Przejdź do głównej zawartości

"Pachnidło. Historia pewnego mordercy" Patrick Süskind


Tytuł Pachnidło
Tytuł oryginału Das Parfum
Autor Patrick Süskind
Wydawnictwo Świat Książki 
Data wydania 2006

Stron 252
Niedawno pisałam na temat książki, której fabuła była nierozerwalnie związana z malarstwem, przez niektórych przyrównywaną wręcz do „obrazu namalowanego słowem” („Skrzydła nad Delft”). Dzisiaj nadszedł czas na lekturę, która z pewnością pobudzi inny zmysł. „Pachnidło” to słynna książka pióra niemieckiego pisarza, Patricka Süskinda, wydana blisko trzydzieści lat temu, bo w 1985 roku.

Akcja powieści rozgrywa się w XVII wiecznej Francji, a jej głównym bohaterem jest Jan Baptysta Grenouille, człowiek odrażający i pozbawiony wszelkich ludzkich uczuć, a przy tym geniusz obdarzony węchem absolutnym. Choć jako dziecko nikogo nie skrzywdził, wzbudzał w ludziach lęk, gdyż od zawsze było w nim coś niepokojącego, nieludzkiego. Jako kilkunastoletni chłopak, Grenouille odkrywa swoje przeznaczenie – zostać najdoskonalszym twórcą perfum na świecie. Nie wystarczają mu jednak tradycyjne aromaty, po wielu eksperymentach i latach doświadczeń, Grenouille, postanawia stworzyć zapach doskonały, którego bazą będzie esencja wyciągnięta z ciał młodych kobiet. W ten sposób mężczyzna wkracza na drogę zbrodni, a dzięki swym niezwykłym talentom – potrafił m.in. stworzyć perfumy, dzięki którym ludzie niemalże go nie zauważali - wydaje się być nieuchwytny niczym duch.

Choć zarówno opis, jak i podtytuł książki, „Historia pewnego mordercy”,  sugerują, że jest to historia kryminalna, akcja powieści toczy się leniwie, a same zabójstwa są jedynie specyficznym dodatkiem do fabuły. Autor skupia się przede wszystkim na niezwykle plastycznym i sugestywnym opisie doznać zapachowych, jakich doświadcza główny bohater. Tę książkę wręcz chce się wąchać, przykładać nos do kolejnych jej stron i spróbować poczuć ten ulotny aromat kolejno opisywanych scen. Działa to niestety w obie strony i podczas czytania opisów śmierdzącego, zatęchłego i wręcz zgniłego Paryża, fale mdłości stają się naprawdę realne.


„Pachnidło” to bardzo dobre studium człowieka pozbawionego wszelkich ludzkich odruchów i uczuć, który dąży jedynie do zaspokojenia własnych potrzeb. Grenouille nie tylko obce były emocje czy uczucia wyższe, nie czuł nigdy miłości, nienawiści czy współczucia, mierził go każdy spotykany człowiek. Ludzki „odór” z biegiem czasu stał się dla niego wręcz nie do zniesienia. A jednak to wśród ludzi odnalazł zapach doskonały.

Powieść Süskinda trudno jest zaklasyfikować do jednego gatunku. Choć jest to historia naprawdę niezwykłego i jedynego w swoim rodzaju człowieka, zabarwiona została ona sporą dawką zjawisk fantastycznych. Czy możliwe jest posiadanie węchu absolutnego, który umożliwia poczucie zapachu szkła, kamienia lub wytropienie człowieka z odległości kilku kilometrów? Także końcowe rozdziały zdają się mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością, ale w żaden sposób nie odbiera to czytelnikowi przyjemności czytania, a wręcz buduje specyficzny nastrój książki.

W 2006 roku powstała całkiem udana i w miarę wierna ekranizacja powieści, na uwagę zasługuje zwłaszcza Ben Whishaw, który rewelacyjnie zagrał postać Grenouille’a, choć w całym filmie wypowiedział jedynie kilka zdań. Niemniej jednak dopiero po przeczytaniu książki wiele zawartych w filmie scen nabiera nowego znaczenia.

„Pachnidło” całkowicie mnie oczarowało, więc szczerze polecam Wam jego lekturę.

Moja ocena: 6/6


W Polsce "Pachnidło" było wielokrotnie wydawane przez różne wydawnictwa, najczęściej zaś Świat Książki. Najbardziej podoba mi się okładka nawiązująca do plakatu filmowego (ostatnia na dole po prawej stronie), a Wam?


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Z półki.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.