Przejdź do głównej zawartości

"Misja na czterech łapach" W. Bruce Cameron


Czy książka, której narratorem jest pies może trafić do serca dorosłego czytelnika? Zdecydowanie tak! „Misja na czterech łapach” zauroczyła mnie już od pierwszych stron swoją niebanalnością i oryginalnym tematem. Mimo że opowiedziana jest z punktu widzenia psa, nie mogłaby być bardziej ludzka.

Główny bohater, Toby, już jako kilkutygodniowe szczenię trafia do schroniska. Nie jest mu dane zaznać szczęścia, jego życie jest krótkie, a codzienność wypełniona poczuciem niesprawiedliwości i strachu. To jednak nie koniec jego historii – wkrótce odradza się on jako śliczny złotowłosy golden retriever i trafia w ręce ośmioletniego chłopca, Ethana. To przy nim, jako Bailey, poznaje co to miłość, prawdziwa przyjaźń i oddanie. Odkrywa także swoją życiową misję – chronić chłopca i dbać o to, by był szczęśliwy. I choć dożywa swoich ostatnich dni z poczuciem dobrze wypełnionego obowiązku, ponownie przychodzi na świat jako szczenię. Stara się więc poznać swoje prawdziwe powołanie i przystosować do nowego życia, cały czas pamięta jednak Ethana, przy którym czuł się najszczęśliwszy i najbardziej kochany.

W książce poznajemy różne wcielenia głównego bohatera – raz jest on kundelkiem, innym razem rasowym synem utytułowanego czempiona. Nosi różne imiona i ma innych właścicieli, jednak sercem zawsze pozostaje wierny Ethanowi. Na swojej drodze natyka się na różnych ludzi – dobrych i złych, troskliwych i obojętnych, czasem wręcz okrutnych. Nie ocenia przy ty, postępowania czy charakteru otaczających go osób, po prostu przedstawia ich tak, jak ich widzi, a resztę pozostawia czytelnikowi.

Bailey snuje swoją opowieść w sposób prosty, a jednocześnie fascynujący. Przedstawia świat z punktu widzenia psa, co potwierdza świetną znajomość Camerona psiej psychiki, reakcji i typowych zachowań. Dużym plusem jest fakt, że autor nie starał się „uczłowieczyć” bohatera swojej książki, nie przypisywał mu ludzkich uczuć, emocji czy sposobu myślenia. Dzięki temu całość brzmi naturalnie i bezpretensjonalnie. Choć Bailey bardzo stara się zrozumieć postępowanie swoich właścicieli, wiele ludzkich zachowań jest dla niego niezrozumiałych, czego efektem jest mnóstwo zabawnych psich komentarzy.

Powieść została entuzjastycznie przyjęta w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaczęto już prace nad jej ekranizacją. Kilka miesięcy temu ukazała się także jej kontynuacja, zatytułowana „A dog’s journey”. Mam nadzieję, że doczekamy się także jej polskiego wydania, choć nieco obawiam się, czy takie przeciąganie tej bądź co bądź fascynującej historii na pewno wyjdzie jej na dobre.

„Misja na czterech łapach” to powieść ciepła, wzruszająca, zabawna, a momentami nieco nostalgiczna. Jej lektura wywoływała śmiech, ale także uczucie smutku i złości na powszechną niesprawiedliwość i ludzkie okrucieństwo. Jest to książka skierowana przede wszystkim do właścicieli i miłośników psów, ale jestem przekonana, że każdy czytelnik znajdzie w niej coś dla siebie.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Illuminatio

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.