Przejdź do głównej zawartości

"Zaginione Wrota" Orson Scott Card


Tytuł Zaginione Wrota
Tytuł oryg. The Lost Gate

Seria  Mithermages series 
Tom 1
Autor Orson Scott Card
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania 2012-5
Stron 448

Orson Scott Card to jeden z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy science fiction i fantasy. Jest autorem m.in. cyklu o Enderze, opowieści o Alvinie Stwórcy i sagi „Powrót do domu". Łącznie w swoim dorobku ma 53 powieści, 68 opowiadań i 17 dramatów, a nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Jego najnowszym dziełem są „Zaginione wrota" otwierające nowy cykl (Mithermages series).

Zastanawialiście się kiedyś, czy w starych legendach i mitach tkwi ziarno prawdy? I dlaczego greccy bogowie mają swoje odpowiedniki w mitologii rzymskiej lub nordyckiej? Odpowiedź jest prosta – wszyscy oni żyli naprawdę i byli potężnymi magami, pochodzącymi ze świata Westil, podporządkowali sobie poszczególne żywioły i pomagali ludziom, którzy ich czcili. Byli wśród nich Magowie Wody, Ziemi, Kamienia i Drzew oraz Przyjaciele Zwierząt, ale najpotężniejsi byli Magowie Wrót, potrafiący zaginać czasoprzestrzeń, nie bez powodu nazywani także szaleńcami, oszustami i figlarzami. Jednak pewnego dnia Loki, nordycki mag wrót, nie tylko pozamykał wszystkie istniejące na świecie magiczne przejścia, ale także zamknął na zawsze Wielkie Wrota do Westil. Od tego czasu, bogowie odcięci od swej ojczyzny, która dawała im moc, osłabli i odeszli w zapomnienie. Zachowali wprawdzie swoje talenty, jednak były one znacznie słabsze i nie tak spektakularne. Bogowie z poszczególnych religii stworzyli hermetyczne rodziny i w odosobnieniu, z dala od ludzkich siedzib, żyją do tej pory...

Trzynastoletni Danny North należy do nordyckiej rodziny, która osiadła w Stanach Zjednoczonych i żyje w małej wiosce, w spokojnej dolinie w Zachodniej Wirginii, do której nigdy nie zapuszczają się zwykli ludzie. Jest synem władców, najpotężniejszych magów, a jednak nie wykazuje żadnego talentu magicznego. Jego jedynymi atutami są inteligencja i szybkie przyswajanie obcych języków, to jednak nie wystarczy, by zostać zaakceptowanym przez Northów. Powszechnie zaczął być już uznawany za nic nie wartego drekkę, czyli osobę pozbawioną choćby krztyny magii. Aż pewnego dnia Danny odkrywa, że jednak ma w sobie moc i to nie byle jaką – jest magiem wrót. Nie jest to jednak powód do radości, a raczej wyrok śmierci. Od czasu występku Lokiego, wszyscy magowie wrót są bezlitośnie zabijani nawet przez własne rodziny. Chłopiec ucieka więc z osady i stara się przetrwać w świecie suszłaków, jak magowie nazywają zwykłych ludzi. Jego śladem podążają jednak tropiciele, którzy nie spoczną dopóki go nie dopadną.

Card zabiera nas w niezwykłe pasjonujący świat, gdzie rzeczywistość i współczesność łączy się z mitologią, tworząc mieszankę wybuchową. Pierwsze rozdziały opisujące wioskę bogów, ich talenty i codzienne zwyczaje były najbardziej wciągającym fragmentem książki. Co wcale nie oznacza, że pozostała część jest słabsza. Dużym atutem powieści jest oryginalny pomysł pisarza, który stworzył fascynującą fabułę i interesujących bohaterów bez korzystania z tak popularnych ostatnio schematów – nie znajdziecie tu żadnych wampirów, wilkołaków czy demonów, a magowie w niczym nie przypominają mamroczących pod nosem staruszków wymachujących drewnianymi różdżkami. Autor w pomysłowy sposób wykorzystał wiele elementów mitologicznych, które zgrabnie uzupełniają wymyśloną przez niego historię.

Akcja płynie wartko i obfituje w liczne zaskakujące wydarzenia, które nie pozwalają się nudzić. Wprawdzie znacznie spowalnia w chwili, gdy Danny opuszcza wioskę i spotyka pierwszego suszłackiego towarzysza, złodzieja Erika, jednak trwa to chwilowo. Jest to zdecydowanie najsłabszy fragment powieści, warto jednak przez niego przebrnąć, gdyż potem zostanie nam to wynagrodzone z nawiązką. Nieco niezrozumiałe wydawały mi się także niektóre opisy, na przykład w jaki sposób działają i zachowują się tworzone przez Danny'ego wrota, jednak i na to jestem w stanie przymknąć oko, gdyż nie wpłynęły one znacząco na odbiór całej książki.

Gdy poznajemy głównego bohatera, jest on smutnym chłopcem, upokarzanym przez niemal całą rodzinę. Nikt nie chce się z nim przyjaźnić, bo nie wykazuje żadnego talentu magicznego. W miarę jak Danny odkrywa drzemiącą w sobie moc, stając się coraz silniejszy i potężniejszy, wykazuje coraz więcej cech charakterystycznych dla magów wróg, m.in. Lokiego, Hermesa czy Merkurego. Staje się nieco zarozumiały i z coraz większą przyjemnością chwali się przed innymi swoim talentem i wiedzą oraz płata im psikusy, czasem dosyć brzemienne w skutkach. Choć pozornie może się wydawać rozpuszczonym dzieciakiem nie mającym do nikogo szacunku, nie sposób przestać go lubić. Należy też pamiętać, że taka jest już natura maga wrót i nic nie można na to poradzić, choć ostatecznie Danny stara się poskromić nieco swój charakter.

Powieść czyta się błyskawicznie nie tylko dzięki wciągającej fabule i wartkiej akcji, ale także lekkiemu stylowi, w jakim została napisana. Czego jak czego, ale z pewnością Cardowi nie można odmówić talentu i nie bez przyczyny jest tak płodnym i popularnym pisarzem. Książka przyciągnęła mnie swoją okładką – na czarnym rozgwieżdżonym niebie widać starą księgę, z której otwartych stron bije jasny blask. Od razu można się domyślić, że kryje w sobie jakąś magiczną tajemnicę i długo nie mogłam się doczekać, by się w nią zagłębić. Teraz, gdy jej lektura jest już za mną, nie mogę się doczekać kolejnego tomu! Polecam!


Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka oraz portalowi Secretum.pl

Tekst stanowi oficjalną recenzję dla Secretum.pl


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.