Uniwersum Metro 2033: W blasku ognia

Tytuł W blasku ognia
Cykl Uniwersum Metro 2033
Autor praca zbiorowa

Wydawnictwo Insignis
Rok wydania 2014

Stron 160
Uniwersum Metro 2033 to fenomen. Swoją powieścią i projektem na niej opartym Dymitr Głuchowski wywołał prawdziwą lawinę, która pochłania coraz więcej osób na całym świecie. Powstało już kilkadziesiąt książek, których akcja toczy się w świecie stworzonym przez rosyjskiego pisarza. „W blasku ognia” to efekt zaangażowania polskich fanów cyklu skupionych wokół portalu metro2033.pl. Jest to zbiór dwunastu krótkich opowiadań wyłonionych w ramach konkursu i opublikowanych w formie darmowego ebooka.

Wszystkie teksty to opowieści snute przy ognisku przez mieszkańców stacji, przypadkowych wędrowców lub stalkerów odpoczywających po wyprawie na powierzchnię. Różni je wiele – tematyka, sposób prowadzenia narracji i nacisk na poszczególne aspekty życia w tunelach metra, od zwykłej walki o przetrwanie po wątki polityczne. Jedno trzeba jednak autorom przyznać – udało im się świetnie oddać mroczny klimat podziemi, w których nikt nie może czuć się bezpiecznie.

Niestety, jak to zwykle z antologiami bywa, zbiór jest bardzo nierówny, a nawet w tych dobrych opowiadaniach czasem rzuca się w oczy brak warsztatowego przygotowania ich autorów. Najbardziej spodobały mi się „Nocny taniec” Macieja „doctora” Kóski, opowiadający o dwóch stalkerach, którzy spotkali na powierzchni coś, co nawet ich wprawiło w osłupienie, oraz mające w sobie sporą dawkę grozy „Pazury i kły” malegonosorozca.

Spory potencjał krył się w „Płomieniu” autorstwa Akuumo, z którego można by zaczerpnąć pomysł na całą powieść. Niestety w skrótowym, kilkustronicowym wydaniu, opowieść nie zachwyca. Ciekawostką jest także ostatni tekst w zbiorze (Rafał „Rafen” Górniak: Nie wierzę w Boga), którego akcja – w przeciwieństwie do pozostałych, rozgrywających się na terenie moskiewskiego metra – toczy się w Łodzi. Ot, kolejny przyjemny polski akcent.

Niezbyt przypadły mi natomiast do gustu opowiadania, w których pojawiają się elementy paranormalne, które raczej trudno wytłumaczyć radiacją, jak „Królowa tuneli” Michała Serwina oraz „Na Poliance” Katarzyna Auguścik.

Podsumowując, „W blasku ognia” to przede wszystkim propozycja dla fanów Uniwersum Metro 2033, którzy znają przynajmniej kilka książek wchodzących w jego skład. Z pewnością nie jest to natomiast pozycja, od której należałoby zacząć przygodę z tym uniwersum. Jednak mimo niedociągnięć warsztatowych, a czasem fabularnych, doceniam ogromne zaangażowanie i pasję autorów opowiadań.

W tym roku portal ponownie ogłosił konkurs na najlepsze opowiadanie, którego akcja toczy się w świecie Metro 2033, a najlepsze prace zostaną opublikowane w kolejnym ebooku. Może też weźmiecie w nim udział? :)

Opowiadania przeczytałam w ramach wyzwania "Rosyjsko mi".

Komentarze

  1. Swego czasu zaopatrzyłam się w tą książkę, ale póki co nie czytałam "oryginalnych" książek, więc póki co się wstrzymam. Tym bardziej że pierwszy tom - "Metro 2033" mam w swoim zbiorze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie zacznij od oryginału, te opowiadania można potraktować jako uzupełnienie, gdy zna się już powieść Głuchowskiego

      Usuń
  2. Ja z tej serii mam ochotę na Dziedzictwo przodków, bo zainteresowała mnie fabuła. Do powyższej antologii już mnie nie ciągnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Dziedzictwo przodków" to dobry wybór, ale i tak najlepiej zacząć po prostu od "Metra 2033" :)

      Usuń
  3. Rzeczywiście opowiadania są bardzo nierówne. "Na Poliance" mnie również nie przekonało, Łódzki akcent interesujący, ogólnie inicjatywa powstania tego tomiku bardzo fajna. Niestety poziom bardzo średni. Dobre uzupełnienie do całego Universum, ale polecam jednak pełne powieści :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poziom faktycznie średni, ale i tak jestem pełna podziwu dla tej inicjatywy :)

      Usuń
  4. Ech, wiem, muszę ruszyć ten cykl - ale ciągle coś, ciągle coś ;)
    Nie nadaję się do pisania takich opowiadań. Byłabym bardziej w klimatach polskich.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Basiu, ależ możesz napisać opowiadanie, którego akcja toczy się w Polsce :)

      Usuń
  5. Metro podobało mi się bardzo! Druga część trochę mniej, natomiast Piter kompletnie mnie nie wciągnął. Jako, że nie przepadam za opowiadaniami a kolejne książki z serii raczej mnie zawodzą, więc chyba sobie tą antologię zwyczajnie podaruję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Piter przede mną i jestem go w sumie ciekawa, bo zgarnia zupełnie skrajne recenzje.

      Usuń
  6. Opowiadanie z Łodzią w tle mnie przekonało. Ciekawe co też się w nim dzieje skoro w mieście nie ma ani jednej stacji metra :P Czy ten zbiór można pobrać za darmo?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Metra nie ma, ale są tunele kolei ;) Tak, zbiór można pobrać za darmo niemal z każdego sklepu z ebookami :)

      Usuń
    2. No dobra, tunele też mogą być :) Super, na pewno zaopatrzę się w te opowiadania :)

      Usuń
  7. Jeszcze nie czytałam. Ale ponieważ jestem fanką tego uniwersum, prędzej czy później sięgnę po tę książkę. Chociaż jestem sceptycznie nastawiona do podobnych antologii - rzeczywiście poziom zebranych prac bywa różny, a i korekta czasem szwankuje... Mam nadzieję, że chociaż z tym ostatnim wydawnictwo się postarało;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydanie jest w porządku, nawet okładka prezentuje się bardzo klimatycznie, natomiast poziom opowiadań jest, tak jak wspomniałam, różny niestety...

      Usuń
  8. Cała seria przede mną, jednak pamiętam o niej :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz