Przejdź do głównej zawartości

TOP 10: Ulubieni bohaterowie książkowi

Wprawdzie akcja TOP 10 została na pewien czas zawieszona (mam nadzieję, że wkrótce nastąpi jej "odwieszenie" ;)), postanowiłam jednak nie zważać na to i nadrobić niezrealizowane tematy. Dzisiaj wypadło na ulubionych bohaterów książkowych. Kolejność na liście, tradycyjnie już, jest przypadkowa :)Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.  [Kreatywa]


1. Jakub Wędrowycz (cykl Wędrowyczowski Andrzeja Pilipiuka)
w gumofilcach i wytartym waciaku lub esesmańskiej kurtce, skrywający wiedzę i inteligencję pod pozą wiejskiego przygłupa, z równym zacięciem tępiący stwory z piekła rodem, co i znienawidzonych sąsiadów - Jakuba nie sposób nie kochać :)

2. Mordimer Madderin (cykl inkwizytorski Jacka Piekary)
Inteligentny, sprytny i oddany sprawie, w imię której działa, a jednocześnie okrutny i bezwzględny - uwielbiam jego ironiczne poczucie humoru.

3. Geralt z Rivii (opowiadania i  saga o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego)
Tego pana nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Od lektury jego przygód rozpoczęła się moja przygoda z fantastyką, którą uwielbiam do dziś. Natomiast filmowej adaptacji mówię zdecydowane "nie" - chyba bardziej nie dałoby się jej zepsuć...

4. Uhtred Ragnarson z Bebbanburga (cykl "Wojny wikingów" Bernarda Cornwella)
Zatwardziały poganin, odważny, waleczny, nieco lekkomyślny i zarozumiały. Prawdziwy człowiek swoich czasów (tj. IX wieku ;))

5. Tyrion Lanister (cykl "Pieśń Lodu i Ognia" George'a Martina)
Diablo inteligentny i przebiegły, obdarzony niezwykle ironicznym poczuciem humoru, wielkość jego ducha i serca jest odwrotnie proporcjonalna do jego wzrostu.

6. Rudy Allan ("Łowcy fok" Stefan Lubicz)
Przywódca bandy drobnych rzezimieszków, inteligentny i z ambicjami, mój ulubiony bohater z końca podstawówki.

7. Tengel Dobry (saga o Ludziach Lodu Margit Sandemo)
Sagę o Ludziach Lodu namiętnie czytałam w czasach licealnych i sentyment do niej pozostał mi do dzisiaj. Obciążony przekleństwem Tengel o kocich oczach i niezwykłym darze leczenia ludzi zwalczył swoje złe "ja" i wybrał dobro.

8. Pan Darcy ("Duma i uprzedzenie" Jane Austen)
Tego Pana chyba także nie trzeba przedstawiać. Ach!

9. Semen Korczaszko (cykl Wędrowyczowski Andrzeja Pilipiuka)
Ponad stuletni przyjaciel Jakuba Wędrowycza, pełen werwy i zawsze gotowy do bitki i wypitki, z rozrzewnieniem wspominający cara. 

10. Sherlock Holmes (seria opowiadań Arthura Conan Doyle'a)
Holmesa polubiłam w chwili, gdy przeczytałam pierwsze opowiadanie z jego udziałem. Sympatia zaś wzrosła dzięki serialowi z Jeremy'm Brettem w roli słynnego detektywa :)

A kto znalazłby się w Waszym zestawieniu?

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.