Przejdź do głównej zawartości

"Szepty zmarłych" Simon Beckett


Szepty zmarłych, Simon Beckett
Amber, 2011

Wzgórze, na którym stałem, było zupełnie zwyczajne. Niemal malownicze, ale mniej dramatyczne niż piętrzące się w oddali imponujące granie Smoky Mountains. Jednak każdemu, kto odwiedzał to miejsce, rzucał się w oczy inny aspekt otoczenia. Wszędzie wokoło leżały ludzkie ciała w różnym stadium rozkładu. W zaroślach, w pełnym słońcu i w cieniu – stosunkowo świeże, wciąż nabrzmiałe od gazów gnilnych, i starsze, wysuszone, niemal wygarbowane. Część z nich była niewidoczna – zakopana lub schowana w bagażnikach samochodów. Inne, jak to, które ważyłem, osłonięto ekranami z siatki i wystawiono jak eksponaty makabrycznej instalacji.

Trzeba przyznać Simonowi Beckettowi, że potrafi wstrząsnąć nerwami czytelnika już od pierwszych stron. Makabryczne miejsce, o którym mowa wyżej to tzw. Trupia Farma. Choć trudno było mi w to uwierzyć, nie została ona wymyślona przez autora, ale jest to jak najbardziej realny Ośrodek Badań Antropologicznych będący częścią Uniwersytetu Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Na jego terenie umieszczono dziesiątki rozkładających się ciał, a dla pracujących tam antropologów sądowych stanowi on „poligon doświadczalny”. Efekty obserwacji i badań przeprowadzonych na zwłokach są później wykorzystywane przez śledczych.

Dla doktora Davida Huntera, głównego bohatera powieści Szepty zmarłych, przyjazd na Trupią Farmę to swoisty powrót do korzeni. Tutaj bowiem zdobywał doświadczenie, dzięki któremu stał się później jednym z najlepszych antropologów sądowych Wielkiej Brytanii. Hunter nie doszedł jeszcze do siebie po dramatycznych przeżyciach, jakie miały miejsce rok wcześniej. Po traumie, jaką wywołał atak na jego życie, nadal nie jest w stanie wrócić do normalnego życia, więc by nabrać nieco dystansu, przylatuje do Stanów na zaproszenie swojego mentora, Toma Liebermana. Wkrótce ma miejsce niezwykle brutalna zbrodnia, a Hunter zostaje poproszony o pomoc w badaniu zwłok. Okazuje się, że to dopiero początek serii morderstw, a sprawca obiera za cel osoby związane ze śledztwem.

Szepty zmarłych to trzecia z kolei powieść Simona Becketta, w której pojawia się dr David Hunter, choć dla mnie było to pierwsze spotkanie z twórczością autora. I z pewnością nie jest to spotkanie ostatnie, bo książka niesamowicie mnie wciągnęła. Fabuła jest przemyślana w każdym detalu, a wartka akcja nie pozwala nawet na chwilę nudy. Dużym atutem jest zakończenie powieści, które zaskakuje i wywraca ustalony porządek rzeczy do góry nogami. Autor dwukrotnie zmylił mnie, gdy próbowałam wytypować sprawcę zbrodni, przez co mam jeszcze większą ochotę przeczytać pozostałe książki z serii, by ponownie spróbować swoich sił w samodzielnym odkryciu mordercy.

Charakterystyczną cechą powieści, która może razić co wrażliwszych czytelników, są bardzo naturalistyczne opisy zwłok i szczegółowe przedstawienie badań w prosektorium. Szepty zmarłych z pewnością będą więc ciekawą propozycją dla fanów serialu Kości (Bones), opartego na książkach Kathy Reichs.

Narratorem powieści jest główny bohater, ale od czasu do czasu poznajemy także punkt widzenia mordercy-socjopaty ogarniętego chorobliwym pragnieniem zgłębienia tajników życia i śmierci. Takie przeplatanie się głównej akcji z przedstawieniem tego, co dzieje się w głowie szaleńca, jest schematem powielanym przez większość autorów thrillerów i przy kolejnej powieści nie stanowi urozmaicenia, a jedynie nuży. Jest to jednak jedyny zarzut, jaki mogłabym postawić powieści Becketta.

Podsumowując, Szepty zmarłych to książka wciągająca i utrzymana na bardzo przyzwoitym poziomie. Zdecydowanie polecam ją wszystkim miłośnikom sensacji i zagadek kryminalnych, którym nie straszny jest gęsto ścielący się trup.


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.