czwartek, 30 sierpnia 2012

"Niebezpieczne związki" Choderlos de Laclos

Tytuł Niebezpieczne związki
Tytuł oryginału: 
 Les liaisons dangereuses
Autor Choderlos de Laclos
Wydawnictwo Hachette
Stron 298

Rzutem na taśmę, niemalże w ostatniej chwili udało mi się przeczytać czwartą już książkę w ramach sierpniowej edycji wyzwania Book-Trotter. Tym razem mój wybór padł na klasykę – „Niebezpieczne związki” pióra Choderlosa de Laclos, wydane po raz pierwszy w 1782 roku.

Powieść od samego początku wzbudzała wiele kontrowersji i uchodziła za wyjątkowo niemoralną. Nie przestała intrygować nawet w drugiej połowie XX wieku, bądź co bądź znacznie bardziej wyzwolonego pod względem obyczajów i norm etycznych niż wiek XVIII. Najlepszym tego dowodem są liczne ekranizacje – w najsłynniejszej zagrali Glenn Close, Michelle Pfeiffer, John Malkovich i Uma Thurman. Młodszym czytelnikom może być z kolei znana uwspółcześniona wersja tej historii w postaci „Szkoły uczuć”.

środa, 29 sierpnia 2012

"Cichym ścigałam go lotem" Joe Alex

Tytuł Cichym ścigałam go lotem
Autor Joe Alex
Wydawnictwo Elipsa
Data wydania 2001

Stron 205

Joe Aleksa (a właściwie ukrywającego się pod tym pseudonimem Macieja Słomczyńskiego) nie bez powodu nazywano królem polskiego kryminału, choć ostatnio został on nieco zapomniany i odsunięty w cień. To właśnie seria powieści jego autorstwa rozbudziła moją miłość do tego gatunku, gdy miałam naście lat. Na fali nostalgii i sentymentów postanowiłam więc odnowić znajomość z twórczością Aleksa i dać się porwać klasycznemu kryminałowi z tzw. starej szkoły.

„Cichym ścigałam go lotem” to czwarta z kolei część cyklu o Joe Aleksie, pisarzu powieści kryminalnych, w których opisuje on swój udział w różnych dochodzeniach policyjnych jako niezależny konsultant. Choć w trakcie lektury w niczym to nie przeszkadza, na pierwszy rzut oka może brzmieć nieco zagmatwanie – w jednej książce mamy bowiem trzech mężczyzn o tym samym nazwisku: autora powieści, głównego bohatera oraz postać literacką, którą ów bohater stworzył. Tytuł każdego tomu serii o pisarzu-detektywie autor zaczerpnął z dzieł literackich. W tym przypadku mamy do czynienia z fragmentem „Eumenid” Ajschylosa.

poniedziałek, 27 sierpnia 2012

"Tajemnica Edwina Drooda" Charles Dickens


Tajemnica Edwina Drooda, Charles Dickens
Replika, 2007
Książka, która pozostawia czytelnika z uczuciem niedosytu i chęci na więcej, z pewnością pozostanie w pamięci na długo. Do takich perełek niewątpliwie należy „Tajemnica Edwina Drooda”, pierwszy i niestety ostatni kryminał Charlesa Dickensa. 

Kolejne rozdziały, wydawane na bieżąco w trakcie pracy pisarza nad powieścią, intrygowały i rozpalały wyobraźnię londyńczyków, książka jednak nigdy nie doczekała się zakończenia – w kulminacyjnym momencie przerwała ją nagła śmierć pisarza. Choć wielbiciele prozy Dickensa wielokrotnie starali się rozwiązać tytułową zagadkę, żadne z zaproponowanych zakończeń nie jest do końca przekonujące. Warto jednak wspomnieć, że swoich sił w jej rozwikłaniu próbowali m.in. Artur Conan Doyle, George Shaw czy Raymond Chandler.

sobota, 25 sierpnia 2012

"Ostatnie królestwo" Bernard Cornwell


Ostatnie królestwo, Bernard Cornwell
Wojny Wikingów. Tom 1
Instytut Wydawniczy Erica, 2010
Moją przygodę z cornwellowską serią „Wojny Wikingów” rozpoczęłam od tomu drugiego, nadszedł więc czas nadrobić zaległości i powrócić do początku tej historii.

Akcja powieści toczy się w IX wieku na terenie Anglii. Głównym bohaterem, a jednocześnie narratorem jest Uhtred, który jako stary człowiek snuje opowieść o swoim pełnym przygód, długim życiu. Mając niespełna dziesięć lat, Uhtred, szlachetnie urodzony syn eldormana z Bebbanburgu, zostaje porwany przez Duńczyków, którzy najechali na angielskie ziemie i planują założyć tu własne państwo. 

