Przejdź do głównej zawartości

"Historyk" Elizabeth Kostova


Tytuł Historyk
Tytuł oryginału The Historian
Autor Elizabeth Kostova
Wydawnictwo Świat Książki
Stron 632
Data wydania 2006

Historia to rozbryzgi krwi. Nie wysychają z dnia na dzień, nie wysychają nawet po stuleciach.

Po raz pierwszy powieść Historyk czytałam kilka lat temu, tuż po jej premierze. Zrobiła wtedy na mnie piorunujące wrażenie. Było ono na tyle silne, że postanowiłam ponownie dać się porwać historii jednej z najbarwniejszych postaci piętnastowiecznej Europy, Vlada Tepesa zwanego Drakulą.

Narratorką i jedną z głównych bohaterek powieści jest siedemnastoletnia córka amerykańskiego dyplomaty. Pewnego dnia znajduje w bibliotece ojca tajemniczą, starą księgę z wizerunkiem smoka. Wkrótce odkrywa mroczną przeszłość swojego ojca oraz szczegóły jego ekscytującej, choć niebezpiecznej wędrówki śladami Drakuli. Okazuje się jednak, że przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć i pewnego dnia jej ojciec znika w tajemniczych okolicznościach.

Dosyć często Historyk jest przyrównywany do Kodu Leonarda da Vinci. Według mnie jednak jest to porównanie krzywdzące dla obu stron. Można pokusić się o stwierdzenie, że Dan Brown stworzył nowy typ powieści, gdzie kilku dzielnych bohaterów stara się rozwikłać tajemnice historii, które mogą wstrząsnąć całym światem, a autorzy zręcznie naginają fakty historyczne do swoich pomysłów. Po sukcesie Kodu… nastąpił wysyp powieści pisanych według tego samego schematu, jak choćby Ostatnie objawienie, Wodny Labirynt czy tragicznie słaby Szyfr Szekspira. Historyk jedynie pozornie wpisuje się w ten szereg. Kostova nie skierowała swojej powieści do miłośników brawurowej akcji i taniej sensacji, tych bowiem tu nie uświadczycie. Nie znajdziecie tu tajemniczych, pseudo okultystycznych morderstw, czy fanatycznych zgromadzeń próbujących przejąć władzę nad światem.

Główną zaletą powieści jest przede wszystkim świetna i oryginalna fabuła oraz bardzo szczegółowe i precyzyjne przedstawienie faktów historycznych, które mają za zadanie uwiarygodnić pomysł autorki. Kostova na tyle zręcznie wplotła do przekazów historycznych fikcyjne wydarzenia, że czytelnikowi trudno jest odróżnić jedne od drugich. Dzięki temu historia przez nią opowiedziana wydaje się tak realna, że jedynie zdrowy rozsądek zabrania nam w nią uwierzyć.

Historyk zabiera nas w niezwykłą podróż po archiwach i bibliotekach całej niemalże Europy. Bohaterowie prowadzą swe badania przeszukując starodawne manuskrypty i badając tajemnicze księgi. Warto przy tym wspomnieć, że na potrzeby powieści, autorka przypisała nawet Szekspirowi stworzenie dzieła pośrednio odnoszącego się do losów Drakuli, Król Tashkani.

Znaczna część akcji ma miejsce w Bułgarii i na Węgrzech. Autorka fascynująco opisuje klimatyczne małe miasteczka i stare monastery oraz mentalność ich mieszkańców. Niewątpliwie duży wpływ miał na to jej mąż, z pochodzenia Bułgar, i jego rodzina, z którą Kostova wielokrotnie konsultowała się podczas pisania powieści. Cieszy mnie fakt, że mieszkańcy Europy Wschodniej nie zostali przedstawieni w sposób stereotypowy, jak to zdarza się w książkach amerykańskich autorów. Są wśród nich zarówno wykształceni profesorowie, prości ludzie, jak i agenci bezpieki.

Niestety najsłabszym fragmentem Historyka jest jego zakończenie. Scena kulminacyjna, do której dochodzimy po przeczytaniu 600 stron w zasadzie kończy się zanim się na dobre rozpoczęła. Jestem też nieco zawiedziona samym pomysłem zakończenia, które wydało mi się nieco banalne i słabsze niż reszta powieści. Wiele do życzenia pozostawia także wydanie książki. Choć okładka od razu mi się spodobała, nie cieszyłam się nią zbyt długo. W momencie, gdy otworzyłam książkę na pierwszym rozdziale, po prostu się odkleiła i odpadła.

Serdecznie polecam lekturę tej powieści wszystkim amatorom zagadek i historii. Obawiam się, że osobom całkowicie nie zainteresowanym poznawaniem dawnych dziejów, losów władców i średniowiecznej polityki, Historyk może wydać się dosyć nużący. Mnie oczarował równie mocno, jak za pierwszym razem.

Moja ocena: 5/6

Recenzja ukazała się także na stronie Lubimy Czytać.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.