Przejdź do głównej zawartości

"Głęboki sen" Raymond Chandler


Tytuł Głęboki sen
Tytuł oryginału The big sleep
Autor Raymond Chandler
Wydawnictwo Dolnośląskie 
Data wydania 2009

Stron 216

Poniższa recenzja bierze udział w konkursie organizowanym przez Syndykat Zbrodni w Bibliotece na recenzję lipca - więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Większość ostatnich wpisów na moim blogu dotyczyło nowości wydawniczych, dlatego dla odmiany postanowiłam sięgnąć po klasyka kryminału – Raymonda Chandlera i jego debiutancką powieść, „Głęboki sen”. Po raz pierwszy książka została wydana w 1939 roku i otwiera cykl kryminałów o prywatnym detektywie, Philipie Marlowe. Polscy czytelnicy mieli możliwość zapoznania się z nią dopiero w połowie lat siedemdziesiątych, a od tamtej pory została już kilkakrotnie wznawiana przez różne wydawnictwa.

„Głęboki sen” wprowadza nas w mroczne lata trzydzieste, świat gangsterów i skorumpowanych policjantów żyjących w ściśle symbiotycznym układzie. Los Angeles, gdzie toczy się akcja powieści, to miasto spowite dymem cygar i papierosów, oparami lejącego się alkoholu, siedlisko rozpusty i upadku obyczajów. To tutaj swoją detektywistyczną działalność rozpoczyna Philip Marlowe, ironiczny i cyniczny prywatny detektyw. Właśnie otrzymał nowe zlecenie – schorowany i sparaliżowany emerytowany generał Sternwood wynajmuje go, by uwolnił go od pewnego szantażysty. Śledztwo doprowadza Marlowe’a do nielegalnej wypożyczalni pism pornograficznych, działającej za cichą zgodą miejscowej policji. Wkrótce też padają pierwsze trupy. Okazuje się także, że w sprawę wplątane są obydwie córki generała – zdeprawowana hazardzistka Vivian i zepsuta do szpiku kości, nimfomanka i narkomanka Carmen.

Jeśli lubicie filmy gangsterskie, to jest to książka dla Was. Znajdziecie w niej strzelaniny, pościgi, a przede wszystkim smutnych (a czasem i wesołych) panów w prochowcach, pod którymi chowają naładowane rewolwery, i towarzyszące im piękne kobiety. Wprawdzie z perspektywy współczesnego czytelnika niektóre fragmenty mogą się wydać nieco naiwne, nie zmienia to jednak faktu, że książkę czyta się bardzo dobrze. Duża w tym zasługa specyficznej atmosfery, jak i postaci głównego bohatera. Marlowe’a nie sposób nie polubić, choć czasami jego nadmierna pewność siebie może nieco irytować. Jest inteligentny, uparty i, jako jeden z niewielu otaczających go ludzi, uczciwy. Swoją pracę wykonuje sumiennie i dla dobra klienta nie waha się zataić przed policją istotnych faktów (jak choćby odnalezienia zakrwawionych zwłok). Nie działa na niego ani zastraszanie, ani niezbyt przyjemne spotkanie z twardą pięścią „goryla” lokalnego mafiozo.

Powieść została dwukrotnie sfilmowana. W 1946 roku w rolę Marlowe’a wcielił się Humphrey Bogart i muszę przyznać, że idealnie pasował do roli cynicznego prywatnego detektywa. Dziwi mnie jedynie rozdźwięk między tłumaczeniami tytułów powieści i filmu. W oryginale brzmią tak samo („The big sleep”), natomiast w języku polskim książka to „Głęboki sen”, a jej ekranizacja – „Wielki sen”. Niby to szczegół, ale może niektórych wprowadzać w błąd.

Moja ocena: 5/6

Dla zainteresowanych, oto trailer do "Wielkiego snu"(1946).Książkę przeczytałam w ramach wyzwań Trójka e-pik oraz Z półki.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.