Przejdź do głównej zawartości

"Używane serce" Catherine Ryan Hyde


Tytuł Używane serce
Tytuł oryginału Second Hand Heart

Autor Catherine Ryan Hyde
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Data wydania 2011

Stron 320

Nie mam zbyt wielu przyjaciół. Nikt nie chce się zaprzyjaźnić z osobą, której za chwilę już nie będzie.

Vida ma dziewiętnaście lat. Urodziła się z poważną wadą serca i od pierwszych chwil jej życia lekarze ostrzegają, że następny dzień może być jej ostatnim. Żyje pod kloszem – nie wolno jej samej wychodzić, biegać, narażać się na zbyt duże emocje. Jest pełnoletnia, a jednak matka traktuje ją jak pięcioletnią dziewczynkę. 

Wszystko zmienia się, gdy Vida otrzymuje szansę na normalne życie dzięki transplantacji serca. Dawcą jest trzydziestokilkuletnia Lorrie, która ginie wypadku samochodowym. Operacja przebiega pomyślnie, jednak wkrótce Vida dokonuje dziwnego odkrycia. Wracają do niej wspomnienia rzeczy i miejsc, których nigdy nie widziała. Największych emocji doświadcza jednak na widok Richarda, męża Lorrie. Choć widzi go po raz pierwszy w życiu, ma wrażenie, że zna go od dawna i kocha go całym sercem. Tyle, że jej serce należy przecież do kogoś innego. Czy możliwe jest, by wraz z nim przejęła wspomnienia i uczucia Lorrie? Między Vidą i Richardem nawiązuje się silna więź, granicząca wręcz z obsesją.

Powieść Catherine Ryan Hyde to prawdziwa bomba emocjonalna. Porusza bardzo trudny temat nierozerwalności życia i śmierci. By Vida mogła żyć, ktoś musiał zginąć. Radość jej rodziny przeplata się więc z rozpaczą najbliższych Lorrie. Autorka przedstawia skomplikowane relacje między ludźmi w kryzysowych sytuacjach – rodzicami śmiertelnie chorego dziecka, matką i mężem tragicznie zmarłej młodej kobiety, matki i córki, która dorosła, choć ta pierwsza nie chce tego przyjąć do wiadomości.

Używane serce to także powieść o dorastaniu i szukaniu swojego miejsca w życiu. To próba odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ na to, kim jesteśmy mają nasze doświadczenia i wspomnienia minionych zdarzeń. Czy w życiu najważniejsze jest bezpieczeństwo i spokój, czy raczej realizowanie marzeń mimo potencjalnego zagrożenia i ryzyka, jakie za sobą niosą?

Było jasne, że Esther dużo wie, a ja wręcz przeciwnie. Na pewno dlatego, że tak długo żyje. Ja do tej pory tylko odpoczywałam i czekałam na serce. Uznałam, że najwyższy czas pożyć trochę na własny rachunek.  

Powieść została napisana w formie pamiętników Vidy i Richarda, które wzajemnie się przeplatają i uzupełniają. Lepiej poznajemy ich rozterki, uczucia i emocje, dzięki czemu stają nam się bliżsi. Widać także zmiany, jakie w nich zachodzą, zwłaszcza w głównej bohaterce powieści.

Autorka poruszyła dosyć kontrowersyjny wśród lekarzy i naukowców temat pamięci komórkowej. Opierając się na relacjach niektórych pacjentów, którym po transplantacji zmieniały się nawyki lub upodobania, wysnuto teorię, że każda część naszego ciała zawiera w sobie pamięć o naszej tożsamości. Hyde przyznaje, że pisanie książki poprzedziła konsultacjami z wieloma lekarzami, jednak zastrzega, że jej  interpretacja tej teorii jest subiektywna.

Warto wspomnieć, że jednym z bodźców, które skłoniły Catherine Ryan Hyde do napisania tej powieści była historia jej bratanicy. Podobnie jak Vida, Emily urodziła się z wadą serca. Przeszła dwie poważne operacje, jednak nie doczekała się transplantacji i pewnego dnia już się nie obudziła. Miała jedynie dwadzieścia trzy lata.

Jeszcze tylko kilka słów o wydaniu powieści. Podobno nie powinno oceniać się książki po okładce, ale dla mnie jest ona jej integralną częścią. W tym przypadku moją uwagę przyciągnęło zdjęcie, a twarda oprawa i dobry druk spotęgowały pozytywne wrażenie. Po skończonej lekturze mogę szczerze stwierdzić, że się nie zawiodłam.

Używane serce to powieść wzruszająca, lecz nie przygnębiająca. Choć dotyka trudnego tematu, napisana jest w przystępny sposób. Porusza i skłania do refleksji. Polecam!

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za udostępnienie egzemplarza książki do recenzjiPopularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.