Nieco paradoksalnie, to pod opieką jarla Ragnara chłopiec odnajduje szczęście i poznaje, co to prawdziwa miłość i przyjaźń. Z Wikingami, jak nazywano wówczas skandynawskich najeźdźców, łączą go silne więzi emocjonalne oraz religia. Gdy Ragnar ginie podczas podstępnego napadu z rąk innego Duńczyka, Uhtred postanawia powrócić do swoich pobratymców, Anglików, i przysięga pomścić śmierć mężczyzny, który był dla niego jak ojciec. W końcu, nieco wbrew sobie, łączy swoją przyszłość z królem Alfredem, który przeszedł do historii jako Wielki, w powieści jednak został przedstawiony jako wyjątkowo antypatyczna postać.

czwartek, 23 sierpnia 2012

"Zagadka Kuby Rozpruwacza" Andrzej Pilipiuk

Tytuł Zagadka Kuby Rozpruwacza
Seria Jakub Wędrowycz
Tom 4 

Autor Andrzej Pilipiuk 
Wydawnictwo Fabryka Słów 
Data wydania 2009-03-20

Stron 400

Dzisiaj będzie krótko i na temat, bo nie ma sensu nadmiernie rozpisywać się nad kolejną częścią cyklu, którego pozostałe tomy omówiłam już wzdłuż i wszerz w poprzednich postach. Mowa oczywiście o przygodach najsłynniejszego polskiego bimbrownika - Jakuba Wędrowycza, który zdobył moje serce już przy pierwszym spotkaniu i do tej pory pozostał jednym z moich ulubionych bohaterów polskiej fantastyki.

„Zagadka Kuby Rozpruwacza” to czwarta z kolei odsłona losów stetryczałego moczymordy z Wojsławic, w której skład wchodzą dwadzieścia trzy opowiadania. Teksty są krótkie i zaskakująco dobre, stoją na równie wysokim poziomie co te zawarte w „Kronikach Jakuba Wędrowycza”. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to już czwarty tom cyklu, autor tym bardziej zasługuje na pochwałę.

środa, 22 sierpnia 2012

"Gringo wśród dzikich plemion" Wojciech Cejrowski

Tytuł Gringo wśród dzikich plemion
Autor Wojciech Cejrowski
Wydawnictwo Poznaj świat
Data wydania 2006

Stron 263

Wojciecha Cejrowskiego można kochać lub nienawidzić. Jego radykalne poglądy raczej nie przysparzają mu tłumu zwolenników, jednak nie można odmówić mu talentu do snucia fascynujących opowieści. Większość z Was z pewnością oglądała przynajmniej kilka odcinków jego programów podróżniczych. To właśnie one zachęciły mnie do sięgnięcia po książkę „Gringo wśród dzikich plemion” – relację z wypraw autora do krajów Ameryki Południowej i jego spotkań z ostatnimi dzikimi plemionami zamieszkującymi tereny Amazonii.

Z charakterystycznym poczuciem humoru i ironią Cejrowski prowadzi nas poprzez niedostępną dżunglę i ukryte w niej wioski, których mieszkańcy wprawdzie słyszeli o białym człowieku, ale do tej pory go nie widzieli. Nie ukrywa przy tym, że taka wyprawa to nie tylko wspaniała przygoda, na której człowiek może się zrelaksować i pooglądać fascynującą florę i faunę. Wręcz przeciwnie, uświadamia czytelnikom, że to co zwykle widzimy w programach podróżniczych lub o czym czytamy w tego rodzaju książkach (także jego autorstwa) to jedynie część prawdy.

wtorek, 21 sierpnia 2012

"Czerwony testament. Tom 1" Ksawery de MontepinTytuł Czerwony testament
Tom 1
Autor Ksawery de Montepin

Wydawnictwo Damidos
Data wydania 2012-07

Stron 413
Jeśli podobała się Wam „Kwiaciarka" pióra Ksawerego de Montepin, kolejna powieść tegoż autora, która ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Damidos, także powinna przypaść Wam do gustu. Pod wieloma względami „Czerwony testament" przypomina swoją poprzedniczkę – akcja obydwu książek toczy się w Paryżu i jego okolicach u schyłku XIX wieku, łączy je także zawiła intryga.

