudno to wartościować. Zawsze dobrze się bawię podczas pisania, w końcu to mój świat, ale chyba najczęściej chichotałam właśnie przy ,,Miłość, szkielet i spaghetti”. Często czytałam przez telefon mojej siostrze Ewelinie fragmenty z jej udziałem. Oczywiście tworzyłam je, już widząc jej reakcję, co jeszcze bardziej zapalało mnie do płatania siostrze psikusów. Wynagradzałam jej to na talerzu.

A właśnie, użytkownicy Facebooka mogą podziwiać wyjątkowo apetyczne nagrody Pani autorstwa, które można zdobyć w konkursie ogłoszonym na FanPage Marty Obuch. Od chwili gdy je ujrzałam, zżera mnie ciekawość – czy te urocze etykiety na Krwawym dżemiku malinowym wyszły także spod Pani ręki?

Jakoś się tak czaiły, czaiły i wyszły. Oprócz pisania, rysowania i fotografowania jestem, a raczej bywam, pospolitą kurą domową i dokazuję w kuchni, żeby moi faceci jedli zdrowo. W niepisanym kontrakcie są przetwory, co bynajmniej mnie nie przeraża. Lubię mieszać garach bulgoczących słodkościami, mam wprawę. Przy okazji zapowiem, że niedługo ruszy moja strona autorska, tam w zakładce Kuchnia kryminalna zdradzę kilka sekretów. Zakładam, że będzie zabójczo smacznie.

Czy planuje już Pani kolejną powieść, czy na razie skupia się na promocji ostatnio wydanej książki?

Promocja zabiera mi trochę czasu, ale myślami jestem już przy nowej historii. Mam prawie połowę. Będzie opowiadała o największej w Polsce kradzieży diamentów i póki co, nosi tytuł ,,Łopatą do serca”. Na zakończenie czytelnikom i sobie życzę, żeby w nasze ręce wpadały książki o ciekawych tytułach. I o równie ciekawej treści. Pozdrawiam ciepło.

Serdecznie dziękuję Pani Marcie Obuch za tę rozmowę, a Was zapraszam do odwiedzenia i polubienia strony autorki na FB 


,,Miłość, szkielet i spaghetti” - recenzja

To komedia kryminalna o rządach mafii włoskiej w Częstochowie, którą przepędziły z miasta… baby. Jedna z bohaterek zatrudnia się w domu włoskiego biznesmena jako pielęgniarka, ale okazuje się, że będzie musiała także gotować: dla niego i sześciu współpracowników szefa z żołądkami jak spadochrony. Problem w tym, że Dorota potrafi przyrządzić jedynie herbatę. Ale przecież wystarczy zamknąć kuchnię, podgłosić radio i wpuścić przez okno swoje siostry, mamę i ciocię – znakomite kucharki. Szkoda tylko, że mają tak podłe charaktery... 
Jednocześnie z jasnogórskiej wieży spada trup, a pod murami klasztoru grupa naukowców odkopuje wiekowy szkielet człowieka. Te nieodległe w czasie zdarzenia coś łączy, a trop prowadzi do… Włochów. Dorota – jako tajna agentka – dostarcza policji potrzebnych informacji, co powoduje wiele zabawnych zdarzeń i doprowadza do ujęcia przestępców oraz wyjaśnienia tajemnicy podziemnego przejścia pomiędzy Jasną Górą a pobliskim zamkiem.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.