Przejdź do głównej zawartości

"Wybawiciel" Jo Nesbø


Tytuł Wybawiciel
Tytuł oryginału: Frelseren

Cykl Harry Hole
Tom 6

Autor Jo 
Nesbø 
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania 2010-11-10

Stron 432

Jo Nesbø jest uznawany za jednego z najlepszych obecnie skandynawskich pisarzy powieści kryminalnych. Wybawiciel to moje pierwsze spotkanie z autorem i szczerze żałuję, że nastąpiło ono tak późno. Powieść zafascynowała mnie i wciągnęła już od pierwszych stron i nie dziwi mnie już powszechny zachwyt nad twórczością tego pisarza.

Wybawiciel to szósta część serii, której głównym bohaterem jest Harry Hole, niepokorny inspektor norweskiej policji. Po rozbiciu przestępczej szajki w policyjnym gronie (co miało miejsce w poprzedniej części cyklu) Hole nie cieszy się sympatią kolegów, a tym bardziej przełożonych. Ma jedynie dwóch sprzymierzeńców – sierżanta, który zostaje jego partnerem, oraz bezpośredniego przełożonego. Ten jednak odchodzi właśnie na emeryturę, a jego następca, były żołnierz jednostki specjalnej, nie wydaje się darzyć inspektora dużą sympatią i jedynie czeka na jego błąd.

Ponadto w życiu osobistym też się Harry’emu nie wiedzie - opuściła go Rakel, która nie potrafiła pogodzić się z jego obsesyjnym dążeniem do rozwiązania kolejnych kryminalnych zagadek. Walcząc z alkoholizmem trafia do grupy AA, nie znajduje w niej jednak tego, czego szukał. Hole to człowiek pełen sprzeczności – z jednej strony gburowaty, uparty i stojący na bakier z większością przepisów, a z drugiej strony przepełniony poczuciem obowiązku i sprawiedliwości, stosujący się bardziej do naturalnego prawa zemsty niż do jakiegokolwiek kodeksu.

Tym razem Hole prowadzi dochodzenie w sprawie zabójstwa jednego z żołnierzy Armii Zbawienia, chrześcijańskiej wspólnoty znanej z działalności charytatywnej. Został on zastrzelony podczas koncertu wśród setek ludzi, jednak nikt nie jest w stanie wskazać mordercy. Wkrótce jednak inspektor wpada na trop chorwackiego płatnego zabójcy i odkrywa, że doszło do tragicznej pomyłki, a prawdziwym celem zamachu jest brat ofiary.

Nesbø prowadzi nas przez ciemne zakamarki Oslo, w świat narkomanów i ludzi ulicy, którzy nie mają już nic do stracenia. Pokazuje tragizm i okrucieństwo wojen w byłej Jugosławii oraz piętno, jakie odcisnęły na życiu wielu ludzi. Autor podejmuje także trudny temat, jakim jest gwałt na młodziutkiej, nieletniej dziewczynie. Można więc powiedzieć, że obok intrygi kryminalnej, powieść zawiera w sobie bardzo mocny pierwiastek społeczny.

Znaczna część fabuły wiąże się z działającą m.in. w Norwegii, Armią Zbawienia. I choć Nesbø pokazuje, jak wiele jej członkowie robią dla biednych i bezdomnych oraz że bez ich pomocy wiele osób nie przetrwałoby kolejnej zimy, przedstawia także ciemną stronę organizacji. Głównym zarzutem, jaki autor postawił Armii, to niechęć jej władz do zgłaszania policji jakichkolwiek przestępstw mających miejsce wśród członków wspólnoty. Jednak rozwiązywanie problemów we własnym gronie nie jest dobrym pomysłem, gdy w grę wchodzi molestowanie nieletnich czy malwersacje pieniężne na ogromne kwoty pieniędzy.

Przyznam się do jednego – Wybawiciel zachwycił mnie w każdym możliwym szczególe. Fabuła została przemyślana w najdrobniejszych detalach. Nawet strzępy informacji podane w początkowych rozdziałach czy też pozornie błahe zdarzenia, nabierają kolosalnego znaczenia w kulminacyjnym momencie. Niesamowite zwroty akcji przykuwają uwagę i nie pozwalają domyśleć się prawdy – kto jest naprawdę zły i zasługuje na potępienie. Przy okazji wspomnę jedynie, że choć mordercę znamy już od pierwszych stron książki, zakończenie po prostu wbija w fotel. Co do postaci zabójcy, choć popełnił on tyle zbrodni, obudził we mnie przede wszystkim współczucie, a nawet… sympatię.

Po przeczytaniu Wybawiciela jestem pewna jednego – Jo Nesbø jest jednym z najlepszych pisarzy, których książki miałam przyjemność czytać w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Zdecydowanie zamierzam nadrobić zaległości i sięgnąć po poprzednie tomy cyklu o Harry’m Hole’u. Wam polecam to samo! Obok książek tego autora po prostu nie można przejść obojętnie!


Moja ocena: 6/6

Recenzja ukazała się także na stronie Lubimy Czytać oraz

Co czytać?

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.