"Gra o tron" George R.R. MartinTytuł Gra o tron
Tytuł oryginału A Game of Thrones
Seria Pieśń Lodu i Ognia 
Tom 1
Autor George R.R. Martin
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Stron 773


Do czego zdolny jest człowiek żądny władzy? George R.R. Martin udowadnia nam, że do wszystkiego. Spiski, zdrady, intrygi, morderstwa - wszystko to możemy znaleźć w Grze o tron, pierwszej części otwierającej sagę Pieśń Lodu i Ognia, światowy bestseller przetłumaczony na ponad dwadzieścia języków, co wywiera imponujące wrażenie. Popularność cyklu nieustannie wzrasta, a autor wydaje tomy i nie zapowiedział jeszcze zakończenia sagi.

Gra o tron należy do gatunku low fantasy, co oznacza, że nie znajdziemy w niej wielu elementów fantastycznych. Nie ma tu czarodziejów, elfów czy krasnoludów. Smoki były, ale wyginęły dawno temu. Co zatem znajdziemy? Świat ludzi – władców, książąt, rycerzy. Sam Martin stwierdził, że „Zbyt dużo dawka magii zabija powieść. Dobra literatura fantasy sprawia, że czytelnik zaczyna wierzyć w cuda i czary.”
Akcja dzieje się w czasach przypominających średniowiecze. Autor stworzył ogromny świat, liczne państwa, bogatą geografię, a wszystko to opisane z rozmachem i ze szczegółami, których nie powstydziłby się Tolkien. Na marginesie tylko dodam, że choć to Tolkien jest mistrzem gatunku, to świat stworzony przez Martina bardziej przypadł mi do gustu. Jak wskazuje sam tytuł, akcja powieści toczy się wokół prób przejęcia władzy przez członków kilku wpływowych rodów. Żelazny Tron kusi wielu i jest przyczyną niejednego rozlewu krwi. Drugi wątek dotyczy Muru, ogromnej lodowej budowli, która istnieje już setki lat i ma za zadanie chronić mieszkańców Siedmiu Królestw przed tym, co obce i złe. To tutaj ujawnia się prawie cała fantastyka utworu.

Fabuła jest naprawdę wciągająca, a bohaterowie stworzeni są  w sposób wiarygodny i szczegółowy. Jestem naprawdę pod wrażeniem ogromu pracy i talentu Georga R.R. Martina, który tak precyzyjnie nakreślił charaktery nie kilku czy kilkunastu, ale kilkudziesięciu osób. Znamienny jest również fakt, że Gra o tron nie posiada głównego bohatera i napisana jest w bardzo charakterystyczny sposób. Zamiast typowej narracji, autor co kilkanaście stron przedstawia nam wszystko z punktu widzenia kolejnych postaci. Dzięki temu te same wydarzenia zyskują nowy wymiar, gdy poznamy je od różnych stron. Co równie ważne, w tej powieści nie powinniśmy przywiązywać się do bohaterów, nawet jeśli wydają się odgrywać kluczową rolę, bo może nas spotkać przykry zawód.

Czy Gra o tron ma jakąś wadę? Chyba tylko jedną – tak wciąga, że nawet nie chcę sobie wyobrażać dnia, w którym Martin powie, że to już jego ostatnia powieść. Jest to pozycja, z którą powinien zapoznać się nie tylko wielbiciele fantasy, ale także ci, którzy zwykle ten gatunek omijają.

W Polsce powieść ta zyskała ogromną popularność za sprawą serialu telewizyjnego o tym samym tytule wyprodukowanym przez HBO. Myślę, że fani Martina nie poczuli się zawiedzeni tą ekranizacją, gdyż jako jedna z niewielu jest dosyć wierna oryginałowi, a aktorzy rzeczywiście pasują do postaci. Jednak jak każdy czytelnik dobrze wie, serial serialem, ale nic nie umywa się do oryginału. Więc tych, którzy jeszcze nie czytali Gry o tron, szczerze zachęcam – biegnijcie do biblioteki lub księgarni i dajcie się wciągnąć w świat intryg i tajemnic Pieśni Lodu i Ognia.

Moja ocena: 6/6


Recenzja ukazała się na portalu:

Komentarze

 1. Po trylogii "Władcy Pierścienia" J.R.R. Tolkiena, to najlepszy cykl fantasy na świecie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się, to jednak z moich ulubionych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przyznać, że prowadzisz bardzo ciekawy blog. Co do książki - GENIALNA !
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz rację, książka warta polecenia wszystkim czytelnikom. Wartka akcja i ciekawi bohaterowie to tylko niektóre plusy. Fanem serialu HBO jest sam Martin, więc inni też nie powinni się rozczarować :-) Ale Kasiu, proszę, nie rób mi tego! Westeros to niezwykły alternatywny świat, jednak Śródziemie jest bezkonkurencyjne! :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz