"Żona oligarchy" Anna Blundy


Tytuł Żona oligarchy
Autorzy Anna Blundy
Wydawnictwo Damidos
Data wydania 2012-03

Stron 309

Sięgając po „Żonę oligarchy" spodziewałam się kolejnego, niezbyt lotnego romansu, ot takiego lekkiego czytadła na sobotnie popołudnie. Jednak już po pierwszym rozdziale zrozumiałam, jak bardzo się myliłam. 

O powieści brytyjskiej autorki, Anny Blundy, można powiedzieć wiele, ale z pewnością nie to, że jest to słodka opowieść o miłosnych perypetiach, które zawsze kończą się happy endem. Wręcz przeciwnie, jest to historia mroczna i brutalna, i tym bardziej wstrząsająca, gdy uświadomimy sobie, jak bardzo jest realna.

Głównymi bohaterami powieści jest czworo ludzi, których przypadkowe spotkanie w młodości, odciśnie piętno na całym ich przyszłym życiu. Poznajemy ich jako kilkuletnie dzieci, a potem śledzimy ich losy jako nastolatków, gdy ich losy się przecinają, oraz dorosłych już ludzi, gdy dochodzi do kulminacyjnego momentu powieści.
Katia i Paweł są Rosjanami. Choć pochodzą z różnych środowisk, życie doświadczyło ich niezwykle okrutnie. Oboje postanowili też wziąć swój los we własne ręce i zawalczyć o swoją przyszłość bez względu na cenę. Największym marzeniem Katii jest wyrwanie się z małego miasteczka, w którym nie widzi dla siebie żadnych perspektyw. Pierwszy raz szczęście się do niej uśmiecha, gdy wygrywa konkurs piękności i wyjeżdża do Moskwy. Już podczas podróży do stolicy zostaje zgwałcona przez organizatora pokazu, a w wieku piętnastu lat jest już prostytutką szukającą klientów w moskiewskich hotelach.

Mając tylko kilka lat Paweł musiał stać się głową rodziny i utrzymać młodszego brata i matkę, która po nieudanej próbie samobójczej, zmieniła się we wrak człowieka. Jego pierwszą pracą jest sprzedawanie wódki, nielegalnie pędzonej przez lokalnych gangsterów. Szybko zdaje sobie sprawę, że nie zajdzie daleko pozwalając sobie na miłość, współczucie czy choćby odrobinę litości. W ciągu kolejnych lat, Paweł stopniowo podporządkowuje sobie dawnych szefów, aż w końcu wykorzystując przemiany w latach 90-tych, zostaje jednym z najbardziej bezwzględnych gangsterów i najbogatszych ludzi w Rosji.

Mo i Eli to z kolei Brytyjczycy zafascynowani Rosją. Mo także ma za sobą dosyć trudne dzieciństwo, choć w mniejszym stopniu niż Katia i Paweł. Była wychowywana przez ojca, który po kilku latach zostawił ją i wyjechał w nieznane. Nigdy nie mogła liczyć na matkę-alkoholiczkę, która nieustannie żyła przeszłością i dowartościowywała się poniżając i wyśmiewając córkę. Jej jedynym oparciem był Eli, chłopak żydowskiego pochodzenia, cierpiący na nieco przerysowaną manię prześladowczą.

Losy tej czwórki pierwszy raz splatają się w latach 80-tych w Moskwie, gdzie Mo i Eli przebywają na wycieczce szkolnej. Kolejny raz spotykają się kilkanaście lat później, gdy Katia jest już żoną Pawła, a ich brytyjscy znajomi wrócili do Rosji. Do głosu dochodzą skrywane emocje - namiętność, zazdrość i głębokie poczucie własności. Choć wszyscy domyślają się przeszłości Pawła i ciemnych interesów, które prowadzi, nie zdają sobie sprawy jak bardzo niebezpiecznym jest on człowiekiem.

„Żona oligarchy" to emocjonująca i wstrząsająca powieść o świecie rosyjskich oligarchów, pełnym przepychu i ociekającym złotem, a jednocześnie brutalnym i okrutnym, gdzie nie można czuć się bezpiecznie nawet w towarzystwie najbliższej rodziny. Na drugim biegunie znajdują się opisy życia ludzi żyjących w skrajnej nędzy, która w niektórych rejonach Rosji jest tak powszechna, że aż przytłaczająca. Autorka w realistyczny sposób przedstawiła mentalność i realia codziennego życia Rosjan, w czym niewątpliwie pomogła jej kilkuletnia praca w Moskwie jako korespondentki Timesa.

