Przejdź do głównej zawartości

"Kraina Chichów" Jonathan Carroll


Tytuł Kraina Chichów
Tytuł oryginału: The Land of Laughs

Autor Jonathan Carroll

Wydawnictwo Rebis
Data wydania 2000-01-01

Stron 268

Wznowienia książek Jonathana Carrolla cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Kraina Chichów to debiutancka powieść pisarza po raz pierwszy wydana w 1980 roku. Była ona wielokrotnie odrzucana przez kolejnych wydawców, którzy nie wróżyli Carrollowi pisarskiej kariery. Dla polskiego czytelnika ciekawostką może być fakt, że książka ta została wydana dopiero po rekomendacji Stanisława Lema, którego syn pobierał u Carrolla lekcje języka angielskiego.

Kraina Chichów to niezwykła powieść, która wywarła na mnie wrażenie na tyle duże, że postanowiłam po raz kolejny po nią sięgnąć. To z niej pochodzi słynny cytat, tak chętnie prezentowany na wielu książkowych blogach czy szkolnych gazetkach: 

Czytanie książki jest, przynajmniej dla mnie, jak podróż po świecie drugiego człowieka. Jeżeli książka jest dobra, czytelnik czuje się w niej jak u siebie, a jednocześnie intryguje go, co mu się tam przydarzy, co znajdzie za następnym zakrętem. A jeżeli książka jest marna, przypomina przeprawę przez Secaucus w New Jersey: cała okolica cuchnie i człowiek żałuje, że w nią w ogóle zabrnął, ale skoro już tak się stało, zamyka okna i oddycha ustami, żeby jakoś dotrwać do końca.

Głównym bohaterem powieści jest Tomasz Abeby, żyjący do tej pory w cieniu sławnego ojca. Zafascynowany twórczością pisarza Marshalla France’a postanawia napisać jego biografię. Wspólnie z pomagającą mu inną wielbicielką France’a, Saxony, udaje się więc do Galen, gdzie pisarz spędził ostatnie lata życia, by zebrać potrzebne informacje i porozmawiać z jego córką, Anną. Miasteczko okazuje się spokojne i ciche, a jego mieszkańcy dobroduszni i przyjacielscy,  jednak kryją oni niezwykłą, mroczną tajemnicę. Najpierw Abbeya zaskakuje wyjątkowo duża liczba bulterierów, najpopularniejszych psów w okolicy. Potem dochodzi do tragicznego wypadku, w którym ginie kilkuletni chłopiec. Zamiast rozpaczać, wszyscy dopytują się, czy w momencie, gdy doszło do tragedii, jadł on pistacjowe lody i czy się śmiał. Tomasz jest coraz bliżej rozwiązania tej zagadki, jednak cena poznania prawdy może okazać się zbyt wysoka.

Akcja powieści rozwija się raczej powoli, a jednak autor potrafi nieustannie przykuwać uwagę czytelnika. Największą zaletą książki jest niezwykłe połączenie tego, co realne, zwykłej, szarej codzienności, ze światem wymyślonym, paranormalnym, momentami metafizycznym. Początkowo pisarz ukrywa przed nami te fantastyczne elementy i dopiero wraz z rozwojem fabuły stopniowo je wprowadza. Dzięki temu udało mu się stworzyć świetną atmosferę napięcia i oczekiwania na to, co ma się wydarzyć.

Kraina Chichów nie jest jedynie interesującą historyjką, ma także drugie dno. Jak trafnie zapewnia nas wydawca, jest to książka o „cudzie i grozie tworzenia”. Carroll stawia pozornie proste, lecz jakże trudne pytania na temat roli pisarza i granicach, jakich nie powinien przekraczać podczas pisania. Jak wiele inspiracji można czerpać z otaczającego nas świata i jakie mogą być konsekwencje takiego wykorzystywanie prawdziwych ludzi, miejsc i wydarzeń. Jak daleko może posunąć się pisarz, gdy tworzy nową powieść?

Serdecznie polecam wszystkim czytelnikom, a zwłaszcza fanom mieszaniny absurdu, humoru i grozy.

Moja ocena: 5/6


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Z półki.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.