Przejdź do głównej zawartości

"W kleszczach lęku" Henry James


W kleszczach lęku, Henry James
Prószyński i S-ka, 232
„W kleszczach lęku" to ponad stuletnia mini-powieść gotycka autorstwa wybitnego amerykańsko-brytyjskiego pisarza, krytyka i teoretyka literatury, Henry'ego Jamesa. Pisarz dosyć oszczędnie dawkuje elementy nadprzyrodzone, a przy tym nieustannie podsyca wszechobecny nastrój grozy i zagrożenia.

Młoda i nieśmiała córka ubogiego pastora zostaje guwernantką dwójki sierot, Milesa i Flory. Mogłoby się wydawać, że uboga dziewczyna dostała od losu szansę na znaczną poprawę swojej sytuacji bytowej. Praca pozornie przedstawia się idealnie – bohaterka zostaje najważniejszą osobą w całym domu, dzieci okazują się niezwykle piękne, zdolne i grzeczne, a w osobie gospodyni guwernantka znajduje bratnią duszę i przyjaciółkę. Jednak po pewnym czasie dziewczyna odkrywa, że ten idealny obrazek jest po prostu zbyt idealny, a stary wiktoriański dwór kryje niepokojące tajemnice. Kilkakrotnie widzi na terenie posiadłości dwie tajemnicze postacie, których opisy pasują do poprzednich opiekunów dzieci. Problem w tym, że oboje zginęli. Nie widzi ich też nikt poza guwernantką, choć ona sama jest przekonana, że Miles i Flora również ich dostrzegają, choć nie chcą się do tego przyznać. Dlaczego? Czy dzieci ukrywają swoje tajemnice?

Choć początkowo akcja rozwija się dość leniwie, atmosfera strachu i napięcia wzrasta z każdym rozdziałem. Autor jest mistrzem wieloznaczności i niedopowiedzeń. Wielu rzeczy czytelnik musi domyśleć się sam. Czy „W kleszczach lęku" to zwykła opowieść o duchach, czy może jednak historia rodzącego się w głównej bohaterce szaleństwa? Czy będące pod wpływem niewłaściwej osoby dziecko może stać się na wskroś złe? Na wiele pytań Henry James nie odpowiada wprost i pozostawia pole do własnej interpretacji.

Dużym atutem książki jest głęboka analiza przeżyć i odczuć głównej bohaterki. Autor rewelacyjnie nakreślił nie tylko jej charakter, ale także zmieniający się pod wpływem wydarzeń stan emocjonalny. Także pozostałe postacie zostały przedstawione niezwykle precyzyjnie i obrazowo, co pozwala nam na znacznie lepsze „wczucie się" w atmosferę powieści.

Książka „W kleszczach lęku" była już kilkakrotnie wydawana w Polsce. W moje ręce trafiła jej najnowsza wersja, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Muszę przyznać, że bardzo podoba mi się klimatyczna okładka w sztywnej oprawie. Duży i wyraźny druk znacznie ułatwia czytanie, zwłaszcza w nocy, gdy powieść ta najlepiej „smakuje".

W kleszczach lęku nawiązuje m.in. do „Tajemnic zamku Udolpho" autorstwa Ann Radcliffe, która jest uważana za mistrzynię powieści gotyckich. Z kolei odniesienia do opowieści Henry'ego Jamesa można znaleźć w wielu książkach, jak choćby „Siostrzycy" Johna Hardinga, czy jednym z opowiadań o Sherlocku Holmesie (autorstwa Donalda Thomasa, a nie Doyle'a). Ponadto opowieść doczekała się licznych adaptacji filmowych, przedstawienia w formie opery oraz powieści graficznej. Najsłynniejsze ekranizacje pochodzą z roku 1961 oraz 1999, warto również wiedzieć, że dosyć głośny swojego czasu film z Nicole Kidman „Inni" także luźno opierał się na wątkach opisanych przez Jamesa.

Zdecydowanie polecam wszystkim lekturę „W kleszczach lęku". Dla miłośników powieści gotyckich to zdecydowanie jedna z tych pozycji, które po prostu trzeba przeczytać.

Recenzja napisana dla portalu Secretum.pl
Książkę przeczytałam w ramach kwietniowej odsłony wyzwania Trójka e-Pik

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.