Zamożny hrabia de Thonnerieux postanawia uczcić narodziny córki i nagrodzić sześcioro dzieci, które przyszły na świat w najbliższej okolicy w tym samym co ona dniu. Z tej okazji cała szóstka otrzymuje złote medaliony z wygrawerowanymi na nich tajemniczymi słowami, które w chwili osiągnięcia pełnoletniości dadzą im prawo do odbioru znacznej sumy pieniędzy. Niestety stary hrabia umiera załamany przedwczesną śmiercią żony i córki, a jego testament zostaje wykradziony przez dwóch złodziei. Po zapoznaniu się z jego treścią, pozbawieni skrupułów mężczyźni knują zbrodniczy plan, który ma zapewnić im przejęcie całej fortuny hrabiego. W jego realizacji nie cofną się przed niczym...

poniedziałek, 20 sierpnia 2012

"Pamiętam cię" Yrsa Sigurðardóttir

Tytuł Pamiętam cię
Tytuł oryginału 
Ég man þig
Autor Yrsa Sigurdardóttir
Wydawnictwo Muza
Data wydania 2012-06

Stron 320

Choć Yrsa Sigurdardóttir znana jest w Polsce przede wszystkim jako autorka cyklu o prawniczce Thorze Gudmundsdottir, „Pamiętam cię" to moje pierwsze spotkanie z jej twórczością. W przeciwieństwie do jej poprzednich książek, które ukazały się nakładem wydawnictwa Muza, nie jest to powieść kryminalno-sensacyjna, a horror. Od razu spieszę jednak zapewnić wszystkich, którym książki należące do tego gatunku, kojarzą się głównie z socjopatą biegającym wokół z piłą mechaniczną, tudzież tanimi potworami – tutaj ich nie znajdziecie.

Troje przyjaciół – Karin, Gardar i Lif – przypływa na niewielką wysepkę na północy Islandii, gdzie znajduje się opuszczona przed kilkudziesięciu laty osada. W sezonie letnim jest to dosyć popularne miejsce dla amatorów pieszych wędrówek, bohaterowie kupują więc jeden z domów i po intensywnym remoncie zamierzają przekształcić go w pensjonat. Jednak po przybyciu na miejsce okazuje się, że budynek jest w znacznie gorszym stanie niż się spodziewali. Wszystko wskazuje również na to, że nie są w tym domu sami.

niedziela, 19 sierpnia 2012

"Misja na czterech łapach" W. Bruce Cameron


Czy książka, której narratorem jest pies może trafić do serca dorosłego czytelnika? Zdecydowanie tak! „Misja na czterech łapach” zauroczyła mnie już od pierwszych stron swoją niebanalnością i oryginalnym tematem. Mimo że opowiedziana jest z punktu widzenia psa, nie mogłaby być bardziej ludzka.

Główny bohater, Toby, już jako kilkutygodniowe szczenię trafia do schroniska. Nie jest mu dane zaznać szczęścia, jego życie jest krótkie, a codzienność wypełniona poczuciem niesprawiedliwości i strachu. To jednak nie koniec jego historii – wkrótce odradza się on jako śliczny złotowłosy golden retriever i trafia w ręce ośmioletniego chłopca, Ethana. To przy nim, jako Bailey, poznaje co to miłość, prawdziwa przyjaźń i oddanie. Odkrywa także swoją życiową misję – chronić chłopca i dbać o to, by był szczęśliwy. I choć dożywa swoich ostatnich dni z poczuciem dobrze wypełnionego obowiązku, ponownie przychodzi na świat jako szczenię. Stara się więc poznać swoje prawdziwe powołanie i przystosować do nowego życia, cały czas pamięta jednak Ethana, przy którym czuł się najszczęśliwszy i najbardziej kochany.

sobota, 18 sierpnia 2012

Ekranizacje "Mansfield Park"

Niedawno opublikowałam recenzję jednej z moich ulubionych powieści pióra Jane Austen, "Mansfield Park". Dzisiaj chciałabym Was zaprosić do dyskusji na temat jej ekranizacji. Na stronie Klubu Jane Austen znajdziecie tekst autorstwa mojej skromnej osoby na ten temat.

A oto zwiastuny do wersji kinowych:

Mansfield Park (1999)
 


Mansfield Park (2007)

piątek, 17 sierpnia 2012

"Nieznane przykazanie" Marek Meissner

Tytuł Nieznane przykazanie
Autor Marek Meissner
Wydawnictwo Sol
Data wydania 2012-07-25

Stron 365

Sięganie po książki debiutujących autorów można porównać do loterii – albo dopisze nam szczęście i czeka nas przyjemna, wciągająca lektura, albo trafi w nasze ręce totalny gniot. „Nieznane przykazanie” Marka Meissnera plasuje się gdzieś po środku tej skali. Choć pierwsze rozdziały rozbudziły mój apetyt i dały nadzieję na wciągającą powieść, dosyć szybko okazało się, że niezły początek wcale nie gwarantuje równie dobrej całości.

