Przejdź do głównej zawartości

"(Nie)Umarli. Księga 1. Jonas" Eden Maguire


Tytuł (Nie)Umarli. Księga 1. Jonas
Tytuł oryginału:
Beautiful Dead. Book 1. Jonas
Cykl (Nie)Umarli
Tom 1

Autor Eden Maguire
Wydawnictwo Egmont
Data wydania 2011

Stron 288
Niedawno deklarowałam, że nigdy nie porzucam książek w trakcie czytania, nawet tych kiepskich. Jednak pierwsza księga serii (Nie)Umarli autorstwa Eden Maquire sprawiła, że miałam wielką ochotę złamać tę zasadę. W bólach i cierpieniu dotarłam jednak do ostatniej strony, choć nie ukrywam, że nie było łatwo.

Główną bohaterką powieści jest szesnastoletnia Danira, której chłopak, Phoenix, ginie w ulicznej bójce od ciosu nożem. Jakie jest jej zdziwienie, gdy pewnego dnia trafia do opuszczonego budynku, w którym widzi nie tylko swojego chłopaka, ale również trójkę innych nastolatków, którzy zginęli w minionym roku. Towarzyszy im nieznany mężczyzna, którego nazywają Łowczym. Okazuje się, że wszyscy oni zostawili na ziemi niedokończone sprawy, więc wrócili jako zombie… o przepraszam, (nie)umarli. Są niemalże wszechmocni – potrafią czytać w myślach, kasować pamięć, znikać na zawołanie i przenosić się w czasie, ale nie potrafią rozwiązać zagadki śmierci jednego z chłopaków, Jonasa. Musi to za nich zrobić Danira, która, co tu dużo ukrywać, jest dziewczęciem o tyle głupiutkim i infantylnym, co irytującym tą swoją bezmyślnością i rozwydrzeniem wobec matki (miało to chyba wyglądać na młodzieńczy bunt).

Powieść była szumnie zapowiadana jako połączenie romantycznej opowieści z kryminałem dla młodzieży. Cóż, w dobie romansów paranormalnych, gdzie w nastolatkach zakochują się kolejno wampiry, anioły, demony i wilkołaki, nic nie powinno mnie zdziwić. Przyznaję jednak, że pomysł romansu z zombie całkowicie mnie zaskoczył. Nie jest to jednak zombie typowe, chodzi sprawnie, mówi nad wyraz dobrze, nie gnije, a wręcz przeciwnie, jest piękny i cudowny, tyle, że jakiś taki blady. Co do wątku kryminalnego, jest on tak przewidywalny, że rozwiązania tej „zagadki” domyśliłam się mniej więcej w połowie książki.

Bohaterowie stworzeni przez autorkę są bezbarwni i schematyczni. Żadna postać nie przyciąga na dłużej uwagi, ich historie nie wciągają i w zasadzie było mi całkowicie obojętne, kto przeżyje, kto nie i co się z nimi stanie. Maquire nie potrafiła tchnąć w nich ani trochę życia, czy nadać choćby namiastki realizmu.

Narratorką (Nie)Umarłych jest Danira, dzięki czemu połowę książki stanowią jej rozważania i refleksje nad ukochanym Phoenixem, do którego zapałała gorącą miłością, mimo że po dwóch miesiącach związku nie wiedziała o nim prawie nic. Główną zaletą chłopaka był dla niej jego wygląd, a „jedyna miłość ponad życie” nieustannie kojarzy się z dosyć szczeniackim zauroczeniem.

Drażnił mnie również styl pisania autorki. Dialogi wołają o pomstę do nieba swoją sztucznością i w większości nie wnoszą niczego do fabuły. Warsztat pisarski pani Maquire pozostawia naprawdę wiele do życzenia.

Naprawdę nie lubię aż tak krytykować książek, jednak rzadko zdarza mi się trafiać na taką literacką pomyłkę, jaką niewątpliwie są (Nie)Umarli. Szkoda, że na fali popularności Zmierzchu, który przy pozycji Maquire jawi się jako arcydzieło, i podobnych mu książek na rynku wydawniczym pojawia się tyle słabizn, po które nie warto nawet sięgać. Nie polecam.

Moja ocena: 1/6

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.