Przejdź do głównej zawartości

Wywiad z Brucem Cameronem, autorem powieści "Misja na czterech łapach"


Bruce Cameron
Minęło już dość dużo czasu od ostatniego wywiadu opublikowanego na Kąciku z książką, dlatego też dzisiaj zapraszam Was do przeczytania krótkiej rozmowy z Brucem Cameronem, autorem powieści "Misja na czterech łapach" (wydana także pod tytułem "Był sobie pies"), której recenzję możecie znaleźć TUTAJ


Kilka tygodni temu swoją polską premierę miała powieść „Misja na czterech łapach”, która zbiera coraz więcej pozytywnych recenzji. Co skłoniło Pana do jej napisania?
Wiele lat temu, gdy jeździłem rowerem po górach, zobaczyłem psa, który zachowywał się dokładnie tak samo jak mój pierwszy pies. Nie mogłem pozbyć się wrażenia, że to był właśnie on, że odrodził się w tym drugim zwierzęciu. To była tylko niezbyt mądra myśl, ale sama idea psiej reinkarnacji nie dawała mi spokoju. Zacząłem się zastanawiać – a jeśli to prawda i odradzają się one na nowo, pamiętając swoje poprzednie życia? Jak wyglądałoby to z psiej perspektywy? Ostatecznie na tym właśnie pomyśle oparłem główny zarys fabuły mojej książki.

Pisząc tę książkę wykazał się Pan bardzo rozległą wiedzą na temat zachowania i zwyczajów psów. W jaki sposób ją Pan zdobył?

Dużo na ten temat czytałem, ale szczerze mówiąc najlepszym sposobem, by poznać psy, jest poświęcanie dużej ilości czasu na ich obserwację. Razem z moim psem, Tuckerem, spędzamy wiele godzin w psim parku, gdzie mogę zobaczyć go w interakcji z innymi zwierzętami i otoczeniem. Psy są naprawdę bardzo ruchliwe i nieustannie coś robią, wiele się wokół nich dzieje, wystarczy więc zwyczajnie skupić się na ich obserwowaniu.

W jednym ze swoich wcieleń Bayley, główny bohater książki, zostaje psem policyjnym wyspecjalizowanym w tropieniu ludzi i niebezpiecznych substancji. Opis jego szkolenia jest naprawdę szczegółowy, czy pozwolono Panu obserwować przebieg tego rodzaju treningu?

Przeczytałem na ten temat książkę i obejrzałem film, jednak nie brałem udziału w samym szkoleniu.

Na początku książki możemy poznać życie psa zamkniętego w schronisku dla zwierząt, które nie jest do końca legalne, m.in. ze względu na zbyt dużą ilość zgromadzonych tu psów. Ale nie sprawia ono wrażenie złego miejsca. Co sądzi Pan na temat tego rodzaju schronisk? Niektórzy ludzie sprzeciwiają się im, twierdząc że wyrządzają psom wiele szkody, podczas gdy inni przekonują, że to zawsze lepsze niż nic.

Właściwie Toby nie trafił do prawdziwego schroniska, ale do osoby prywatnej, która trzymała u siebie dziesiątki psów. Tacy ludzie, choć często kieruje nimi chęć pomocy zwierzętom, nie są w stanie zapewnić im należytej opieki. Bardzo często psy trzymane są przez nich w złych warunkach. W przypadku miejsca opisanego w „Misji na czterech łapach” wprawdzie nie było kłopotów z wyżywieniem psów i zachowaniem odpowiedniej higieny, jednak poważny problem stanowiła zbyt duża liczba trzymanych tam zwierząt.
Myślę, że tacy ludzie chcą dobrze i mają dobre intencje, jednak ich postępowanie nie pomaga psom, które często nie mają zapewnionej właściwej opieki. Powiedziałbym, że ostatecznie Toby'emu oszczędzone zostało smutne i żałosne życie, jakie z pewnością wiódłby w miejscu, do którego trafił.

Ta książka jest świadectwem Pana ogromnej miłości do psów, więc choć pewnie będzie to pytanie retoryczne, zapytam: czy ma Pan psa?

Dorastałem z psami – moi rodzice zawsze trzymali dwa lub trzy. Po śmierci mojego poprzedniego psa, stwierdziłem, że nie jestem gotowy, aby wziąć kolejnego. Jednak kilka lat temu przygarnąłem Tuckera i teraz zastanawiam się, czemu tyle czasu z tym zwlekałem. Choć jest zwykłym mieszańcem, to naprawdę kochany pies.

W Stanach ukazała się już kontynuacja „Misji na czterech łapach”, zatytułowana „A dog’s journey” („Psia podróż”). Czy bohaterem opisanej w niej historii nadal jest Bailey czy też pojawia się w niej nowy pies?

Akcja tej książki rozpoczyna się dokładnie w tym samym momencie, w którym zakończyła się „Misja…”. Bailey, obecnie noszący imię Buddy, uważa że osiągnął swój cel i już więcej nie odrodzi się jako szczenię. Jednak jest pewna mała dziewczynka, która nieustannie pakuje się w kłopoty, i Buddy dochodzi do wniosku, że potrzebuje ona psa, by ten dbał i troszczył się o nią. Ale kto zostanie jej towarzyszem i obrońcą?

Serdecznie dziękuję Panu Bruce'owi Cameronowi za udzielenie wywiadu, a Was zapraszam do odwiedzenia oficjalnej strony autora.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.