Akcja powieści rozpoczyna się w 1692 roku w Salem, które ogarnęło szaleństwo polowań na czarownice (w tym momencie aż pisnęłam z uciechy, bo z dużym zainteresowaniem czytam wszelkie opowieści nawiązujące do tej historii). Konstancja Green, kobieta mało urodziwa i pałająca nienawiścią do pozostałych mieszkańców miasteczka, odurza się narkotyczną substancją zawartą w sporyszu i przeżywa pierwsze spotkanie z diabłem. Wkrótce rozpoczyna swoją zemstę na sąsiadach, rzucając podejrzenia o uprawianie czarów na kobiety, które kiedyś ją uraziły.

środa, 15 sierpnia 2012

"Dajcie mi jednego z was" Jacek Getner

Tytuł Dajcie mi jednego z was
Autor Jacek Getner
Wydawnictwo Najlepszy Seler
Data wydania 2005

Stron 164

Grupa nieznanych sobie ludzi zamknięta w jednym pomieszczeniu przez szaleńca, zmuszona do wyeliminowania jednej osoby, by zapewnić bezpieczeństwo pozostałym. Brzmi znajomo? Opis fabuły „Dajcie mi jednego z was” nie brzmi zbyt oryginalnie, dlatego nieco obawiałam się lektury tej książki. Zwłaszcza, że nazwisko autora niewiele mi mówiło, powieść liczy zaledwie 164 strony, a nakładem niszowego (a może domowego?) Wydawnictwa Najlepszy Seler ukazało się zaledwie kilka publikacji. A jednak ponownie przekonałam się, że pozory mogą być bardzo mylące, a Jacek Gertner okazał się czarnym koniem wśród pisarzy, których książki ostatnio czytałam.

Czterech mężczyzn – żigolak, biznesmen, emerytowany żołnierz i były przywódca sekty religijnej - budzi się w przypominającym loch lub piwnicę pomieszczeniu. Tajemniczy Głos obwieszcza im, że oto spotyka ich Sąd Ostateczny za krzywdy, jakie mu kiedyś wyrządzili. Porywacz zamierza zabić jednego z nich, ale to pozostali muszą wskazać ofiarę; zostaną wówczas uwolnieni. Choć początkowo więźniowie oburzają się na takie rozwiązanie, izolacja, coraz gorsze warunki, w jakich przebywają, głód i nuda sprawiają, że zaczynają inaczej spoglądać na swoich towarzyszy. Rozgrywa się psychologiczna gra, mająca na celu złamanie tkwiącego w nich ludzkiego pierwiastka i świadome wskazanie osoby zasługującej na śmierć.

poniedziałek, 13 sierpnia 2012

"Dziewczyna z aniołem" Agnieszka Krawczyk

Tytuł Dziewczyna z aniołem
Autor Agnieszka Krawczyk
Wydawnictwo Sol
Data wydania 2012-08-08

Stron 284

Gdy niedawno w moje ręce wpadła komedia kryminalna „Miłość,szkielet i spaghetti”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Sol, przekonałam się, że nie należy oceniać książki po okładce. Pod mało zachęcającą oprawą kryła się bowiem bardzo dobra fabuła. Dlatego też postanowiłam nie zwracać uwagi na dość toporne wydanie „Dziewczyny z aniołem” (notabene wchodzącej w skład tego samego cyklu, co „Miłość…” – „Seria z kilerem”) i od razu przystąpić do jej lektury, zwłaszcza że opis naprawdę mnie zaintrygował.

Kraków, rok 1959. Miastem wstrząsa zabójstwo Iwony Horn, siedemnastoletniej córki stalinowskiego prokuratora. Szybko wychodzi na jaw, że ta piękna, inteligentna dziewczyna miała na swoim sumieniu poważne na owe czasy występki – narkotyki i spotkania z dużo starszymi od niej mężczyznami. Czy mordercą był jeden z nich, czy też zazdrosny o nią kolega ze szkoły? A może morderstwo miało związek z polityczną działalnością jej ojca i było próbą zemszczenia się na nim? Milicja nie wydaje się być zainteresowana przeprowadzeniem dokładnego śledztwa, jedyne co się liczy, to jak najszybciej znaleźć winnego i zamieść sprawę pod dywan. A znając metody pracy ówczesnych organów ścigania, pewne jest, że sprawca znajdzie się szybko, tylko niekoniecznie będzie to właściwa osoba. Między innymi z tego powodu prywatne śledztwo rozpoczyna szesnastoletni Filip Dobrowolski, platonicznie zakochany w Iwonie przyjaciel chłopaka, z którym się spotykała. Wspólnie z lekarzem Gruszewskim, weteranem wojny w Hiszpanii, odkrywają nowe, szokujące fakty z życia dziewczyny. Okazuje się, że ta sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