Książka Anny Blunty to także historia o walce o swoje marzenia za wszelką cenę. O miłości, nienawiści i pożądaniu. I ciemnej stronie ludzkiej duszy, która popycha człowieka do czynienia niewyobrażalnego zła.

Dużą zaletą powieści są świetnie skrojeni, wiarygodni bohaterowie. Nie są to czarno-białe postaci, ale ludzie z krwi i kości, którymi targają potężne emocje i którzy muszą ponosić konsekwencje dawno podjętych decyzji. Każdy z nich pokazuje nam zarówno dobrą, jak i złą stronę swojej osobowości, przez co nie jest wcale tak łatwo ich osądzać i oceniać ich postępowanie, nawet to niewłaściwe, czy zwyczajnie złe.

Serdecznie zachęcam do sięgnięcia po „Żonę oligarchy", która przeniesie was w świat niewyobrażalnego bogactwa i ludzkich namiętności.

Za udostępnienie egzemplarza książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Damidos oraz portalowi Secretum.pl, na którym również została opublikowana powyższa recenzja.

Komentarze

 1. zapowiada się ciekawie :) może kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem jakoś przekonana do tej serii, ale może ją kiedyś-tam przeczytam.;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to było naprawdę pozytywne zaskoczenie, więc polecam :)

   Usuń
 3. Anormalnie interesująca! :D

  Kasiu, czytałaś może "Kobietę w czerni" Susan Hill? Nie przypominam sobie, abym czytała recenzję tej książki na Twym blogu, więc pytam - przezorny zawsze ubezpieczony. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze jej nie czytałam :) Ale spotkałam się z wieloma pozytywnymi opiniami na jej temat i zamierzam ją przeczytać, jeśli wpadnie w moje ręce :)

   Usuń
  2. Ja akurat zamierzam ją podarować mojemu Lubemu na urodziny - po zobaczeniu dwóch filmowych wersji jestem szalenie ciekawa jej książkowej fabuły, a co zabawne - wszędzie w bibliotekach książka ta jest zarezerwowana na dobrych kilka tygodni. ;)

   Usuń
  3. No to nieźle :) Ja muszę zapytać w mojej :)

   Usuń
 4. Bardzo zaciekawiłaś mnie tą książką. Od dawna słyszę jakie warunki panują w Rosji ale ta powieść na pewno mi ten temat przybliży.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się ciekawie, ale chyba nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 6. zachęcająca recenzja, więc kto wie? może i ja dam się kiedyś przekonać? zobaczymy, póki co jednak mnie nie ciągnie
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje się być ciekawa. Kto wie? Może przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książkę mam, czeka grzecznie na swoja kolej :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Napewno sięgnę po tą książka, bardzo mnie zaciekawiła

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze zobaczę, może jak skończę książki, które mam na półce to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Trochę z innej beczki, ale na hasła oligarcha i rosyjscy nowobogaccy skojarzyła mi się znakomita książka mojego mistrza Le Carre'a "Zdrajca w naszym typie". Znakomite.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałam, ale chętnie sięgnę, skoro polecasz.

   Usuń
 12. Niestety nie moje klimaty, ale wiem komu polecić :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Poruszająca książka... Muszę sięgnąć po nią. No cóż, też jestem zaskoczona ale tu sprawdza się powiedzenie - nie oceniaj książki po okładce - i to dosłownie;)
  M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, okładka absolutnie nie oddaje treści książki :)

   Usuń
 14. Bardzo zachęcająca recenzja. Choć trochę boję się książek z tematem Rosji. W pewien sposób mnie przerażają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja muszę przyznać, że to była moja pierwsza powieść o współczesnej Rosji i mam ochotę na więcej.

   Usuń
 15. Świetna recenzja.Mam chęć na przeczytanie tej książki więc ujęłam ją w "chcę przeczytać".
  Ogólnie rzecz biorąc trudno mi się pogodzić z tym, że na tak fantastycznie stworzonej ziemi, miejscu , które powinno być przychylne wszystkim jest tyle zła spowodowanego złą dominacją człowieka nad człowiekiem - tak przez wieki.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz