Przejdź do głównej zawartości

"Świątynia" Jakub Żulczyk


Świątynia, Jakub Żulczyk
Nasza Księgarnia, 2011
Przygodowy horror dla młodzieży autorstwa Jakuba Żulczyka, „Zmorojewo”, przeczytałam z całkiem sporą przyjemnością, więc chętnie sięgnęłam po jego kontynuację. 

W przypadku dalszych tomów danej serii zawsze istnieje ryzyko, że będą jedynie odcinaniem kuponów od sukcesu pierwszej części. Przyznaję, że „Świątynia” zaskoczyła mnie tym, że wyraźnie różni się od „Zmorojewa”. Z jednej strony poczułam się nieco rozczarowana brakiem tej specyficznej atmosfery, jaką miał poprzedni tom cyklu, a z drugiej Żulczykowi należy się pochwała za to, że starał się stworzyć coś nowego.

Choć „Świątynia” nie jest bezpośrednią kontynuacją „Zmorojewa” i stanowi odrębną historię, nie polecam jej osobom, które nie znają treści tomu pierwszego. Zbyt wiele jest tu odniesień do opisanych tam wydarzeń i osób. Głównymi bohaterami są, podobnie jak poprzednio dwoje nastolatków, Tytus Grójecki, „Powiernik Jasności”, który kilka miesięcy wcześniej pokonał złe moce i zmusił siły zła do odwrotu, oraz Anka Waszczuk, jego koleżanka, a przez krótki okres także dziewczyna. Tym razem, choć jest to teoretycznie seria poświęcona Tytusowi, fabuła skupiona jest przede wszystkim na Ance. Kłopoty dziewczyny zaczynają się, gdy traci głowę dla tajemniczego Damiana, któremu towarzyszy dziwne rodzeństwo, wyglądające jak zaginione i nieznane do tej pory dzieci z rodziny Adamsów. Jednocześnie kraj ogarnia masowa histeria na punkcie mężczyzny zwanego Uzdrowicielem, któremu towarzyszy demoniczny człowiek ukrywający pod maską całkowicie spaloną twarz.

Cykl o Tytusie Grójeckim jest przeznaczony przede wszystkim do młodzieży i w „Świątyni” widać to znacznie wyraźniej niż w „Zmorojewie”. Przez pierwszych kilkadziesiąt stron książka jest zwykłą powieścią o nastolatkach – o ich przepychankach z rodzicami i znajomymi, miłościach, flirtach i imprezach. Wprawdzie zostało to zaprawione pewną dawką grozy i tajemniczości, jednak mnie w ogóle to nie ruszyło. W założeniu jest to horror, a jednak zabrakło mi w fabule jakiegoś zdecydowanego, mocnego akcentu, który by to podkreślił. I tak jak czytając „Zmorojewo” kilkakrotnie czułam ciarki na plecach, tak w przypadku „Świątyni” już nie. Czasami odnosiłam wrażenie, autor poczuł chyba natchnienie, by skrobnąć coś na kształt romansu paranormalnego i w pewnym momencie robiło się aż mdło od wzniosłych słówek i duchowych przeżyć bohaterów nad ich miłosnymi perypetiami. Nie obyło się też niestety bez dłużyzn, które w hurtowych ilościach wkradły się w zakończenie książki. Gdyby skondensować akcję na 300 stronach, byłoby chyba idealnie.

Nie oznacza to jednak, że „Świątynia” jest powieścią słabą. Pomijając kilka wątków, fabuła jest interesująca i wciągająca. Najbardziej przyciąga uwagę postać Powierniczki Ciemności, córki Leszego, która ma otworzyć demonicznym stworom Bramę do ludzkiego świata. Każdy, najmniejszy nawet odruch człowieczeństwa, ludzkie emocje, a nawet zapach napawają ją wstrętem. Jest nieskończenie wręcz okrutna i cyniczna, a jednak nie sposób nie zapałać do niej pewną sympatią.

Żulczykowi udało się jeszcze jedno – rewelacyjnie przedstawił sposób, w jaki ludzie dają się omamić sektom i jak zmienia się ich zachowanie po takim „praniu mózgu”. Mało tego, świetnie pokazał, że tłum ludzi staje się bezmyślny i agresywny, a w odpowiednich rękach, monstrualnie wręcz niebezpieczny, nawet dla samego siebie.

Książkę polecam osobom, które mają już za sobą lekturę „Zmorojewa”, zwłaszcza nastolatkom. Może oni znajdą w tej powieści więcej mroku niż ja. W końcu to horror kierowany do nich!

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.