niedziela, 12 sierpnia 2012

"Żona piekarza" Marcel Pagnol

Tytuł Żona piekarza
Tytuł oryginału 
La femme du boulanger
Autor Marcel Pagnol
Wydawnictwo Esprit
Data wydania 2010 

Stron 240

Marcel Pagnol całkowicie podbił moje sercem rewelacyjnymi tomami wspomnień – "Chwała mojego ojca. Zamek mojej matki" oraz "Czas tajemnic". Autor dał się w nich poznać nie tylko jako człowiek niezwykle ciepły i obdarzony ogromnym poczuciem humoru i autoironii, ale także jako utalentowany gawędziarz. Na dziełach Pagnola, francuskiego reżysera teatralnego i filmowego, wychowują się kolejne pokolenia Francuzów. I o ile spisane przez niego wspomnienia potwierdzają jego talent prozatorski, „Żona piekarza” pozwala nam odkryć, jak dobrym był dramaturgiem. Nie jest to bowiem powieść, a scenariusz nakręconego przez niego w 1938 roku filmu.

Do uroczej wioski na prowansalskiej prowincji sprowadza się czterdziestoletni piekarz Aimable z piękną, młodą żoną. Niestety już następnego dnia po przybyciu do nowego domu kobieta ucieka z dopiero co poznanym pasterzem. Załamany piekarz ogłasza, że nie może piec chleba, gdyż do tej pory robił to jedynie dla niej. Mając przed oczami straszne widmo braku pieczywa (kupowanie go w innej miejscowości nie wchodziło w grę ze względu na daleką odległość) mieszkańcy wioski postanawiają odnaleźć niewierną małżonkę i przekonać ją do powrotu do domu. Aby tego dokonać, muszę przezwyciężyć wzajemne antypatie i zacząć zgodnie współpracować.

sobota, 11 sierpnia 2012

"Sekrety Los Angeles" Susan Crosby

Tytuł Sekrety Los Angeles
Autor 
Susan Crosby 
Wydawnictwo Mira
Data wydania 2012-08-03

Stron 448

Susan Crosby to popularna autorka licznych romansów. W jej twórczości miłość i namiętność przeplatają się z wątkami sensacyjnymi, tworząc przyjemną i lekką mieszankę, pozwalającą zrelaksować się po ciężkim dniu. Jak sama przyznaje, w swoich powieściach stara się przedstawiać historie, które kończą się zgodnie z jej ukochanym książkowych zwrotem – I żyli długo i szczęśliwie. Jeśli więc szukacie odprężającej lektury ze szczęśliwym zakończeniem, najnowsza propozycja wydawnicza Miry, „Sekrety Los Angeles”, powinna przypaść Wam do gustu.

Książka składa się z trzech mini-powieści, które pierwotnie zostały wydane jako oddzielne, niezależne od siebie publikacje. Uważam pomysł złożenia ich w całość za bardzo dobre rozwiązanie, łączą je bowiem ci sami bohaterowie, a dzięki takiemu zabiegowi dostajemy do ręki solidną porcję lektury, która umili nam czas na kilka godzin.

piątek, 10 sierpnia 2012

Coś miłego, czyli dobry stosik nie jest zły

Ostatni tydzień zaowocował zacnym powiększeniem mojej domowej biblioteczki, więc nieskromnie pochwalę się zdobyczami, o których wkrótce będziecie mogli także co nieco przeczytać.

