Przejdź do głównej zawartości

"Połamać kości" Stuart MacBrideWydawnictwo Amber przygotowało w tym miesiącu prawdziwą gratkę dla miłośników prozy Stuarta MacBride – thriller Połamać kości. MacBride jest w chwili obecnej jednym z najpoczytniejszych brytyjskich autorów thrillerów i kryminałów, a jego powieści zostały wydane w osiemnastu krajach. W 2007 roku został uhonorowany m.in. CWA Dogger in the Library Award, najwyższą nagrodą przyznawaną pisarzowi, którego kryminały są najbardziej poszukiwane przez czytelników w bibliotekach. Zdobył uznanie przede wszystkich dzięki sprawnemu połączeniu interesującej fabuły, napięcia i ironicznego humoru.

Połamać kości to siódma część cyklu o kontrowersyjnym sierżancie MacRae, pracującym w szkockim Abersdeen. Tym razem ma do rozwiązania bulwersującą sprawę porwania Alison McGregor i jej córeczki Jenny, gwiazd nowego show muzycznego Następna Wielka Brytyjska Gwiazda. Porywacze żądają ogromnego okupu, a na dowód tego, że nie żartują przysyłają policji przesyłkę z odciętymi palcami dziewczynki. Prowadzeniu śledztwa nie pomaga nieustanne zainteresowanie mediów szukających sensacji, ani obecność agenta z wydziału wewnętrznego, który tylko czeka na potknięcie miejscowej policji. Jednocześnie MacRae zostaje wplątany w porachunki dealerów narkotykowych i porwanie prostytutki, która wcześniej oskarżała go o napaść.

Pomijając wątek kryminalny, w powieści dosyć dobrze został przedstawiony obraz współczesnego społeczeństwa zafascynowanego ‘gwiazdkami’ różnego rodzaju reality i talent show. Widzimy tłumy ludzi zbierające się codziennie by wspólnie śpiewać, modlić się i zbierać pieniądze na okup za porwane uczestniczki muzycznego show. Jednakże, ci sami ludzie żądni są sensacji za wszelką cenę. Prosty przykład – gdy policja dostaje wiadomość od porywaczy, pytanie jednej ze zgromadzonych kobiet, nie brzmi „Czy nic im nie jest?”, lecz „Czy odnaleźliście ich zwłoki?”. Jakby tylko na to czekała. Można odnieść wrażenie, że dla ogółu nie liczy się samo uratowanie Alison i Jenny, a jedynie fakt, że mogą niezdrowo ekscytować się tą tragedią. Przecież odnalezienie ciała dostarczy większych wrażeń niż cudowne ocalenie. A przy okazji będzie można dłużej ponarzekać na nieudolność policji.

Jednocześnie autor pokazuje, jak łatwo stać się obecnie „gwiazdą”. Nie musisz niczego dokonywać – zgłoś się do programu rozrywkowego i zaśpiewaj kilka piosenek. A jeśli zrobisz to wystarczająco dobrze, ludzie będą cię niemalże wielbić, bo w końcu wystąpiłeś w telewizji. Gdy Alison zostaje porwana, nagle okazuje się, że wszystkie jej znajome były jej „najlepszymi przyjaciółkami”. Doczekała się nawet psychofanki, która nie tylko śledziła ją na każdym kroku, ale także zbudowała jej ołtarzyk. Jest to przerażające i przyprawia o gęsią skórkę.

Jestem pozytywnie zaskoczona postacią głównego bohatera – sierżanta Logana McRae. Autorzy większości znanych mi thrillerów i kryminałów przyzwyczaili mnie do ponurych policjantów lub detektywów, borykających się z problemami natury emocjonalnej, egzystencjalnej lub psychicznej. McRae stanowi na tym tle chlubny wyjątek – nie pije, by zagłuszyć ból istnienia, a raczej dlatego, że lubi. Z jednej strony nie jest idealny – często łamie regulamin i utrzymuje dość bliskie kontakty ze światem przestępczym. Z drugiej jednak strony, podczas prowadzenia śledztwa ma na uwadze przede wszystkim ofiarę przestępstwa, a nie spektakularne akcje, którymi mógłby się pochwalić przed przełożonym czy mediami.

Fabuła powieści nie jest może zbyt oryginalna, jednak wciąga czytelnika. Spodobał mi się sposób przedstawienia pracy policji, nieco inny od tego, jaki znamy z telewizyjnych seriali. Nie ma tu miejsca na bohaterskie akcje pojedynczego policjanta (choć jeden z miernym skutkiem próbował wcielać w bohatera rodem z amerykańskiego filmu), czy błyskawiczne wyniki wszystkich analiz i badań umożliwiające aresztowanie winnego w dwa dni. Są za to akcje zespołowe przeprowadzone w mniej lub bardziej skuteczny sposób, żmudne przesłuchiwania wielu potencjalnych podejrzanych i badanie poszlak, z których nic nie wynika. Absolutnie nie czyni to jednak książki nudną, jedynie bardziej wiarygodną.

Początkowo raził mnie nieco język, jakim posługiwali się bohaterowie powieści – pełen wulgaryzmów i podtekstów seksualnych. W pewnym momencie dialogi zaczęły mnie nieco męczyć właśnie przez wszechobecne wulgaryzmy. Jednak po kilkudziesięciu stronach przestały być problemem, gdyż albo autor złagodził nieco język, albo zwyczajnie przestałam zwracać na niego uwagę.

Czy Połamać kości jest arcydziełem, którego długo nie zapomnicie? Zdecydowanie nie. Czym zatem jest? Niezłym thrillerem i powieścią kryminalną, a przy okazji opowieścią o żądzy sławy i bogactwa oraz jej konsekwencji. Polecam na długi wieczór z książką w wygodnym fotelu, bowiem długo nie oderwiecie się od czytania.

Recenzja napisana dla portalu Secretum.pl

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.