Patrząc od dołu:
  1. Marcel Pagnol, Żona piekarza - od Wydawnictwa Esprit (w sam raz do pierwszej edycji wyzwania Book-Trotter :))
  2. Susan Crosby, Sekrety Los Angeles - od Wydawnictwa Mira/Harlequin
  3. Yrsa Sigurdardottir, Pamiętam Cię - od portalu secretum.pl (genialna! Już przeczytana, recenzja wkrótce)
  4. Marek Meissner, Nieznane przykazanie - od Wydawnictwa Sol
  5. Agnieszka Krawczyk, Dziewczyna z aniołem -  od Wydawnictwa Sol
  6. Marek Mills, Ogród tajemnic - upolowane na promocji w Biedronce ;)
  7. Carlos Ruiz Zafon, Gra Anioła - j.w.
  8. Carlos Ruiz Zafon, Cień wiatru - j.w.

czwartek, 9 sierpnia 2012

"Mansfield Park" Jane Austen


Uczestnictwo w Klubie Jane Austen oraz wyzwanie Trójka e-Pik zmobilizowały mnie do ponownego przeczytania jednej z moich ulubionych powieści, których akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Anglii, „Mansfield Park”. Jest to trzecia w kolejności opublikowana książka pióra tej słynnej brytyjskiej pisarki, uznawana za najtrudniejszą w odbiorze przez współczesnego czytelnika. Nie jest to bowiem jedynie historia o miłości i konwenansach, ale także (a może przede wszystkim) próba zwrócenia uwagi ówczesnego społeczeństwa na powszechny upadek moralności i odejście od powszechnie wyznawanych wartości.

Główną bohaterkę powieści, Fanny Price, poznajemy jako dziesięcioletnią dziewczynkę, która właśnie trafia pod opiekę ciotki, żony bogatego pana Bertrama. W ciągu kolejnych kilku lat ich dwór, Mansfield Park, staje się dla Fanny prawdziwym domem, a ona sama nabiera manier i zdobywa stosowne dla jej pozycji wykształcenie. Dziewczyna wyrasta na inteligentną i bystrą, choć jednocześnie nieśmiałą, niepewną siebie i zakompleksioną młodą kobietę. Choć wszyscy (z wyjątkiem drugiej ciotki, pani Norris) są jej życzliwi, prawdziwą przyjaźń nawiązuje jedynie z młodszym synem Bertramów, Edmundem. Życie w Mansfield Park toczy się spokojnie i leniwie aż do czasu, gdy pojawia się w nim rodzeństwo Crawfordów. Piękna Mary oraz czarujący Henry wprowadzają w uporządkowane życie bohaterów chaos i wywołują skandal, po którym życie całej rodziny zmienia się już na zawsze.

wtorek, 7 sierpnia 2012

"Historie miłosne" Eric Emmanuel Schmitt

Tytuł Historie miłosne
Tytuł oryginału 
Odette Toulemonde et autres histoires
Autor Eric Emmanuel Schmitt
Wydawnictwo Znak
Data wydania 2012-02

Stron 360
Już dawno temu przekonałam się, że nazwisko Schmitta na okładce gwarantuje udaną i pełną refleksji lekturę. Kieszonkowe wydanie „Historii miłosnych”, które ukazało się w lutym bieżącego roku nakładem wydawnictwa Znak, od razu przykuło moją uwagę i wiedziałam, że muszę je mieć. Jest to wznowienie zbioru opowiadań o tym samym tytule, wydanym po raz pierwszy dwa lata temu, tym razem jednak zdecydowano nie dołączać do niego „Tektoniki uczuć”, która znalazła się w pierwotnej wersji.

„Historie miłosne” to siedem opowiadań, które w subtelny i poruszający sposób przedstawiają różne odcienie i formy miłości. Każde z nich jest inne, różnią się pod względem fabularnym i objętościowym, a jednak wszystkie w nieco odmienny sposób drążą ten sam temat. Można tu znaleźć historie o zauroczeniu, które zbija z nóg od pierwszego wejrzenia, o miłości spełnionej i dojrzałej, ale również o uczuciu, które nie miało szansy rozkwitnąć. 

poniedziałek, 6 sierpnia 2012

"Lalki" Karolina Święcicka


Tytuł Lalki
Autor Karolina Święcicka
Wydawnictwo Nasza Księgarnia 
Data wydania 2012-07

Stron 386
Lalka to nieodzowna towarzyszka zabaw większości małych dziewczynek. Jednak w wielu kulturach nawet niepozorna kukiełka może być uznana za niebezpieczną i demoniczną. Wystarczy pomyśleć o celach, w jakich wykorzystuje się laleczki voodoo i człowiekowi od razu ciarki chodzą po plecach. Prawdopodobnie niewielu z Was wie, że także w kulturze słowiańskiej obawiano się trzymania w domach wszelkich zminiaturyzowanych figurek przypominających ludzi ze względu drzemiącą w nich złą naturę. Potem jednak także do Polski przywędrowała moda na lalki francuskie, niemieckie, a w ciągu ostatnich kilku lat także japońskie. Super dollfie, bo to o nich mowa, nie są zwykłymi zabawkami, to unikatowe i niezwykle drogie lalkarskie dzieła sztuki robione bardziej z myślą o dorosłych kobietach niż małych dziewczynkach. Dla wielu stają się one dzieckiem, przyjacielem, a czasem także zminiaturyzowaną, doskonałą wersją właścicielki. Jaki wpływ na ludzkie życie może mieć taka lalka? Odpowiedź znajdziecie w debiutanckiej książce Karoliny Święcickiej.

Akcja powieści toczy się dwutorowo. Główną bohaterką jest trzydziestoletnia Monika, zapracowana i ambitna kierowniczka agencji reklamowej, która po narodzinach córeczki postanawia zrezygnować z pracy na dwa lata i poświęcić się wychowaniu dziecka oraz prowadzeniu domu. Początkowa radość mija po około czerech miesiącach i kobietę ogarnia coraz większa frustracja tym, w jakim kierunku zmierza jej życie. Czuje się wykorzystywana i niedoceniana przez męża, który nie pomaga jej w obowiązkach domowych i nie rozumie, że opieka nad dzieckiem to nie permanentne wakacje. W towarzystwie dawnych koleżanek Monika czuje się niekomfortowo i odnosi wrażenie, że stała się dla nich człowiekiem gorszej kategorii, ponieważ zrezygnowała z kariery zawodowej na rzecz mało prestiżowej roli kury domowej. Na ulicy z kolei czuje się wręcz niewidoczna, dla innych ludzi. Wszystko zmienia się, gdy od nowej sąsiadki dostaje w prezencie japońską lalkę super dollfie, która ma nieoczekiwany wpływ na sposób myślenia i zachowanie Moniki. Jednocześnie poznajemy fragmenty pracy badawczej na temat lalek i rytuałów szamańskich pisanej przez kobietę, która coraz bardziej zatraca kontakt z rzeczywistością. Choć początkowo wątek ten wydaje się mało zrozumiały, w końcowych rozdziałach obydwie historie dość zgrabnie splatają się ze sobą.

niedziela, 5 sierpnia 2012

"Schizma" Jesús Bastante Liébana


Tytuł Schizma
Tytuł oryginału Cisma
Autor Jesús Bastante Liébana
Wydawnictwo Esprit 
Data wydania 2010-06

Stron 360
XVI wiek to burzliwy okres w dziejach Europy – czas wielu konfliktów zbrojnych, pierwszych wypraw do Nowego Świata oraz największego w historii kryzysu religijnego na starym kontynencie. Choć temat genezy i przebiegu reformacji rozpoczętej wystąpieniem Marcina Lutra przeciwko sprzedaży odpustów w Wittenberdze, a zakończonej rozłamem Kościoła katolickiego, jest niezwykle ciekawy, do tej pory był raczej rzadko wykorzystywany przez autorów powieści. Dlatego też z dużym zainteresowaniem sięgnęłam po powieść hiszpańskiego dziennikarza, Jesús Bastante Liébana, która kusi intrygującą okładką. Swoją drogą, czy nie zakrawa nieco na ironię fakt, że o kryzysie w Kościele pisze człowiek o takim imieniu?

„Schizma” to historia trzech niezwykłych postaci, które odegrały kluczową rolę w ówczesnej Europie, a których decyzje i wybory wpłynęły na dalszą historię świata. Mowa tu o cesarzu Karolu V Habsburgu, papieżu Hadrianie VI i niepozornym mnichu z zakonu augustianów, który zmienił losy Europy, Marcinie Lutrze. Znamiennym jest fakt, że każdy z nich pragnął jedynie poprawy sytuacji w Kościele katolickim, który trawiło wówczas wewnętrzne zepsucie. Powszechny upadek moralny kleru, sprzedaż odpustów, zwiększanie majątków watykańskich dygnitarzy kosztem najbiedniejszych i niezrozumiały dla wiernych skomplikowany obrządek mszy prowadzonych jedynie po łacinie wzbudzały sprzeciw i niechęć ze strony wielu wykształconych ludzi. Spowodowały także wystąpienie Lutra, którego zamiarem była reforma Kościoła, a nie jego podział, co często jest niestety pomijane na lekcjach historii w szkole. Okazuje się, że podobny cel przyświecał Hadrianowi VI, któremu udało się nawet wprowadzić pierwsze zmiany mające poprawić tę sytuację. Dlaczego więc doszło do tak dramatycznego rozłamu, który trwa do dnia dzisiejszego? Czego zabrakło – zrozumienia, dialogu, kompromisu?

sobota, 4 sierpnia 2012

"Upierzony wąż" Edgar Wallace

Tytuł Upierzony wąż
Tytuł oryg. 
 The Feathered Serpent   
Autor  Edgar Wallace 
Wydawnictwo Damidos
Data wydania 2012-06
Stron 235
„Upierzony wąż" to moje drugie spotkanie z twórczością Edgara Wallace'a, autora licznych powieści kryminalno-awanturniczych, które cieszyły się dużą popularnością w pierwszej połowie XX wieku. Recenzowana przeze mnie poprzednio „Brama zdrajców" okazała się przyjemną i interesującą lekturą, więc z chęcią sięgnęłam także po kolejną książkę autorstwa tego brytyjskiego pisarza, która ukazała się właśnie na rynku nakładem wydawnictwa Damidos.

Akcja powieści toczy się w latach dwudziestych w Londynie. Piękna, choć kapryśna aktorka znajduje w swojej torebką małą karteczkę z ostrzeżeniem od Upierzonego Węża. Traktuje ją jako niezbyt udany dowcip aż do czasu, gdy zostaje napadnięta tuż przed swoim domem, a z jej domu ktoś kradnie jej ulubiony, stary sygnet. W tym samym czasie podobne ostrzeżenie otrzymuje finansista znany z szemranych interesów, znany w Londynie rzezimieszek oraz obdarzona talentem artystycznym córka zmarłego fałszerza pieniędzy. Wkrótce dochodzi też do pierwszego morderstwa. Sprawa budzi coraz większe zainteresowanie opinii publicznej, do jej zbadania zostaje więc oddelegowany dziennikarz specjalizujący się w aferach kryminalnych. Śledztwo doprowadza go do kultu azteckiego bóstwa - Upierzonego Węża.

piątek, 3 sierpnia 2012

Podsumowanie akcji "Babski lipiec"

Nadszedł czas na podsumowanie akcji "Babski lipiec" i wytypowanie zwycięzców, do których powędrują te oto książki:Nagroda nr 1
"Minaret" Leila Aboulela - recenzja tutaj
"Od dziś za miesiąc" Emilie Rose - recenzja tutaj

Nagroda nr 2
"Słoneczny zakątek" Debbie Macomber - opis tutaj
"Portier nosi garnitury od Gabbany" - opis tutaj

czwartek, 2 sierpnia 2012

"Córka kata" Oliver Pötzsch

Tytuł Córka kata
Tytuł oryginału Die Henkerstochter
Autor Oliver Pötzsch
Wydawnictwo Esprit 
Data wydania 2011

Stron 460

Do sięgnięcia po „Córkę kata” skłoniły mnie liczne pozytywne recenzje, jakie przeczytałam na wielu blogach książkowych kilka tygodni temu oraz tajemnicza, pobudzająca wyobraźnię okładka. Nie będę więc ukrywać, że zasiadłam do jej lektury z dosyć wysokimi oczekiwaniami.

Akcja powieści toczy się w ciągu zaledwie siedmiu dni w 1659 roku. W niewielkim bawarskim miasteczku, Schongau, dochodzi do serii brutalnych morderstw dzieci. Na ich ciałach zostały wytatuowane znaki uznawane powszechnie za symbole czarownicy. Mieszkańcy szybko wskazują więc winną – czterdziestoletnią akuszerkę Martę Stechlin, którą dzieci często odwiedzały. Władze miasteczka pragną szybko zakończyć tę niewygodną sprawę, całkiem słusznie zakładając, że długie śledztwo może wywołać istne polowanie na czarownice, a wtedy stosy licznie zapłonęłyby na miejskim rynku. Niezależnie więc od winy aresztowanej kobiety, zarówno czterej burmistrzowie, jak i pisarz sądowy, zdecydowani są skazać Stechlinową na śmierć. Jedynie trzy osoby pragną znaleźć prawdziwego mordercę i prowadzą prywatne śledztwo – kat Jakub Kuisl, jego córka Magdalena i młody medyk Simon Fronwieser.

środa, 1 sierpnia 2012

Zapraszam Was do udziału w nowym wyzwaniu czytelniczym - Book-Trotter.

Chciałabym zaprosić Was do udziału w książkowej podróży wokół świata, czyli nowym wyzwaniu czytelniczym - Book-Trotter.Regularnie odwiedzam wiele blogów i zauważyłam, że większość z nas zwykle sięga po amerykańskie lub polskie powieści. Celem wyzwania jest więc przeczytanie książek, których autorzy pochodzą z różnych stron świata.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...